Kriptorchizmas – pavėluotai diagnozuojamas ir nevaisingumą lemiantis raidos sutrikimas

Kriptorchizmas – tai raidos sutrikimas, kai berniuko sėklidės yra nenusileidusios į kapšelį. Tai kone dažniausia berniukų lytinių organų patologija. Nepaisant jau daugiau nei šimtmetį trunkančių mokslinių tyrimų, nemažai klausimų apie kriptorchizmą lieka vis dar neatsakyti ar kontroversiški. Tačiau tvirtai žinoma, jog negydomas kriptorchizmas ilgainiui sukelia žaligą poveikį sėklidei ir yra įvardinamas kaip viena iš daugelio vyrų nevaisingumą sukeliančių priežasčių.

Kriptorchizmas yra dažnas berniukų raidos sutrikimas

Vakarų šalyse kriptorchizmas nustatomas maždaug 3% išnešiotų naujagimių, o 6 – 12 mėnesių amžiuje šis sutrikimas nustatomas 1% kūdikių. Neišnešiotų naujagimių tarpe kriptorchizmas nustatomas kurkas dažniau ir siekia net 30%. Kriptorchizmą predisponuojantys faktoriai taip pat yra mažas gimimo svoris, mažas ūgis, atsižvelgiant į gestacinį amžių, taip pat didesnę riziką turi berniukai, gimę iš patologinio nėštumo. Dažniausiai laiku į kapšelį nenusileidžia tik viena sėklidė, tačiau apie 10% atvejų sėklidžių nenusileidimas yra abipusis. Per pirmuosius gyvenimo metus į kapšelį nusileidžia daugiau nei 75% naujagimiams aptiktų nenusileidusių sėklidžių.

Normali sėklidės anatomija (kairėje) ir nenusileidusi į kapšelį sėklidė ir kriptorchizmas (dešinėje). (profnatali.it nuotr.)

Normali sėklidės anatomija (kairėje) ir nenusileidusi į kapšelį sėklidė ir kriptorchizmas (dešinėje). (profnatali.it nuotr.)

Vykstant normaliai embriono raidai sėklidės vaisiuje būna nusileidusios į kapšelį jau prieš gimimą, dažniausiai iki 35 nėštumo savaitės. Jų nusileidią kontroliuoja vyriški lytiniai hormonai – androgenai.

Sutrikimas dažniausiai nesunkiai diagnozuojamas apžiūrint kūdikį

Įtariant kriptorchizmą kone svarbiausias yra fizinis ištyrimas ir apčiuopos metu nustatoma sėklidžių lokalizacija. Nors tai atrodo savaime suprantama, deja, ne visuomet lengvai pavyksta nustatyti tikslią sėklidžių vietą. Kūno sudėjimas, sėklidžių padėtis ir kiti faktoriai gali apsunkinti sėklidžių apčiuopą. Maždaug 80% visų nenusileidusių sėklidžių yra apčiuopiamos, o 20% jų visgi nepavyksta aptikti. Tokiu atveju įtariame kad sėklidės yra pilvo ertmėje arba visai neišsivysčiusios.

Nenusileidusios sėklidės dažnai sustoja tam tikrame jų leidimosi etape – kartais jos pasilieka pilvo ertmėje, tačiau dažniausiai sustoja ir yra apčiuopiamos kirkšniniame kanale.

Laboratorinių tyrimų dažniausiai prireikia tik esant abipus nečiuopiamoms sėklidėms – tuomet nustatomas gonadotropinų ir testosterono kiekis, kūdikio kariotipas. Jei sėklidės neišsivysčiusios ar blogai funkcionuoja, didėja gonadotropinų ir mažėja testosterono koncentracija.

Ultragarsinis ištyrimas naudojamas retai, nes šio metodo galimybės nustatyti nečiuopiamų sėklidžių vietą yra ribotos. Taigi, specializuotose klinikose atliekama laparoskopinė operacija, kurios metu sėklidės ne tik įvertinamos, bet ir atliekamas pirmasis sėklidžių nuleidimo operacijos etapas.

Efektyviausias yra chirurginis kriptorchizmo gydymas

Remiantis naujausiomis 2014 metų Amerikos Urologų Asociacijos gairėmis, kriptorchizmas turi būti gydomas kūdikiui sulaukus jau 6 mėnesių. Lietuvoje kriptorchizmą siekiama išgydyti iki 1 metų amžiaus berniukams. Ankstyvos intervencijos yra efektyviausios, nes po 6 mėnesių sėklidės savaime nusileidžia retai, o ankstesnis kriptorchizmo gydymas lemia geresnius vaisingumo rezultatus. Kriptorchizmo operacijos tikslas yra sėklidę iš pilvo ertmės ar kirkšninio kanalo nuleisti į kapšelį bei fiksuoti jame.

Ilgą laiką (ypač Europoje) buvo naudojamas hormoninis kriptorchizmo gydymas žmogaus chorioniniu gonadotropinu (ŽCG) ir gonadotropiniu liberinu (GnRH). Nors hormoniniai preparatai nėra labai veiksmingi, buvo manoma, kad jie sumažina nevaisingumo ir vėžinės sėklidžių degeneracijos pavojų. Dabar hormoninio gydymo vis dažniau atsisakoma, o plačiausiai taikomu gydymo metodu tampa laparoskopinė operacija.

Negydoma būklė yra susijusi su nevaisingumu ir didėjančia sėklidžių vėžio rizika

Su kriptorchizmu gali būti susijęs brendimo sutrikimas. Dėl nenusileidusių sėklidžių gali vystytis nevaisingumas, padidėti jaunų (18-45 metų) vyrų sėklidžių vėžio pavojus. Tačiau atliktų klinikinių tyrimų duomenimis, pacientams, kuriems kriptorchizmas buvo išoperuotas per pirmuosius 2 gyvenimo metus, spermatozoidų skaičius ir judrumas spermoje buvo nesutrikęs daugiau nei 95% atvejų. Jei operacija atlikta pirmaisiais gyvenimo metais, vaisingi išliko net apie 97% pacientų. Taigi, ypač svarbu, kad šeimos gydytojas ir tėvai žinotų apie šią galimą patologiją ir laiku ją pastebėtų.

Palikite komentarą