Išnagrinėję kelių milijonų pacientų duomenis, Izraelio mokslininkai išryškino jau anksčiau nustatytą astmos ir vitamino D ryšį – kuo daugiau žmogus sukaupęs šio vitamino, tuo retesni ligos priepuoliai.
Reguliuojant vitamino kiekš galima valdyti astmos priepuolius
Tyrimui vadovavo Tel Avivo universiteto medicinos fakulteto mokslininkė dr. Ronit Confino-Cohen, o darbo ataskaitą paskelbė žurnalas „Allergy“. Mokslininkai padarė išvadą, kad matuojant vitamino D kiekį žmogaus organizme ir, jei reikia, jį padidinant, galima valdyti astmos priepuolius, praneša „Times of Israel“.
„Vitaminas D turi svarbų poveikį imuniteto sistemai, o tuo pačiu laikomas turinčiu poveikį astmai, imuninės kilmės susirgimui. Tačiau iki šiol daugiausia duomenų apie astmos ir vitamino D ryšį buvo gauta tiriant vaikus, ir jie buvo nenuoseklūs. Mūsų tyrimas unikalus, kadangi ištyrėme labai didelį kiekį žmonių, kurie nebuvo „užkrėsti“ kitomis ligomis“, – teigia dr. R. Confino-Cohen.
Mokslininkai ištyrinėjo beveik 4 milijonų pacientų ligos istorijas ir nustatė, kad nuo 2008 iki 2012 metų 307 900 žmonių buvo ištirtas vitamino D kiekis organizme. Tyrėjai atsižvelgė į astmą lydinčius faktorius kaip antsvoris ar tabako rūkymas, taip pat į kitas lėtines ligas. Galiausiai išskirta apie 21 tūkstantis astma sirgusių žmonių ir nustatyta, kad vitamino D nepakankamumas lėmė žymiai didesnę tikimybę, kad pastaruoju metu ligonis buvo patyręs bent vieną ligos paūmėjimą.
Nustatyta, kad 15 proc. iš 4 616 ligonių su vitamino D nepakankamumu per metus iki nustatant vitamino D kiekį buvo patyrę bent vieną ligos paūmėjimą. Tuo tarpu iš 8 265 ligonių su normaliu ar didesniu nei normalus vitamino D kiekiais ligos paūmėjimą patyrė 11 proc. Remdamiesi šiais duomenimis, mokslininkai suskaičiavo, kad ligoniams su vitamino D nepakankamumu paūmėjimų tikimybė buvo 25 proc. didesnė.
Astma serga beveik 250 mln. žmonių
Mokslininkai apibendrina, kad jų gautieji rezultatai suteikia daugiau įrodymų apie vitamino D ir astmos ryšį ir kad vitaminas D turi teigiamos įtakos prieš ligos paūmėjimus.
„Mes tikimės, kad tolimesni tyrimai patvirtins mūsų rezultatus. Tuo tarpu mūsų gautieji rezultatai paremia rekomendaciją, kad ligoniams, kuriems astma pakartotiniai paūmėja, būtų nustatomi vitamino D kiekiai organizme. Tiems, kad vitamino D trūksta, gali reikėti vartoti vitamino D papildų“, – teigia Izraelio mokslininkai.
„Apie šią ligą žinome daug, yra nemažai jos gydymo būdų. Tad smarkiai nuvilia tai, kad sergamumas astma nemažėja, o daug ligonių patiria susirgimo paūmėjimus, o jų gyvenimo kokybė smarkiai pablogėja. Padidindami vitamino D kiekius, mes galime nesunkiai pagerinti paciento gyvenimo kokybę“, – teigia dr. R. Confino-Cohen.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, astma serga maždaug 235 milijonai žmonių. Pastaraisiais dešimtmečiais ši liga, sukelianti kvėpavimo takų uždegimą ir jų susiaurėjimą, dažnėja.
Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, rekomenduojama vitamino D paros norma yra 5 mikrogramai, tačiau vis daugėja duomenų, kad vitamino D turi būti vartojama daugiau. Kai kurie mokslininkai mano, kad nuo 25 iki 50 mikrogramų per dieną.
Šaltinis: Maisto papildų gamintojų asociacija
Sveiki, jei jaučiu, kad žiemos metu labai dažnai sergu, pasidarau kraujo tyrimą ir matau, kokių elementų man trūksta. Dažnai žiemos metu man trūksta vit.D.Gydytoja man paaiškino, jog tokiu atveju reikėtų pagerti vit.D, Ji pasiūlė PharmaNord firmos D-Pearls, sakė jiems atlikti klinikiniai tyrimai ir yra vieni geriausių. Man jau po pirmos pakuotės atsistato imunitetas, organizmas sustiprėja.