Kodėl Didžioji Britanija neįperka vaistų nuo vėžio? (kaina Lietuvoje – mažesnė!)

Kai kurių vaistų gamintojų nustatytos kainos veda pacientus į neviltį, arba dar blogiau, į mirtį. Pranešama, kad Didžiosios Britanijos vaistų pirkimo ir reguliavimo tarnyba atsisako įsigyti vėžiu sergantiems pacientams vaistų, kurie padėtų prailginti gyvenimo trukmę, kadangi farmacininkų nustatytos kainos biudžetui yra per didelės. Tačiau ekspertai ginčijasi, kad tų pačių vaistų pigiau galima įsigyti kitose pasaulio šalyse ir nesupranta, kodėl kentėti turi sergantys britai.

Protestas Didžiojoje Britanijoje (theguardian.com nuotr.)

Protestas Didžiojoje Britanijoje (theguardian.com nuotr.)

 

Skaičių eilutėse likimo valiai palikti pacientai

Sergantiesiems Didžiojoje Britanijoje buvo pareikšta, kad šalies vaistų pirkimo ir reguliavimo tarnyba neišgali nupirkti reikalingų vaistų, ir dėl jų kaštų padidėjimo, buvo išbraukti iš kompensuojamų vėžinėms ligoms gydyti skirtų vaistų sąrašo.

Lapatinibo („Tyverb“), skirto krūties vėžio gydymui, kaina metams buvo apskaičiuota 31 tūkst. EUR suma, skirta vienam pacientui metams. Tačiau Tailande to paties vaisto tai pačiai trukmei kaina siekė jau perpus mažiau – 15 tūkst. EUR. Didžiojoje Britanijoje šio vaisto pakuotė kainuoja apie 1788 EUR, Lietuvoje – 1326 EUR (vaistas nėra kompensuojamas).

Dasatinibo („Sprycel“), skirto leukemijai gydyti, pakuotės kaina Didžiojoje Britanijoje gali siekti net 9000 EUR, o štai Lietuvoje šio nekompensuojamo vaisto pakuotė įkainota 4314 EUR.

 

Netenkina ir perkamų vaistų kainos

Ekspertai abejoja ir vaistų, kuriuos taryba nusprendžia įsigyti, kaina rinkoje. Jų teigimu, kitos net labiau išsivysčiusios ekonomikos šalys sugeba gauti geresnes finansines sąlygas šiems vaistams įsigyti, nei tai pavyksta britų institucijoms.

Palyginkite: imatinibo  („Gleevec“) metinis kursas pacientui – leukemijai ir kitos vėžio formoms gydyti – Didžiojoje Britanijoje įvertintas 28 557 EUR, kai tuo tarpu Prancūzijoje – 25 691 EUR, o Rusijoje – vos 7499 EUR.

Kitas vaistas, sorafenibas („Nexavar“), skirtas kepenų vėžiui gydyti, metams vienam pacientui kainuoja 51 261 EUR, Ispanijoje ir Prancūzijoje atitinkamai 44 532 EUR ir 39 894 EUR.

 

Dr. Andrew Hill iš Liverpulio Universiteto šiuo metu ruošia antivėžinių vaistų kaštų analizę, kurią pristatys Europos regioninėje vėžinių susirgimų konferencijoje Vienoje. Kalbėdamas su žurnalistais mano, kad pacientai Didžiojoje Britanijoje yra diskriminuojami:

„Kai kurie iš vaistų, kurie buvo pašalinti iš kompensuojamų antivėžinių vaistų sąrašų, iš tiesų yra ganėtinai pigūs pagaminti. Tą puikiai įrodo daug mažesnės kitų šalių pirkimo kainos.“

 

 

Palikite komentarą