Šaltuoju laikotarpiu saulė ne tokia dažna viešnia, kaip vasarą, todėl nemaža dalis žmonių pradeda dažniau varstyt soliariumų paslaugas teikiančių įstaigų duris. Kaip ir natūralūs ultravioletiniai spinduliai, dirbtiniai UV dalyvauja vitamino D gamyboje žmogaus organizme. Trūkstant šio vitamino silpnėja imunitetas, gali atsirasti rachitas. Tačiau mėgaujantis tiek saulės voniomis, tiek dirbtiniais spinduliais reikia priminti, kad tai gali turėti ir neigiamą poveikį grožiui ir sveikatai.
Negalima degintis vartojant kai kuriuos vaistus
Atvykus į soliariumų paslaugas teikiančią įstaigą, reiktų atkreipti dėmesį į soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę ir rėžimą (ši informacija turi būti pateikta gerai matomoje vietoje laukimo zonoje). Pageidaujant, paslaugų teikėjas turi išduoti ir pildyti soliariumo paslaugų teikimo kortelę. Soliariumų paslaugos negali būti teikiamos, jeigu yra įskilęs ar kitaip pažeistas soliariumo įrangos gultas, pažeistos nuimamos ultravioletinių spindulių filtrų plokštės (UV filtrai), neveikia soliariumo įrangos laikmatis. Kiekvienai soliariumo įrangai turi būti skirtos ne mažiau kaip dvi apsauginių akinių poros. Soliariumų gultai privalo būti švarūs, todėl jie ir apsauginiai akiniai turi būti valomi dezinfekcinių savybių turinčiomis priemonėmis, po to pakartotinai – šluostele, suvilgyta vandeniu.
Būtina žinoti, kad deginimosi soliariume trukmę ir režimą reikia pasirinkti atsižvelgiant į odos tipą, odos jautrumą. Paslaugų vartotojai prieš naudodamiesi soliariumu turi pasitarti su gydytoju dermatologu ar bendrosios praktikos gydytoju dėl savo odos tipo, vartojamų vaistų ir galimos organizmo reakcijos į ultravioletinę spinduliuotę. Pavyzdžiui, naudotis soliariumu nerekomenduojama asmenims vartojantiems antibiotikus, antidepresantus, sulfanilamidus, diuretikaus, psoralentus, vitaminą A, retinoidus, vaistus diabeto, grybelinių susirgimų gydymui, kontraceptinius preparatus, nes jie didina odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams.
Būtina įvertinti riziką
Pirmojo deginimosi soliariume trukmė turi būti ne ilgesnė kaip 10 min., o tarp dviejų deginimosi seansų soliariume skaičius neturi viršyti dviejų kartų per savaitę ir daugiau kaip 30 kartų per kalendorinius metus. I ir II odos tipą turintys žmonės neturėtų naudotis soliariumais. Taip pat soliariumai nerekomenduojami daug apgamų, strazdanų, piktybinių odos pakitimų turintiems ar odos vėžiu sergantiems asmenims arba tiems, kurių šeimos nariai serga ar yra sirgę odos vėžiu, nėščioms moterims. Asmenys, sergantys odos ligomis (jungiamojo audinio sisteminėmis ligomis, odos raudonąja vilklige, sklerodermija), tuberkulioze, cukriniu diabetu, katarakta, tireotoksikoze bei užkrečiamosiomis ligomis, taip pat tie, kurie turi širdies stimuliatorius ar transplantuotus organus, turėtų vengti soliariumų.
Deginantis rekomenduojama nenaudoti įdegį stiprinančių kosmetikos gaminių, naudoti apsauginius akinius, dengti plaukus, randus, tatuiruotas kūno vietas, moterims – krūtis.
Svarbiausia – saikingas deginimasis, priešingu atveju rizikuojama susidurti su tokiomis pasekmėmis, kaip priešlaikiniu senėjimu, odos nudegimais, akių pažeidimais, odos vėžiu, piktybiniais odos pakitimais.
Šaltinis: kaunovsc.sam.lt