Kokias sveikatos problemas sukelia pabėgėlių krizė?

Pabėgėlių krizė tęsiasi jau daugiau nei pusę metų. Nors dauguma scenarijų jau yra apsvarstyti ir baimės apkalbėtos, vis tik dažnam dar kyla klausimų ne tik apie ekonominę ar socialinę migrantų integraciją, bet ir apie galimus visuomenės sveikatos iššūkius. Tad pateikiame dažniausiai užduodamus klausimus apie pabėgėlių ir migrantų sveikatos problemas.

 

1. Kokios yra bendros sveikatos problemos, susijusios su pabėgėliais ir migrantais, atvykstančiais į Europos regioną?

Bendros pabėgėlių ir migrantų sveikatos problemos yra panašios į visų kitų gyventojų sveikatos problemas, tačiau kai kurios iš jų tarp pabėgėlių ir migrantų gali pasitaikyti dažniau. Tai – nelaimingi atsitikimai, hipotermija, nudegimai, kraujotakos sistemos ligos, komplikacijos, susijusios su nėštumu (pabėgėlės moterys dažnai būna nėščios), cukrinis diabetas ir hipertenzija, kurias lemia ilga kelionė, antisanitarinės gyvenimo sąlygos, nepriteklius (nepakankamas kiekis tinkamos kokybės geriamojo vandens ir maisto), sveikatos priežiūros paslaugų trūkumas ir nuolatinis stresas kelionės metu.

2. Ar pabėgėliai ir migrantai prisideda prie užkrečiamųjų ligų įvežimo į Europos regioną?

Užkrečiamosios ligos neturi sienų, jos keliauja ne tik su pabėgėliais ir migrantais, bet ir kartu su keliautojais, turistais ar sveikatos priežiūros darbuotojais, todėl negalima teigti, kad tik pabėgėliai ir migrantai lemiaužkrečiamųjų ligų patekimą į Europos regioną. Be to, dauguma užkrečiamųjų ligų, siejamų su pabėgėliais ir migrantais, yra iki šiol registruojamos ir Europos regione, o jų paplitimas nepriklauso nuo migracijos. Nepaisant visų taikomų užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonių (visiems prieinama aukšto lygio sveikatos priežiūra, geros ekonominės gyvenimo sąlygos, visiems prieinama vakcinacija, gydymas antibiotikais ir kt.) Europos regione vis dar registruojamos tokios užkrečiamosios ligos, kaip tuberkuliozė, ŽIV / AIDS, hepatitai, tymai ir raudonukė.

Egzotiškų ir retų užkrečiamųjų ligų, tokių kaip Ebola, Marburgo ir Lassa virusinių hemoraginių karštligių ar Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso infekcijos patekimo rizika yra vertinama kaip labai maža. Patirtis rodo, kad ji yra labiau susijusi su keliautojų, turistų ar sveikatos priežiūros darbuotojų, o ne su pabėgėlių ar migrantų judėjimu.

Taigi, nepaisant bendros nuomonės, kad migracija ir užkrečiamųjų ligų įvežimas yra tarpusavyje susijęs, galima teigti, kad tarp jų nėra jokio tikro, t.y. sisteminio ryšio.

3. Kokios yra Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijos dėl pabėgėlių ir migrantų sveikatos patikrinimų, jiems atvykus?

Pasaulio sveikatos organizacija primygtinai rekomenduoja (bet ne reikalauja) atlikti sveikatos tikrinimus, tam, kad visiems pabėgėliams ir migrantams, kuriems reikalinga sveikatos priežiūra, būtų užtikrinta galimybė naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis. Sveikatos tikrinimas turėtų būti atliekamas ir dėl užkrečiamųjų, ir dėl neužkrečiamųjų ligų, gerbiant žmogaus teises ir orumą. Tikrinimo rezultatai niekada neturėtų būti naudojami kaip pabėgėlių ir migrantų išsiuntimo iš šalies priežastimi.

