Migrenos gydymas magnetine stimuliacija – ar tai efektyvu?

Migrena – tai idiopatinis, dažniausiai vienpusis, pulsuojantis, priepuolinis galvos skausmas, kuris gali tęstis nuo kelių valandų iki kelių parų. Kartu neretai pasireiškia įvairūs neurologiniai, virškinimo ar autonominės nervų sistemos sutrikimai.

 

Migreninį galvos skausmą dažnai lydi ir kiti simptomai

Migreninės auros metu regėjimo lauke atsiranda įvairios geometrinės figūros ar skotomos, kurios trukdo aiškiai matyti. (media.giphy.com nuotr.)

Migreninės auros metu regėjimo lauke atsiranda įvairios geometrinės figūros ar skotomos, kurios trukdo aiškiai matyti. (media.giphy.com nuotr.)

Migreninis skausmas dažniausiai lokalizuojasi vienoje galvos pusėje, nepastovus, varginantis ir stiprėja kasdienės fizinės veiklos metu. Prasidėjus skausmo priepuoliui kartu pasireiškia ir fotofobija, fanofobija, žmogus atrodo išblyškęs, kartais jį pykina.

Kai kuriems sergantiesiems migrena prieš galvos skausmo priepuolį pasireiškia migreninė aura. Dažniausia jos išraiška – tai regos sutrikimai, žybčiojimai, įvairūs zigzagai, trukdančios matyti geometrinės figūros, skotomos. Daug rečiau migreninė aura gali pasireikšti kalbos ar jutimo sutrikimais (parestezijomis). Migreniniam skausmui atslūgstant žmogus jaučiasi pavargęs, mieguistas, dirglus, blogai jaučiasi.

 

Migrena gydoma triptanais ir kitų grupių medikamentais

Migrena gali būti gydoma medikamentais tiek profilaktiškai (siekiant išvengti priepuolių pasikartojimo), tiek ūmioje fazėje (siekiant gydyti ūmų galvos skausmą). Prevencinės priemonės reikalingos, jei migrenos priepuoliai kartojasi dažniau, nei 2 kartus per mėnesį, priepuoliai užtrunka ilgiau nei parą ir ypač stiprus galvos skausmas trukdo atlikti įprastus kasdienius darbus. Priepuolių profilaktikai gali būti naudojami įvairūs medikamentai – antiepilepsniai, beta-blokatoriai, tricikliai antidepresantai ir kiti.

Vaistai naudojami ūmaus priepuolio metu yra skirti sumažinti galvos skausmą arba bent sustabdyti jo progresavimą. Jie yra efektyviausi, kai skiriami ne vėliau, nei 15 min. nuo skausmo pradžios, kai skausmas dar nedidelis. Ūmioje fazėje efektyviausi yra triptanai (pavyzdžiui, sumatriptanas), rečiau vartojami ergot-alkaloidai, nesteroidiniai priešuždegiminiai preparatai ar antiemetikai.

 

Transkranijinė magnetinė stimuliacija kolkas yra antro pasirinkimo gydymo būdas

Transkranijinės magnetinės stimuliacijos metodo efektyvumas buvo patvirtintas placebo kontroliuojamu tyrimu. Ištirta beveik 200 pacientų, kurie gydymą transkranijine magnetine stimuliacija taikė auros fazėje. Pacientai buvo tiriami po 2 valandų nuo gydymo. Tiems, kuriems buvo taikoma transkranijinė magnetinė stimuliacija, galvos skausmas pasireiškė statistiškai patikimai rečiau, lyginant su placebo grupe. Metodo efektyvumas buvo patvirtintas tiriant pacientus ir po 24 bei 48 valandų po pritaikyto gydymo. Svarbu ir tai, jog šis metodas neturi jokio rimto pašalinio poveikio sveikatai.

Portatyvinis transkranijinės magnetinės stimuliacijos aparatas. Šis prietaisas, sukurdamas magnetinį lauką, stimuliuoja pakaušinę smegenų sritį, taip slopindamas migreninį galvos skausmą. (affino.com nuotr.)

Portatyvinis transkranijinės magnetinės stimuliacijos aparatas. Šis prietaisas, sukurdamas magnetinį lauką, stimuliuoja pakaušinę smegenų sritį, taip slopindamas migreninį galvos skausmą. (affino.com nuotr.)

Šiuo metu portatyvūs transkranijinės stimuliacijos aparatai yra prieinami Didžiosiios Britanijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų rinkoje. Visgi mokslininkai ir gydytojai mano, kad šis naujas gydymo metodas dar reikalauja išsamesnių tyrimų, siekiant tiksliau įvertinti jo veiksmingumą ir panaudojimo galimybes. Šiuo metu manoma, jog transkranijinė magnetinė stimuliacija galėtų būti naudojama kaip antro pasirinkimo metodas gydant epizodinę migreną su aura, kai įprastinis gydymas triptanais ar kitais medikamentais yra neveiksmingas arba kontraindikuotinas pacientui dėl jų sukeliamų pašalinių poveikių. Svarbu paminėti, kad transkranijinė magnetinė stimuliacija yra netinkamas gydymo metodas pacientams, sergantiems epilepsija, nes teoriškai magnetinio lauko poveikis nervų sistemai galėtų sukelti epilepsijos priepuolį. Tačiau kolkas moksliniais tyrimais šis reiškinys nėra patvirtintas.

Palikite komentarą