Naujausias tyrimas: testosterono terapija gali mažinti miokardo infarkto riziką

Praėjusiais metais JAV maisto ir vaistų administracija (angl. U. S. Food and Drug Administration) pareikalavo testosterono produktų gamintojų vaisto informaciniame lapelyje pridėti įspėjimą, kad testosteronas gali padidinti krūtinės anginos priepuolių ir infaktų riziką. Tačiau naujausia studija atskleidžia, jog tai gali būti nereikalinga ir net nepalanku kai kurių vyrų sveikatai. Testosterono terapija padėjo vyrams, sergantiems koronarine širdies liga, sumažinti infarkto, krūtinės anginos priepuolių ir net mirties riziką. Tyrimo metu nustatyta, jog vyrai, negavę testosterono terapijos, turėjo 80% didesnę riziką patirti krūtinės anginos priepuolį ar infarktą.

 

Koronarinė širdies liga pažeidžia širdį krauju aprūpinančias kraujagysles. Naujausias tyrimas atskleidžia, kad testosterono terapija galėtų mažinti šia liga sergančių vyrų riziką patirti miokardo infarktą. (gstatic.com nuotr.)

Koronarinė širdies liga pažeidžia širdį krauju aprūpinančias kraujagysles. Naujausias tyrimas atskleidžia, kad testosterono terapija galėtų mažinti šia liga sergančių vyrų riziką patirti miokardo infarktą. (gstatic.com nuotr.)

Koronarinė širdies liga lemia negrįžtamus širdies raumens pažeidimus

Koronarinė širdies liga vystosi, kai pažeidžiamos pagrindinės širdies kraujagyslės, aprūpinančios ją deguonimi bei maisto medžiagomis. Dažniausiai ją sukelia cholesterolio turintys depozitai arterijose bei kraujagyslių uždegimas. Susidarius plokštelėms kraujagyslių spindis mažėja, širdies raumuo blogiau aprūpinamas krauju, pradeda ryškėti krūtinės anginos simptomai. Jei įvyksta visiškas kraujagyslės užsikimšimas, prasideda negrįžtami širdies raumens pažeidimai ir vystosi miokardo infarktas.

 

Bėgant metams vyro organizme gaminama vis mažiau testosterono

Testosteronas yra lytinis hormonas, kuris, kaip dažnai manoma, reguliuoja lytinį potraukį, kaulų masę, riebalų pasiskirstymą kūne, raumenų masę ir jėgą, taip pat vyrų organizme yra atsakingas už spermos ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Vyrui senstant, jo organizme gaminama vis mažiau testosterono. Nustatyta, jog kasmet jo gamyba sumažėja apie 1 – 2 %, tad 70 metų vyro organizme gaminama tik pusė testosterono, lyginant su 20-mečio vyro organizmu.

Nors testosterono gamybos mažėjimas yra normalus reiškinys, kai kurie vyrai stipriau jaučia šio hormono trūkumo padarinius. Žemas testosterono lygis kraujyje gali lemti depresijos, nemigos, nutukimo vystymąsi, taip pat gali mažėti kaulų tankis, silpnėti lytinis potraukis. Tad kai kuriems pacientams testosteronas skiriamas vien dėl amžiaus nulemto jo koncentracijos mažėjimo. Visgi dažniausiai testosterono terapija skiriama pacientams, kai dėl hipogonadizmo organizme gaminami nepakankami šio hormono kiekiai.

 

Testosterono terapija mažina riziką patirti miokardo infarktą

Šiemet pristatytoje studijoje buvo ištirti 755 pacientai, kurių amžius buvo nuo 58 iki 78 metų. Visi vyrai sirgo sunkia koronarinės širdies ligos forma. Mokslininkų komanda suskirstė visus tiriamuosius į tris skirtingas grupes: pirmosios grupės vyrai gavo mažas testosterono dozes (testosteronas buvo skiriamas injekcijomis), antrosios grupės tiriamiesiems buvo skirtos didelės testosterono dozės, o trečiajai grupei priskirti vyrai testosterono terapijos visai negavo.

Po vienerių metų 64 pacientai, kuriems testosterono terapija nebuvo skirta, patyrė miokardo infarktą. Kardiovaskulinių įvykių skaičius buvo ženkliai mažesnis testosteroną vartojusių vyrų grupėse – miokardo infarktą patyrė tik 12 pacientų, vartojusių mažas testosterono dozes, o didelių testosterono dozių grupėje įvykių skaičius siekė vos 9. Pacientai buvo ištirti ir po 3 metų nuo eksperimento pradžios. Kardiovaskulinių įvykių dažnis turėjo panašią tendenciją: juos patyrė 125 tarp testosterono nevartojančių, 38 tarp vartojančių mažas dozes ir tik 22 tarp vartojančių dideles hormono dozes.

 

Siekiant galutinai patvirtinti hipotezę reikalingas randomizuotas klinikinis tyrimas

Reikia paminėti, jog aprašytasis tyrimas yra tik nedidelė žvalgomoji studija, tad ja remiantis naujų gydymo rekomendacijų sudaryti negalima. Visgi galime matyti aiškią tendenciją, jog koronarine širdies liga sergantiems ir žemą testosterono koncentraciją kraujyje turintiems vyrams testosterono terapija sumažina riziką patirti gyvybei grėsmingų kardiovaskulinių įvykių. Siekiant galutinai patvirtinti ar paneigti šią hipotezę yra reikalingas aukštesnį įrodymų lygmenį turintis randomizuotas klinikinis tyrimas.

 

 

Palikite komentarą