Valstybės sienos patekimo vietose rekomenduojama nustatyti visas sveikatos problemas, susijusias su pabėgėliais ir migrantais, užtikrinti tinkamą sveikatos problemų diagnostiką ir gydymą. Kiekvienas asmuo turi gauti tinkamą gydymą, prevenciją (pvz. skiepus) ir, jei reikės, aukšto lygio sveikatos priežiūros paslaugas, nediskriminuojant jo dėl ​​lyties, amžiaus, religijos, tautybės ar rasės. PSO remia politiką, vadovaujantis kuria migrantams ir pabėgėliams teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos nepriklausomai nuo jų teisinio statuso.

4. Ką PSO rekomenduoja dėl naujai atvykusių pabėgėlių ir migrantų vakcinacijos?

Galimybė, kad vakcinomis valdomos ligos bus įvežtos į Europą kartu su pabėgėliais ir migrantais prilyginama galimybei jas įvežti kartu su keliautojais ar turistais, grįžtančiais iš atostogų endeminėje šalyje. PSO Europos regiono biuras reguliariai nerenka informacijos apie vakcinomis valdomas ligas paplitusias tarp pabėgėlių ir migrantų bei apie jų imunizacijos lygį. Tačiau yra gerai žinomi tymų protrūkiai, susiję su migrantais, tarptautiniais maršrutais vykstančiais keliautojais ir turistais. Todėl sudaryti visiems asmenims vienodas galimybes pasiskiepyti yra vienas iš svarbiausių Europos vakcinacijos veiksmų plano 2015-2020 tikslų. Plane siūloma, kad visose Europos regiono šalyse ypatingas dėmesys būtų skiriamas informacijos teikimui apie skiepus ir skiepijimo paslaugų prieinamumą pabėgėliams ir migrantams, tarptautiniais maršrutais vykstantiems keliautojams ir marginalizuotoms bendruomenėms. PSO sveikina ir palaiko tas šalis, į kurias atvyksta dideli pabėgėlių ir migrantų srautai ir kurios jau įtraukė pabėgėlius ir migrantus į savo planinio skiepijimo programas.

5. Kokios sveikatos priežiūros paslaugos turi būti prieinamos pabėgėliams ir migrantams vadovaujantis PSO rekomendacijomis?

PSO remia politiką, kad pabėgėliams ir migrantams turi būti teikiamos visos būtinos sveikatos priežiūros paslaugos (tarp jų ir aukšto lygio, jei yra būtina) neatsižvelgiant į jų teisinį statusą, nediskriminuojant jų dėl lyties, amžiaus, religijos, tautybės ar rasės.

Sveikatos priežiūros paslaugos turi būti suteikiamos kaip galima anksčiau, tam, kad išgydyti ligonius, išvengti ligų įvežimo ir išplitimo bei kt. (išsaugoti asmens gyvybę).

6. Ar Europos regiono šalys yra tinkamai pasirengusios reaguoti į grėsmes visuomenės sveikatai, susijusias su dideliais migracijos mastais?

Šalyse, į kurias atvyksta dideli pabėgėlių ir migrantų srautai, sveikatos priežiūros sistema yra gerai organizuota, sveikatos priežiūros įstaigos aprūpintos gera diagnostikos ir gydymo įranga, tinkama infekcinėms ir neužkrečiamosios ligoms diagnozuoti ir gydyti, todėl jos yra tinkamai pasirengusios teikti tokias pat sveikatos priežiūros paslaugas ir migrantams bei pabėgėliams.

Kaip rodo pastarųjų 10 metų darbo su retomis ir egzotiškomis užkrečiamosiomis ligomis, įvežamomis į Europą (tokiomis kaip Ebola, Marburgo, Lassa virusinės hemoraginės karštligės) patirtis, Europos institucijos yra tinkamai pasirengusios reaguoti, turi tinkamą laboratorinę įrangą diagnozės nustatymui, tinkamai įrengtas ligonines ligonių izoliavimui ir gydymui, gerai apmokytus sveikatos priežiūros darbuotojus.

 

 

Šaltinis: Klaipėdos visuomenės sveikatos centro informacija

Palikite komentarą