Medikai apie skubiąją kontracepciją: „Jokio baubo čia nėra“

Europos Komisija praėjusią savaitę paskelbė, jog skubioji kontracepcija visose Europos Sąjungos šalyse turėtų būti parduodama be recepto. Tiesa, galutinį sprendimą dėl to leidžiama priimti pačioms valstybėms. Lietuvoje, kaip žinia, šiuo metu tokį medikamentą įsigyti galima be didesnio vargo. Tačiau kaip tai vertina gydytojai specialistai?

Prasidėjo ginčai

„Leidžiame panaikinti reikalavimą dar vieną skubios kontracepcijos medikamentą skirti tik pagal receptą. Tokia yra Europos Komisijos teisė. Tačiau galutinį sprendimą paliekame šalims narėms“, – praėjusią savaitę sakė Europos Komisijos atstovas Enrico Brivio. Po tokio sprendimo įvairiose šalyse prasidėjo diskusijos – kaip gi pasielgs vietos valdžia. Nuošalyje nelieka ir vadinamosios „pro-life“ visuomeninės organizacijos, kurių nuomone, skubi kontracepcija – ne kas kita kaip medikamentinis gyvybės atėmimas.

Šiuo metu ES šalyse galioja visiškai skirtingas skubios kontracepcijos reglamentavimas. Nors daugumoje valstybių šie preparatai – laisvai prieinami, Maltoje ji apskritai yra uždrausta. Tokiose valstybėse kaip Lenkija, Vokietija, Kroatija, Graikija, Vengrija ir Italija skubi kontracepcija parduodama tik su gydytojo išrašytu receptu.

Dar prieš keletą metų skubiosios kontracepcijos priemonių, kaip ir įprastinių kontraceptinių tablečių, Lietuvoje buvo galima įsigyti tik su gydytojo receptu. Tačiau dabar vaisto prieinamumas laisvesnis, prieš jį vartojant nebereikia gydytojo įsikišimo, užtenka tiesiog pasikonsultuoti su vaistininku.

Parduoda ir nepilnametėms

Skubios kontracepcijos pardavimo liberalizavimo link prieš pusantrų metų žengė Jungtinės Amerikos Valstijos. Iki tol skubiosios kontracepcijos tablečių jaunesniems nei 17 metų paaugliams būdavo galima įsigyti tik su gydytojo receptu ir tik prie vaistinės prekystalio.

Tačiau po ilgiau nei dešimtmetį trukusių diskusijų, šalies valdžia nusprendė tokį reglamentavimą švelninti. JAV Maisto ir vaistų administracija leido parduoti be recepto vienos rūšies „ekstrinės“ kontracepcijos preparatą penkiolikmetėms. Tiesa, vieno Federalinio teismo teisėjas ragino padaryti „kito ryto tabletes“ prieinamas bet kurio amžiaus žmonėms. „Šis produktas dabar bus ženklinamas „neparduodama jaunesniems nei 15 metų (reikalingas amžiaus patvirtinimas), neparduodama, kai amžius negali būti patvirtintas“, – tuomet skelbė JAV Maisto ir vaistų administracijos sprendimas.

Lietuvos gydytojų nuomonė

Portalui lsveikata.lt savo nuomones skubios kontracepcijos prieinamumo klausimu išdėstė ir mūsų šalies medicinos ekspertai.

LSMUL Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė Rūta Jolanta Nadišauskienė:  „Pirmiausia reikia suprasti, kad skubi kontracepcija ne veltui yra taip vadinama. Ji naudojama ne vėliau kaip per 72 valandas. Laiko užsiregistruoti pas šeimos gydytoją ir pasikonsultuoti tokiu atveju nelabai yra. Juolab kad didžiąja dalimi mūsų šeimos gydytojai kol kas nekonsultuoja kontraceptikų klausimais. Pati vaisto idėja, tai, kam jis yra sukurtas, netenka prasmės. Skubi kontracepcija reiškia, jog reikalui esant moteris kreipiasi į vaistininką, pasikonsultuoja ir čia pat įsigyja. Gaila, bet Lietuvoje yra du didžiausi „baubai“ – vakcinos ir hormoniniai preparatai.

Turime įdėti daug darbo, šviesti visuomenę ir paaiškinti, kad jokio „baubo“ čia nėra. Skubi kontracepcija – tai medikamentai, su kuriais atlikti visi klinikiniai tyrimai. Žinoma, tai yra intervencija, sukelianti gleivinės atsiskyrimą, koks jis būna mėnesinių metu. Be abejo, būtų didelė klaida, jeigu moteris kiekvieną mėnesį vartotų tokius preparatus. Jie skirti ne tam. Jeigu reikia kontraceptinių tablečių reguliariai, tuomet reikia tartis su specialistais ir ieškoti geriausiai tinkančio medikamento.“

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos direktorius Linas Rovas: „Manau, kad skubiosios kontracepcijos medikamentai turėtų būti parduodami be recepto, kaip ir yra šiuo metu mūsų šalyje. Pirmiausia dėl to, kad moterims turi būti užtikrinta teisė apsisaugoti įvykus netikėtam atvejui. Mūsų šalyje yra nemaža problema patekti pas šeimos gydytoją. Kol sulauksi savo eilės, gali būti per vėlu. Tada turėsime nepageidaujamą nėštumą ir visas su tuo susijusias pasekmes. Reikia šviesti visuomenę, aiškinti, kaip naudoti skubią kontracepciją, kokios galimos komplikacijos. Tačiau draudimai, apribojimai šio klausimo tikrai neišspręs. Nuolat vartojamos kontraceptinės tabletės turi būti skiriamos pagal receptą, nes reikia išsiaiškinti, kas geriausiai tinka moteriai. Be to, manau, nuo kokių dvidešimt dvejų metų amžiaus ji turėtų būti skiriama nemokamai.“

Šaltinis: lsveikata.lt

 

 

Komentarų nėra