Mastektomija – ar susirgus krūties vėžiu tai vienintelė išeitis?

Krūties vėžys – viena dažniausių moterų onkologinių ligų, lemianti didelį mirštamumą. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie pusantro tūkstančio naujų krūties vėžio atvejų. Dauguma jų yra sporadiniai, tačiau net iki 10% yra siejami su genų mutacijomis (BRCA1, BRCA2 ir kt.) ir manoma, jog yra paveldimi. Nors besivystant medicinai atsirado įvairių krūties vėžio gydymo metodikų, tačiau mastektomija išlieka vienu pagrindinių ir efektyviausių gydymo būdų.

Pirmosios žinios apie mastektomiją siekia dar senovės civilizacijų laikus, tačiau išsamiai operacija pirmą kartą aprašyta 1882 metais, kai krūtis būdavo pašalinama kartu su dalimi krūtinės raumenų ir pažasties limfmazgiais. Tuomet ši operacija dažnai būdavo susijusi su rimtais peties judesių sutrikimais, o kosmetinis efektas neretai netenkindavo nei gydytojų, nei pacienčių. Tačiau bėgant laikui ir vis tobulinant chirurginę techniką pradėti taikyti mažiau radikalūs operacijų metodai.

Skirtingi mastektomijos operacijų tipai

Ištisus dešimtmečius mastektomija buvo laikoma vieninteliu efektyviu krūties vėžio gydymo būdu. Plečiantis medikų žinioms apie vėžio biologiją buvo pastebėta, kad geriausi gydymo rezultatai pasiekiami derinant chirurginius gydymo metodus bei adjuvandinę terapiją – chemoterapiją, radioterapiją, hormonų bei imunoterapiją. Visgi chirurginis gydymas išlieka vienu pagrindinių gydymo būdų, o atsižvelgiant į naviko rūšį bei stadiją yra taikomi įvairūs mastektomijos operacijų tipai.

Nustačius ankstyvos stadijos neišplitusį naviką dažniausiai taikomos krūtis išsaugančios operacijos ir lokalus naviko pašalinimas arba paprastoji (totalinė) mastektomija, kurios metu pašalinamas visas krūties audinys, o pažasties limfmazgiai išsaugomi. Diskusiniu klausimu išlieka gydymo taktikos pasirinkimas esant pirmos ir antros stadijos neišplitusiam navikui. Atlikta išplėstinė 20 metų trukmės studija (The European Organization for Research and Treatment of Cancer 10801 trial) nerodo reikšmingų išgyvenamumo skirtumų tarp moterų, pasirinkusių krūtis išsaugančią operaciją bei totalinę mastektomiją. Taigi, esant ankstyvos stadijos navikui operacijos apimtį gana dažnai nulemia pačios pacientės sprendimas.

Esant labiau pažengusiam trečios stadijos navikui privaloma taikyti didesnės apimties operacijas. Modifikuotos radikaliosios mastektomijos metu šalinami krūties audiniai bei pažasties limfmazgiai. Tuo tarpu radikalioji mastektomija yra didžiausios apimties operacija, kurios metu papildomai be krūties audinių ir pažasties limfmazgių šalinamas ir didysis krūtinės raumuo, į kurį plinta pažengusių stadijų navikai.

1 – paprastoji (totalinė) mastektomija. 2 – modifikuota radikalioji mastektomija. 3 – radikalioji mastektomija. A - rožine spalva pažymėta zona rodo audinių sritis, pašalinamas mastektomijos metu. B, C, D, E, F – raidės nurodo skirtingas limfmazgių grupes.

1 – paprastoji (totalinė) mastektomija. 2 – modifikuota radikalioji mastektomija. 3 – radikalioji mastektomija. A – rožine spalva pažymėta zona rodo audinių sritis, pašalinamas mastektomijos metu. B, C, D, E, F – raidės nurodo skirtingas limfmazgių grupes.

Indikacijos bei kontraindikacijos mastektomijai

Mastektomija yra dažna indikacija esant įvairioms vėžio formoms. Operacija be pažasties limfmazgių pašalinimo taikoma nustačius Carcinoma in situ lokalų naviką, esant jau anksčiau gydyto naviko recidyvui, taip pat susirgus Cystosarcoma phylloides piktybiniu naviku.

