Krepšininkui inkstą padovanojo mama (sėkminga gyvosios donorystės istorija)

Per pirmąsias dvi šių metų savaites Lietuvoje atliktos dvi inkstų persodinimo iš gyvo donoro operacijos ir viena iš jų – Kauno klinikose. Trisdešimtmečiui krepšininkui, kuris tik prieš kelis mėnesius sužinojo, kad serga sunkia liga, inkstą padovanojo mama. Gydytojai džiaugiasi, kad transplantacija įvyko sklandžiai, pacientas ir jo mama jaučiasi puikiai ir jau išvyko į namus.

Doc. I. Skarupskienė, slaugytoja A. Andriulionienė, gydytoja rezidentė L. Peleckaitė, prof. M. Jievaltas, pacientas su mama, gyd. R. Maslauskienė ir Nefrologijos klinikos vadovė prof. I. A. Bumblytė. (Liudo Andriušio nuotr.)

Doc. I. Skarupskienė, slaugytoja A. Andriulionienė, gydytoja rezidentė L. Peleckaitė, prof. M. Jievaltas, pacientas su mama, gyd. R. Maslauskienė ir Nefrologijos klinikos vadovė prof. I. A. Bumblytė. (Liudo Andriušio nuotr.)

 

Nefrologijos skyriaus gydytoja doc. Inga Skarupskienė apgailestauja, kad jaunas vyras į nefrologų akiratį pateko gerokai per vėlai, kuomet inkstų pažeidimo priežasties patikslinti jau buvo nebeįmanoma – inkstai buvo maži, surandėję, o kraujo tyrimai rodė ryškų inkstų funkcijos nepakankamumą. Inkstų nepakankamumo priežastis galėjo būti toli pažengusi pirminė inkstų liga arba aukšto nevaldomo arterinio kraujospūdžio sukeltos pasekmės.

Doc. I. Skarupskienė iki šiol pamena jauno vyro reakciją, kai jis sužinojo apie savo ligą: iki tol aktyviai sportavusiam žmogui buvo sunku patikėti, kad jau reikėjo galvoti apie pakaitinę inkstų terapiją.

„Dauguma inkstų ligų yra klastingos, nes nebylios, o aukštą arterinį kraujo spaudimą būtina gydyti laiku ir tinkamai“, – primena doc. I. Skarupskienė.

Jau pirmą kartą patekus į ligoninę ir sužinojus apie inkstų ligą ir nepakankamumą, pacientui ir jo mamai buvo paaiškinta apie galimą gyvo donoro inksto transplantaciją. Paciento mama tikina, kad dėl inksto dovanojimo apsisprendė labai greitai – ji visiškai pasitikėjo Urologijos klinikos vadovu prof. Mindaugu Jievaltu.

Visą donoro ir recipiento poros ištyrimą ambulatoriškai atliko gydytoja nefrologė Rima Maslauskienė. Mamos inkstas puikiai tiko sūnui, medicininių kontraindikacijų operacijai nebuvo, todėl inkstas buvo persodintas net nepradėjus dializių. Transplantaciją atliko urologų brigada: profesoriai Mindaugas Jievaltas ir Daimantas Milonas, gydytojai rezidentai Adomas Mačiulis, Povilas Aniulis ir Vilius Bosas.

Kauno klinikose inkstų transplantacijos atliekamos nuo 2000 metų, iš viso per 15 metų atlikta daugiau nei 300 šių operacijų. Inkstų transplantacijos iš gyvo donoro pradėtos 2014 metais. Šiuo metu tiriamos ir transplantacijai ruošiamos dar trys potencialios donoro ir recipiento poros.

 

 

Šaltinis: Kauno klinikų informacija

Komentarų nėra