Lietuviai bendradarbiaus su Teherano mokslininkais kovoje su vėžiu

Teherane įvykusioje tarptautinėje konferencijoje „Gemini 2014“ Vilniaus universiteto Onkologijos institutas, dabar jau turintis Nacionalinio vėžio instituto statusą, atstovaujamas  direktoriaus prof. Narimanto Evaldo Samalavičiaus pasirašė dar vieną tarptautinę bendradarbiavimo sutartį, šį kartą – su  su Irano Islamo Respublikos Teherano universiteto Gastroenterologijos mokslinių tyrimų institutu, atstovaujamu šio instituto direktoriaus, šiuo metu einančio Irano sveikatos apsaugos ir medicininio išsilavinimo ministerijos viceministro mokslui pareigas prof. Reza Malekzadeh. Sutartyje numatomas ilgalaikis bendradarbiavimas vėžio gydymo, mokslinių tyrimų ir mokymo srityje.

„VU Onkologijos institutas,  jau visi metai dirbantis kaip  Europos vėžio institutų organizacijos akredituota įstaiga ir turėdamas Nacionalinio vėžio instituto su klinika  statusą, orientuojasi į pažangiąsias technologijas, taikomas pasaulyje atliekant vėžio profilaktikos veiklą, vėžio diagnostiką ir gydymą, – sako prof. N. E. Samalavičius. –  Optimizuojant Lietuvos onkologinės pagalbos sistemą nepaprastai svarbu perimti ir panaudoti pasaulinę patirtį, o tai įmanoma tik  palaikant ir mezgant glaudžius ryšius mokslinių bei klinikinių tyrimų srityje su žymiais pasaulio šalių onkologijos centrais.“

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto direktorius prof. Narimantas Evaldas Samalavičius (dešinėje) ir Irano Islamo Respublikos Teherano universiteto Gastroenterologijos mokslinių tyrimų instituto direktorius prof. Reza Malekzadeh (VUOI nuotr.)

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto direktorius prof. Narimantas Evaldas Samalavičius (dešinėje) ir Irano Islamo Respublikos Teherano universiteto Gastroenterologijos mokslinių tyrimų instituto direktorius prof. Reza Malekzadeh (VUOI nuotr.)

Pasak prof. N. E. Samalavičiaus apie Irano onkologų tarptautinį autoritetą liudija  ir tai kad, į Teherane vykusią tarptautinę konferenciją „Gemini 2014“ atvyko  onkologai mokslininkai bei praktikai net iš tokių svarbiausių pasaulio onkologijos  centrų kaip JAV nacionalinis vėžio institutas bei Tarptautinis vėžio tyrimų  centras Lione (Prancūzija).

Kalbėdamas apie praktinį bendradarbiavimą su Teherano universiteto  Gastroenterologijos mokslinių tyrimų institutu prof. N. E. Samalavičius sako:  „Irane Golano provincijoje jau daug metų registruojamas neįprastai didelis naujų  stemplės vėžio atvejų  skaičius.  Tarptautinės onkologų mokslininkų tyrėjų  grupės, o jose  yra dalyvavę ir onkologai iš Lietuvos, jau ne pirmas dešimtmetis  vykdo šioje provincijoje mokslinius tyrimus, kurių tikslas išsiaiškinti neįprastai  didelio sergamumo stemplės vėžiu priežastis bei pasiūlyti galimos profilaktikos  priemones, o tuo pačiu turti ir kitus sveikatą įtakojančius faktorius 50 tūkstančių  žmonių kohortoje.“

Pasirašius bendradarbiavimo sutartį su Irano onkologais, VU Onkologijos  institutui atsiveria vis platesnės galimybės mūsų įstaigai integruotis pasauliniu  masteliu, o tuo pačiu prisidėti prie unikalių mokslinių tyrinėjimų žmonijos labui  tiek naudojant Irano patirtį, tiek ir savo patirtį Lietuvoje.

Prof. Reza Malekzadeh teigia jog partnerystė su įvairiomis šalimis yra labai svarbi. Nors Lietuva ir maža, bet kai kurių onkologinių susirgimų dažnis (pavyzdžiui skrandžio) yra panašus, tad apvienijus pastangas galimi gausesni ir kokybiškesni darbai. Retesnių vėžio atvejų srityje toks bendradarbiavimas tiesiog būtinas, praturtinantis abi puses.

 

Apie skrandžio vėžį

„Kasmet pasaulyje diagnozuojama beveik 1 mln. naujų skrandžio vėžio atvejų (6,8 proc. naujų susirgimų) – sako VUOI vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Giedrė Smailytė. – Tai yra penkta dažniausia onkologinė liga po plaučių, krūties, storosios žarnos ir prostatos piktybinių navikų.“

Daugiau bei 70 proc. skrandžio vėžio atvejų diagnozuojama ekonomiškai atsilikusiose šalyse, o pusė jų – Rytų Azijoje. Sergamumas skrandžio vėžiu tarp vyrų yra beveik dvigubai didesnis nei tarp moterų. Didžiausi sergamumo rodikliai yra Rytų Azijos šalyse – 35,4 atv./100 000 vyrų ir 13,8 atv./100 000 moterų, mažiausi – Vakarų Afrikoje – 3,3 ir 2,2 atv./100000 tarp vyrų ir moterų atitinkamai.

Pasak dr. G. Smailytės, skrandžio vėžys pasaulyje tarp mirčių nuo vėžio užimą trečią vietą (sudaro 8,8 proc. mirčių nuo vėžio). Didžiausi mirtingumo rodikliai būdingi Rytų Azijai (24,0 atv./100 000 vyrų ir 9.8 atv./100 000 moterų) mažiausi – Šiaurės Amerikai (2,8 ir 1,5 atv./100 000, atitinkamai).

Europoje sergamumas skrandžio vėžiu mažėja jau daugelį metų, tačiau Centrinės ir Rytų Europos šalims būdingi santykinai dideli sergamumo ir mirtingumo rodikliai, kurie yra artimi Rytų Azijos šalims. Lietuvoje sergamumas skrandžio vėžiu taip pat mažėja, tačiau ir pastaraisiais metais kasmet diagnozuojama po 900 naujų skrandžio atvejų, daugiau nei 650 žmonių miršta nuo šios ligos, t.y skrandžio vėžys mūsų šalyje tebėra pakankamai aktuali onkologinė problema.

Deja, tik maždaug 15 proc. skrandžio vėžio yra diagnozuojama I stadijos (arba apie 25 proc. I-II).

 

Šaltinis: www.vuoi.lt

Palikite komentarą