Madingos dietos – smurtas prieš moteris?

Lietuvos dietologų draugijos prezidentės, Kauno klinikų dietologės dr. Rūta Petereit teigimu, dabar kaip niekada aktualu atskirti moksliniais įrodymais pagrįstas mitybos rekomendacijas ir konsultuotis su kvalifikuotais specialistais. „Šiuolaikiniame civilizuotame pasaulyje mitybos mokslas susiduria su naujais iššūkiais, – teigia Kauno klinikų dietologė dr. Rūta Petereit. – Sveika mityba – tai svarbus sveikos gyvensenos ir ilgaamžiškumo komponentas.“

 

Mitai apie dietų efektyvumą

Vis daugiau susirūpinusių specialistų kviečia suabejoti idėja, kad tik liesas kūnas yra gražus, paskelbti dieną be perdėto susirūpinimo svoriu, atskleisti faktus apie dietų industriją, parodyti realų dietų neveiksmingumą. Deja, visuomenėje sklando daug mitų ir spekuliacijų apie madingų dietų efektyvumą.

Dr. Rūta Petereit. (Kęstučio Šimatonio nuotr.)

Dr. Rūta Petereit. (Kęstučio Šimatonio nuotr.)

Lietuvos dietologų draugija kartu su pasauline mitybos specialistų bendruomene ragina vengti bet kokių su mityba susijusių kraštutinumų. Pasaulio mitybos specialistai vis garsiau kalba, kad besikeičiančios madingosios dietos – tai smurtas prieš moteris ir kviečia pagerbti valgymo sutrikimų aukas. Nuo 1992 metų minimos dienos iniciatorė – britė Mary Evans Young. Ji pati sirgo anoreksija, o dabar vadovauja „Diet breakers“ kampanijai Didžiojoje Britanijoje ir padeda žmonėms priimti savo kūną tokį, koks jis yra.

 

Trijų principas

Dietologai pabrėžia, kad norint sveikai maitintis, pakanka laikytis trijų principų: saiko, įvairumo ir subalansavimo. Bet kuri maisto medžiaga – kad ir kokia reikalinga organizmui ji būtų, jeigu jos vartojama per daug, yra kenksminga sveikatai. Su maistu žmogaus organizmas gauna apie 40 medžiagų, todėl būtina valgyti kuo įvairesnį maistą, kuriame turi būti tinkamas baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralinių medžiagų santykis.

Lietuvos dietologų draugija (LDD) įkurta 1990 metais. Šių metų pradžioje išrinkta nauja draugijos valdyba. LDD prezidente tapo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gastroenterologijos klinikos lektorė, dietologė dr. Rūta Petereit, viceprezidente – tos pačios klinikos docentė, gastroenterologė, dietologė dr. Aida Žvirblienė, valdybos narėmis – Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų dietologės dr. Edita Gavelienė ir gyd. Jūratė Dobrovolskienė. LDD 2015 m. registruoti 85 tikrieji draugijos nariai. 2016 m. gegužės 2 dieną Registrų centre kaip Lietuvos dietologų draugijos buveinė įregistruota Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos.

 

Šaltinis: Kauno klinikų inf.

 

Palikite komentarą