Kokias sveikatos technologijas milijardinei rinkai pasiūlys lietuviai?

Pasaulinė medicinos technologijų industrija šiandien verta apytikriai 340 milijardų JAV dolerių. Europos Sąjunga ir JAV dalijasi 31 ir 39 procentus pasaulinės rinkos. Vien Europoje ši pramonės šaka sukūrė daugiau nei 575 tūkstančių darbo vietų.

KTU infografikas.

KTU infografikas.

Inovatyviausiu aukštųjų technologijų sektoriumi laikoma medicinos technologijų rinka Europoje vertama 100 milijardų eurų, joje veikia 25 tūkstančiai įmonių. Per pastaruosius septynerius metus ji kasmet paauga vidutiniškai 4 proc. Ši, ekspertų pavyzdine laikoma Europos industrija, sparčiai auga ir Lietuvoje.

Lietuvos galimybes pasaulinėje sveikatos technologijų industrijoje bus aptartos tarptautinėje konferencijoje „Lietuvos mokslas ir pramonė 2016: sveikatos technologijos kaip Lietuvos konkurencinis pranašumas pasaulio inovacijų ekonomikoje“ penktadienį, balandžio 29 d., 9 val. KTU „Santakos“ slėnyje. KTU diskusijai pakvies mokslo, verslo bei vyriausybės atstovus.

 

Aukštosios technologijos – ne prabanga, o būtinybė

Skirtingai, nei įprasta manyti – aukštosios technologijos medicinoje yra ne prabanga, o būtinybė, kuri gali sumažinti sveikatos priežiūros kaštus. Kaip teigiama Europos medicinos technologijų industrijos asociacijų sąjungos „MedTech“ pranešime, technologijos leidžia ne tik palengvinti pacientų gyvenimą, pasiūlyti naujus diagnozės ir gydymo metodus, tačiau ir sumažinti sveikatos priežiūros kaštus.

„Diabetas, demencija, prieširdžių virpėjimas – tai ligos, kurių paplitimas pasaulyje siekia epidemijos mastus. Tai – didžiulė našta ne tik sergančiam žmogui, bet ir visuomenei. Didžiausias biomedicinos inžinieriaus iššūkis – ne tik sukurti technologiją, kuri pagerintų pacientų būklę, bet ir ją padaryti pigią, kad aukšta gyvenimo kokybė būtų prieinama ir ne tokių pasiturinčių šalių gyventojams“, – teigia Leifas Sörnmo, Lundo universiteto (Švedija) Biomedicininės inžinerijos katedros profesorius.

 

Medikai-inžinieriai-verslas: sėkmės trikampis

Lundo universitetas, patenkantis į pasaulio geriausiųjų šimtuką, ir Suomijos techninių tyrimų centras VTT, laikomas didžiausia tarpdisciplininių mokslo tyrimų įstaiga Šiaurės Europoje, bendradarbiauja su KTU, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu ir Vilniaus universitetu kuriant Sveiko senėjimo mokslo ir technologijų ekscelencijos centrą (HEALTH-TECH).

Projektas, kuriam vadovauja KTU, vienija skirtingų sričių profesionalus, skirtingų šalių patirtį ir požiūrius. Pasak ekspertų, dirbant sveikatos technologijų srityje, tarpdiscipliniškumas – neišvengiamas.

„Svarbu, kad vyktų trišalis bendradarbiavimas – tarp inžinierių ar techniškųjų specialistų, medikų ir verslo. Problemą iškelia medicinos praktikai, mes ieškome technologinio sprendimo, o įmonės tuos sprendimus paverčia įranga“, – teigia M. van Gilsas iš Suomijos tyrimų instituto.

 

Startuolio „Breathcount“ astmos prevencijos įrenginys. (KTU nuotr.)

Startuolio „Breathcount“ astmos prevencijos įrenginys. (KTU nuotr.)

Verslui bendradarbiauti su mokslu – apsimoka

Iš 25 tūkstančių Europoje veikiančių medicinos technologijų įmonių net 95 procentai – mažos ir vidutinės. Daugelis jų – labai inovatyvios ir glaudžiai bendradarbiaujančios su mokslo tyrimų centrais ir universitetais.

„Žiūrint iš pragmatinės pusės, įmonėms bendradarbiauti su mokslo įstaigomis – apsimoka, nes dalyvaujant įvairiuose projektuose galima gauti finansavimą savo produktų inovacijoms. Be to, jei atliekamų tyrimų rezultatai publikuojami moksliniuose leidiniuose, įmonei, kuri diegia tyrimais pagrįstą, inovaciją tai suteikia svarumo ir patikimumo“, – mano M. van Gilsas.

Pasak jo, tyrėjus bendradarbiavimui su verslu labiausiai motyvuoja rezultatas: galimybė pamatyti savo tyrimus pritaikytus praktiškai.

 

 

Nauja patento paraiška – kas 38 minutės

„Apie 80 procentų mūsų įmonės parduodamų produktų yra sukurta Lietuvoje. Lietuvoje atliekamais tyrimais paremtos visos mūsų įmonės inovacijos“, – sako M. Liutkauskas.

Skelbiama, kad Europoje kas 38 minutes pateikiama po naują patento paraišką sveikatos technologijų srityje. Iš viso šioje srityje 2014-aisiais pateikta per 11 tūkstančių patentų – daugiau nei kurioje nors kitoje. 41 proc. pateiktų paraiškų – iš Europos.

Kai susijungia sveikatos mokslai ir technologijos, gimsta gyvybę gelbstinčios inovacijos. Sveikatos technologijų sritis ypač aktyviai plėtojama KTU glaudžiai bendradarbiaujant su LSMU. Išmanusis pleistras, astmos prevencijos aparatas, telpantis į delną, į drabužius įterpiami organizmo rodiklių jutikliai, melanomos diagnostika ultragarsu, neinvazinis galvospūdžio matuoklis – tai tik keletas idėjų, kurioms plėtoti vykdomi tyrimai; kai kurios iš jų jau tapo inovatyviais produktais.

Pasak tarptautinių partnerių, KTU tyrėjai pasižymi giliomis teorinėmis žiniomis ir „konkrečiu“ požiūriu į darbą, į atliekamus tyrimus. Sveikatos ir technologijų dermė kartu su tarptautiniu požiūriu į darbą bei atvirumu verslui kuria erdvę, kurioje bus sprendžiami ateities visuomenės iššūkiai.

 

 

Pranešimas spaudai

 

Palikite komentarą