Kodėl nėščiosios „pamiršta“ skiepus?

PSO Europos regioninis biuras kartu su LSMU ligoninės Kauno klinikų specialistais rengia nėščiųjų imunoprofilaktikos nuo gripo programą. Ši programa ne tik padės didinti pasiskiepijusių nuo gripo nėščiųjų apimtis, bet ir bus pavyzdys kitoms Rytų Europos šalims.

Nedidelių skiepijimosi apimčių priežastys

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas prieš dvejus metus pradėjo tyrimus, padedančius išsiaiškinti nėščiųjų požiūrį į skiepus nuo sezoninio gripo. „Tyrimas atsleidžia priežastis, kurios daro įtaką mažoms nėščiųjų skiepijimosi apimtims Lietuvoje,” – pasakojo Infekcinių ligų klinikos vadovė prof. Auksė Mickienė.

Nors daugelyje Europos šalių nėščiosioms rekomenduojama skiepytis nuo gripo, deja, skiepijimosi apimtys vis dar yra nedidelės. Kliūčių vakcinacijai gali būti ir iš sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų, ir iš nėščiųjų pusės.

„Ne tik mūsų pacientės, visuomenė, bet ir valdžios atstovai bei sveikatos priežiūros specialistai turi suprasti, kad nėščiųjų skiepijimas nuo gripo turi tapti rutinine perinatalinės nėščiųjų priežiūros dalimi”, – susitikimo su PSO atstovais metu kalbėjo Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė.

Nėščiosios – prioritetinė rizikos grupė

Siekdamas padėti valstybėms narėms padidinti sezoninės gripo vakcinacijos apimtis tikslinėse grupėse, PSO Europos regiono biuras, suderinęs su LR Sveikatos apsaugos ministerija, pasirinko Kauno klinikas ir jų specialistus tolesniems nėščiųjų imunizacijos nuo gripo programos žingsniams. Prof. A. Mickienė džiaugėsi PSO įvertinimu ir pasitikėjimu: „Tyrimų metu jungtinė darbo grupė sukaupė daug informacijos, patirties ir įgūdžių, kurie padės spręsti šią problemą ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse”.

Nėščiosios turi didesnę riziką susirgti sunkiomis ligomis dėl gripo infekcijos, palyginti su moterimis, kurios nesilaukia. Todėl PSO nėščiąsias laiko prioritetine rizikos grupe. Laikini imuninės sistemos, širdies ir plaučių funkcionavimo pokyčiai padidina jautrumą gripo infekcijai ir gali sukelti sunkias komplikacijas ar net mirtį.

Nėščiųjų skiepijimas nuo gripo yra saugus ir efektyvus ir apsaugo moteris, vaisių ir ką tik gimusį kūdikį. Nuo gripo vakcinuotos nėščiosios žymiai rečiau persileidžia ar prieš laiką pagimdo neišnešiotus naujagimius. Naujagimiai, dar neturintys savo apsaugos, motinos antikūnių dėka yra apsaugomi nuo gripo infekcijos rizikos.

 

 

Šaltinis: Kauno klinikų informacija

Komentarų nėra