Namuose atliekami medicininiai diagnostikos testai: argumentai už ir prieš

Namuose atliekamų medicininių testų išpopuliarėjimas paprastai yra siejamas su nėštumo testų atsiradimu. Pirmieji jų rinkoje pasirodė dar 1970 metų pabaigoje, po to, kai buvo atrasti monokloniniai antikūnai ir sukurti modernūs diagnostikos metodai. Šiuolaikiniai buitiniai diagnostikos testai nepaprastai ištobulėjo ir toli gražu neapsiriboja vien nėštumo nustatymu.

Pasidomėjus testų aprašymu galima susidaryti klaidingą įspūdį, jog jais diagnozuosime kone visas ligas – nuo prostatos vėžio, lytiškai plintačių ŽIV ar sifilio iki Alzheimerio ligos ar menopauzės. Visgi dauguma sveikatos organizacijų ir gydytojų įspėja vartotojus naudojantis testais neprarasti budrumo, nes jie gali būti nepakankamai patikimi, neatitikti tikslumo reikalavimų ir jokiu būdu neprilygsta gydytojo atliekamam kompleksiniam paciento ištyrimui ir ligų diagnostikai.

Kodėl buitiniai diagnostikos testai tampa vis paklausesni?

Besidriekiančios ilgos eilės prie gydytojo kabineto durų vis dažniau verčia žmones ieškoti paprastų ir lengvai prieinamų ligų diagnostikos būdų, tad nenuostabu, jog buitiniai diagnostikos testai tampa vis populiaresni. Naudojantis testais paprastai nereikia jokių specialių žinių ir kiekvienas juos atlikti ir įvertinti gali tiesiog namuose, perskaitęs informacinį lapelį. Taip pat daugelį žmonių gąsdina skausmingi ir daug diskomforto sukeliantys gydytojų skiriami medicininiai tyrimai. Tuo tarpu namų diagnostikos testams paprastai tereikia kelių šlapimo ar kraujo lašų, tad nemažai daliai pacientų toks diagnostikos būdas atrodo žymiai patrauklesnis. Svarbu ir tai, kad dauguma testų atliekami labai greitai ir užtrunka ne ilgiau 10 – 15 minučių, tad nereikia ilgai nerimauti laukiant rezultato. Žinoma, visi gamintojai tvirtai teigia, jog testai patikimi ir žada tikslumą, siekiantį 90 ir daugiau procentų.

Kalbant apie ligų diagnostiką dažnai iškyla ir anonimiškumo klausimas. Žmonės neretai vengia kreiptis į medikus ir tirtis dėl patiriamų „nepatogių“ simptomų. Todėl, pavyzdžiui, norintys išsitirti dėl lytiškai plintančių ligų (sifilio ar ŽIV) dažniau linkę rinktis tokią namų diagnostikos priemonę.

Kokių rūšių testų galima įsigyti?

Yra kelios namuose atliekamų medicininių testų rūšys. Atlikdamas „Test Kit“ testą žmogus pats paima reikiamą šlapimo ar kraujo ėminį, pagal instrukciją atlieka testą bei interpretuoja gautus rezultatus. Yra ir kiek kitokio pobūdžio testai, vadinami „Collection Kit“. Atlikdamas juos pacientas instrukcijoje nurodytu būdu tik paima tiriamąją medžiagą ir siunčia ją į laboratoriją. Ten ėminys ištiriamas ir po kurio laiko pacientas gauna kvalifikuotą specialistų atsakymą. Vakarų šalyse ypač populiarūs ŽIV ir hepatito C „Collection Kit“ pobūdžio testai, kadangi siųsdamas ėminį žmogus nurodo tik tam tikrą kodą ir tokiu būdu gali išlikti anonimišku bei gauti patikimą atsakymą iš laboratorijos.

Kokie testai parduodami Lietuvos vaistinėse?

Lietuvos vaistinės, neatsilikdamos nuo vakarų Europos valstybių ir JAV, siūlo įsigyti testų įvairiausių organų funkcijoms įvertinti. Be visiems gerai žinomo nėštumo testo, kuris paremtas žmogaus chorioninio gonadotropinio hormono koncentracijos šlapime nustatymu, šiuo metu galima įsigyti ir ovuliacijos testą, nustatantį liuteinizuojančio hormono (LH) padidėjimą šlapime. Tiriant folikulus stimuliojančio hormono (FSH) koncentraciją testu gali būti nustatoma ir prasidėjusi menopauzė.

