Modernus elektropurškimo metodas tūkstantį kartų efektyvesnis nei chemoterapija

Vėžinių susirgimų gydymą palengvinti galėtų novatoriškas metodas, kurį vysto Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai, bendradarbiaudami su kolegomis iš Šveicarijos. Modernaus elektropurškimo principo dėka, vėžines ląsteles bus galima efektyviai naikinti tūkstantį kartų mažesnėmis dozėmis, nei šiuo metu klinikose naudojama chemoterapija.

 

VDU doktorantas Paulius Ruzgys. (VDU nuotr.)

VDU doktorantas Paulius Ruzgys. (VDU nuotr.)

Pranašesnis už alternatyvas

„Vėžio gydyme matomas akivaizdus progresas, todėl pacientų su vėžio diagnoze išgyvenimo laikas ilgėja. Tačiau pastebėta, kad, didėjant išgyvenusiųjų skaičiui, tarp sergančiųjų plaučių vėžiu didėja ir procentas tų, kurie uždūsta dėl kvėpavimo takus užblokavusio auglio. Tai didelė problema gydant plaučių vėžį“, – paaiškino VDU doktorantas Paulius Ruzgys, kartu su kitais mokslininkais sukūręs inovatyvų šios problemos sprendimą.

Naujasis elektropurškimo metodas yra pranašesnis už alternatyvas – organizmą alinančią chemoterapiją, šalutinį poveikį turinčią spindulinę terapiją ir kitus gydymus. Elektropurškimas chemoterapinio vaisto suspensiją suskaido į mažus lašelius, kurie yra įgreitinami ir nukreipiami į vėžines ląsteles. Tokiu principu, pasitelkiant endoskopą, per burną, trachėją ir bronchus galima prieiti prie kvėpavimo takus blokuojančio auglio ir jį gydyti lokaliai.

„Taip pasiekiama efektyvi chemoterapinio vaisto pernaša į ląsteles, leidžianti, lyginant su šiuo metu plačiai naudojama chemoterapija, tūkstančius kartų mažesnėmis vaistų dozėmis efektyviai žudyti vėžines ląsteles. Be to, elektropurškimo technologija yra suderinama su bronchoskopijos – kvėpavimo takų stebėjimo – metodu. Tai atveria galimybę plaučių, bronchų ir trachėjos vėžio gydymą vykdyti be chirurginės intervencijos“, – teigia P. Ruzgys.

 

Tikisi pradėti taikyti per keletą metų

Vienas esminių naujojo metodo privalumų – chemoterapiniais vaistais paveikti tik vėžines ląsteles ir tiksliai pašalinti navikus, kurie blokuoja kvėpavimo takus. Tikimasi, kad jau per artimiausius keletą metų ši revoliucinė elektropurškimo technologija bus pradėta taikyti klinikose.

Naujasis metodas vystomas bendradarbiaujant  mokslinėms grupėms iš Vytauto Didžiojo (VDU, Lietuva), Taikomųjų mokslų ir menų (FHNW, Šveicarija) bei Berno (Šveicarija) universitetų. VDU mokslinės grupės, Vaistų ir genų pernašos tyrimų klasterio vadovas – prof. S. Šatkauskas, FHNW grupės vadovas – dr. D. Hradetzki, o Berno universiteto mokslinei grupei vadovauja dr. A. Gazdhar ir prof. dr. T. Geiser. Šių mokslinių grupių dėka elektropurškimo technologija pritaikoma ne tik gydant vėžį, bet ir itin pažangiame plaučių ligų gydyme, paremtame genų terapija.

„Genų terapija – tai genetinės medžiagos įvedimas į ląstelę, terapiniais tikslais, siekiant koreguoti genetinius sutrikimus, išgydyti įgimtas ar įgytas ligas, arba suteikiant ląstelei naujas funkcijas. Neabejojama, kad, sėkmingai išvysčius šį metodą, jis galėtų būti pritaikytas ir kitų ligų gydymui“, – platų naujojo gydymo metodo taikymą akcentavo P. Ruzgys.

Pasak mokslininko, jau pasiekti rezultatai nuteikia itin optimistiškai. Galimybės pritaikyti elektropurškimą klinikose yra plačios, todėl Lietuvos ir Šveicarijos universitetų mokslinės grupės ir toliau ketina bendradarbiauti tobulinant naująją technologiją.

 

 

 

Šaltinis: VDU

Palikite komentarą