Klaidos, kurias darome pajutę skausmą

Specialistai tvirtina, kad į skausmą žmonės dažnai reaguoja netinkamais būdais – arba delsia, kol jis taps nepakenčiamas, arba griebiasi pirmų po ranka pasitaikiusių vaistų. Gydytojai ir vaistininkai atkreipia dėmesį, kad norint veiksmingai ir saugiai numalšinti skausmą, pirmiausia reikia įvertinti jo kilmę ir pobūdį, taip pat atsakingai vartoti bet kokį preparatą.

Vaistai nuo skausmo tinka ne kiekvienam

„Skausmas yra pagrindinis simptomas, dėl kurio pacientai kreipiasi į specialistus. Bent 70 procentų gyventojų vaistinių duris praveria būtent dėl skausmo. Skausmą galima vertinti kaip sunkų ir nesunkų negalavimą, pavyzdžiui, kai negalima nustatyti jo priežasties arba kaip lydintį simptomą įvairių susirgimų atvejais. Pavyzdžiui, peršalimas gali sukelti gan stiprų galvos ir sąnarių skausmą, dispepsija – skrandžio skausmą ir taip toliau“, – sakė vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Jos teigimu, tinkamai parinkti vaistinį preparatą skausmui valdyti yra itin atsakingas procesas, nes jų gausa nereiškia, kad bent kam tinka bent kas.

„Reikia atsižvelgti į skausmo kilmę, trukmę, intensyvumą, prieš tai vartotus preparatus. Kai tai daro ne specialistas, galimos klaidos, o jų pasitaiko išties dažnai. Viena dažniausių – skausmo malšinimas turimais vaistais, pavyzdžiui, analgetikais“, – perspėjo G. Krikščiūnienė.

Pasak vaistininkės, būtina žinoti, kad analgetikų negalima vartoti, jei skauda skrandį ar pilvą. „Tokiems skausmams yra skirti kitos grupės vaistai. Taip pat analgetikai netinka esant skausmui už krūtinkaulio ir plintančiam į rankas skausmui. Tai jau – širdies ar kraujagyslių sutrikimo požymiai ir būtinas gydytojo įsikišimas. Malšindami skausmą, žmonės taip pat klysta dozuodami vaistus, netinkamai pasirenka jų vartojimo dažnumą, nesuderina su maistu ar alkoholiu, taip pat nesiima prevencinių priemonių vaistus nuo skausmo vartodami ilgesnį laiką“, – komentavo G. Krikščiūnienė.

Svarbu nedelsti

Tuo tarpu gydytojai atkreipė dėmesį į tai, kad dažnai skausmo užklupti gyventojai pernelyg ilgai delsia „Dažnai žmonės prasidėjus lėtiniam skausmui, kenčia iki paskutinio lašo ir vaistus nuo skausmo geria tik tada, kai jau skausmas nebepakeliamas. Tada reikia gerokai didesnės vaisto dozės, kad tą skausmą numalšinti ir, aišku, jau būna „sugadinta visa diena“. Vaistus nuo skausmo reikia gerti, kai tik pajuntamas skausmas, tada reikės daug mažesnės vaisto dozės, greičiau skausmas praeis, taip ir nespėjęs „sugadinti dienos“. Tai ypač būdinga, kalbant apie galvos skausmus“, – sakė šeimos gydytoja Greta Latakė.

Šeimos gydytojos aiškinimu, skausmas dažnai yra pirmas organizmo signalas, kad kažkas ne taip ir nereikėtų to ignoruoti. „Pavyzdžiui, nugara pradžioje silpnai maudžia, žmogus nekreipia dėmesio, gyvena jam įprastą gyvenimą ir vieną dieną skausmas tampa stiprus, gal net su plitimu į galūnę, nebepraeina, tampa lėtiniu. Nustatome rimtą ligą, skiriame gydymą, bet liga jau yra ir kalba eina apie tai, kaip ją pristabdyti, palengvinti. Jei žmogus pačioje pradžioje būtų atkreipęs dėmesį, būtų pradėjęs mankštintis, pakeitęs darbo įpročius, būtų skausmą nugalėjęs, ir tikrai išvengęs ligos progresavimo“, – sakė G. Latakė.

Medikės teigimu, jeigu skausmo priežastis yra aiški, jeigu skausmas, lėtinis ir žmogus jau yra dėl to tirtas ir konsultuotas gydytojo, jis gali dėl skausmo malšinimo priemonių pasitarti ir su vaistininku. Jeigu skausmas yra naujas, ūmus, priežastis neaiški, būtina kreiptis į gydytoją.

Vaistininkų patarimai:

Išsiaiškinkite skausmo priežastis. Renkantis vaistus nuo skausmo, kiekvienu konkrečiu atveju būtina atsižvelgti į tai, kokiam žmogui ir kokios kilmės skausmui slopinti jo reikia. Pavyzdžiui, galvos skausmą gali sukelti ne tik migrena ar psichologinė įtampa, bet ir arterinio kraujospūdžio pakitimai. Tad norint atsikratyti skausmo, visų pirma reikia rasti ir šalinti jo priežastį, o ne simptomus.

Vaistus vartokite atsakingai. Kone visi skausmą malšinantys vaistai turi šalutinių poveikių ar gali pakenkti sveikatai. Pavyzdžiui, piktnaudžiaujant aspirinas gali sukelti skrandžio gleivinės dirginimą ir net opaligę, ibuprofenas – pakenkti inkstų veiklai, parecetamolis – pažeisti kepenis. Tad vartojant bet kokius skausmą malšinančius medikamentus, būtina kruopščiai laikytis vaistininkų ar gydytojų rekomendacijų.

Keiskite gyvenimo būdą. Dažnai skausmo šaltiniai slypi negalavimuose, kuriuos sukelia netinkamas gyvenimo būdas ar nuolatinis psichologinis diskomfortas. Pasistenkite laikytis racionalios mitybos principų, užsiimti nuolatine fizine veikla, laikytis darbo ir poilsio režimo, deramai išsimiegoti. Sveika gyvensena ir puoselėjamas optimizmas gali efektyviai užkirsti kelią bet kokio pobūdžio skausmams.

Išbandykite alternatyvas. Prieš skausmą kovoti galima ne tik vaistais. Skausmus malšina ir mėgstama muzika. Kaip „priešnuodžius“ skausmui galima rinktis ir natūralius produktus, pavyzdžiui, vyšnios palengvina galvos skausmus, imbieras padeda nuo raumenų skausmų, gvazdikėliai slopina dantenų uždegimą, ciberžolė padeda nuo chroniško skausmo, česnakų aliejus malšina skausmą ausyje.

 

 

Pranešimas spaudai

 

1 komentaras

  1. Aistė says:

    Puikus straipsnis

Palikite komentarą