Patiriantiems virškinimo sistemos negalavimų ar dažną refliuksą siūlomas H. pylori bakterijos nustatymo testas, kuris kraujyje aptinka antikūnus prieš H. pylori bakteriją, kuri yra pripažinta vienu dažniausių skrandžio opaligės sukėlėjų. Besiskundžiantims pykinimu ir bendru silpnumu bei abejojantiems dėl sutrikusios kepenų ar inkstų veiklos siūlomi rinkiniai, padėsiantys išsitirti kepenų ir inkstų funkcijas atliekant šlapimo tyrimą. Šlapime galima aptikti ir vartotų narkotinių medžiagų pėdsakus, tad galime įsigyti multitestą, padėsiantį nustatyti net 10 skirtingų narkotinių medžiagų.

Siūlomi testai net vėžinių susirgimų diagnostikai. Vyrai, patiriantys šlapinimosi sutrikimų gali išsitirti prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekį kraujyje. Testas nustato PSA, kai jo koncentracija kraujyje viršija 4 ng/ml. Tuo tarpu slapto kraujo išmatose testas gali padėti nustatyti kolorektalinį vėžį. Jis aptinka akimi nematomą kraujavimą iš virškinamojo trakto. Tačiau svarbu įsidėmėti, kad kai kurių kolorektaliniu vėžiu sergančių pacientų išmatose slapto kraujo neaptinkama. Tuo tarpu kraujavimas iš virškinamojo trakto taip pat ne visuomet reiškia, jog sergama vėžiu – jis gali būti kolito, divertikulito ar hemorojaus pasekmė.

Su kokiais pavojais gali susidurti atliekantieji testus?

Deja, pavertus namų vonią medicininių tyrimų laboratorija kyla nemažai pavojų. Nors gamintojai ir žada tikslumą, siekiantį beveik 100 procentų, dėl atlikimo nesklandumų ir klaidų testo patikimumas gali gerokai sumažėti. Taip pat svarbu įsidėmėti, kad vienintelio testo rezultato nepakanka, kad galima būtų padaryti tikslią ir kompetentingą diagnozę. Neturintys medicininio išsilavinimo pacientai gali klaidingai interpretuoti gautus rezultatus, nes padidėjęs PSA kraujyje ne visuomet reiškia jog sergama prostatos vėžiu, o kraujavimas iš virškinamojo trakto dažnai sukeliamas visai ne kolorektalinių navikų. Taip pat kyla pavojus, kad gavus neigiamą testo rezultatą pacientai gali tiesiog numoti ranka į patiriamus negalavimus ir nesikreipti į medikus net neįtardami, kad patiramų simptomų priežastis visai kitokia, nei jie mano.

Apsilankymas pas gydytoją svarbus ne vien dėl tikslios diagnostikos, tačiau ir dėl tyrimų ir gydymo tęstinumo. Atlikus ištyrimą medicinos įstaigoje, esant patologijai atliekama daugiau išsamesnių tyrimų arba paskiriamas reikiamas gydymas. Tuo tarpu atlikęs testą namuose žmogus negauna jokios kvalifikuotos pagalbos ir tolimesnių gydymo nurodymų.

Ko nevalia pamiršti, jei vis dėlto nusprendėte atlikti testą namuose?

Atliekant testą nepaprastai svarbu įsidėmėti, jog vienu testu ligos diagnozuoti negalima. Nors vos per kelias minutes atliekami nėštumo ar kitokie buitiniai testai gali būti naudingi, siekiant gauti greitą atsakymą, tačiau nereikėtų jais aklai pasitikėti, o patiriantiems varginančius simptomus būtina kreiptis į gydytoją.

Nesvarbu kokios rūšies testą naudojate, nepamirškite šių patarimų:

  • Prieš atlikdami testą visada patikrinkite rinkinio galiojimo datą;
  • Jei testo nepanaudosite iš karto, perskaitykite, kokiomis sąlygomis rinkinį reikia laikyti, ir griežtai laikykitės gamintojo nurodymų;
  • Atidžiai perskaitykite instrukciją, kaip paimti reikiamą ėminį, atlikti testą ir įvertinti gautus rezultatus;
  • Kai imsite kraujo ėminį atsisėskite (jei imtų svaigti galva);
  • Kreipkitės į gydytoją. Jei testo rezultatas teigiamas, būtinai jam apie tai pasakykite. Jei rezultatas neigiamas, patiriamų negalavimų priežastis gali būti kita nei manote.

 

Palikite komentarą