Modifikuota radikalioji mastektomija su pažasties limfmazgių pašalinimu atliekama esant labiau išplitusiam vėžiniam susirgimui. Ši procedūra reikalinga esant lokaliam pažengusiam arba daugiažidininiam navikui. Taip pat mastektomija gali būti vienintelis tinkamas gydymo būdas sergančiosioms, kurios turi kontraindikacijų radioterapijai. Radioterapija paprastai negali būti taikoma moterims, kurioms krūtinės srityje ji buvo taikoma anksčiau, esant labai sunkiems odos pažeidimams sergant skleroderma ar psoriaze, taip pat esant sunkiam plaučių nepakankamumui.

Galimos ir riziką mažinančios operacijos, kai atliekama bilateralinė mastektomija nesergant krūties vėžiu. Tokia mastektomija kartais atliekama moterims, siekiant išvengti krūties vėžio, kai nustatoma ypač didelė rizika susirgti: esant teigiamai šeiminei anamnezei, taip pat nustačius tam tikrus genus, kurių buvimas stipriai koreliuoja su krūties vėžio išsivystymu.

Nors mastektomija yra nepaprastai efektyvus ir dažnai nepakeičiamas gydymo būdas, esama ir šios operacijos kontraindikacijų. Ji negali būti taikoma esant lokaliam pažengusiam navikui, kuris yra neoperabilus. Taip pat ji netaikoma esant metastatiniam ketvirtos stadijos navikui – tuomet paprastai pasirenkamas sistemiškai veikiantis gydymas.

Galimos mastektomijos komplikacijos

Kiekviena operacija yra neišvengiamai susijusi su tam tikra pooperacine rizika. Galimos mastektomijos komplikacijos yra lokalus naviko recidyvas (jis gali pasitaikyti iki 5-10% atvejų). Kitos lokalios komplikacijos yra galima operacinės žaizdos infekcija, seroma ar hematoma. Dažniausioms lėtinėms koplikacijoms priskiriamas lėtinis skausmas, fibrozė ar rankos limfedema dėl pašalintų pažasties limfmazgių.

Vėžys diagnozuojamas ir vyrams

Nors ir ypač retai, krūties vėžys yra diagnozuojamas ir vyrams. Nepaisant per pastaruosius dešimtmečius padidėjusio dažnio JAV, Kanadoje, Anglijoje, vyrų krūties vėžys išlieka itin reta diagnozė ir sudaro mažiau nei 1% visų krūties vėžio atvejų. Deja, būklės retumas vyrų tarpe dažnai nulemia pavėluotą ligos diagnostiką ir didesnį mirtingumą. Visgi lyginant vyrus ir moteris pagal amžių ir ligos stadiją pastebimos labai panašios ligos išeitys.

Svarbiausia naviką atpažinti anksti

Raktas į sėkmingą krūties vėžio gydymą yra ankstyva diagnostika. Taigi, siekiant nustatyti naviką pradinėse stadijose Lietuvoje vykdoma atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa. Ji skirta moterims nuo 50 iki 69 metų, kurioms kartą per dvejus metus yra atliekamas krūtų mamografinis tyrimas. Jo metu aptikus darinį atliekama biopsija bei nustatoma galutinė diagnozė.

Pradinių vėžio stadijų atvejais neretai galima krūtis išsauganti operacija, o operacijos apimtis kartais gali priklausyti ir nuo pačios pacientės pasirinkimo. Esant labiau pažengusiam navikui siekiant išsaugoti gyvybę moteriai neretai tenka ryžtis radikaliai mastektomijos operacijai. Tačiau tobulėjant medicinai kosmetinis operacijų rezultatas tampa vis geresnis, plečiasi rekonstrukcinės chirurgijos galimybės, o svarbiausia – didėja pooperacinis išgyvenamumas ir prognozė, išgirdus krūties vėžio diagnozę, tampa vis optimistiškesnė.

Komentarų nėra