Sprendžiant įsisenėjusią ilgų eilių poliklinikose ir ligoninėse problemą, kai gydytojų pagalbos ir modernių tyrimų pacientai yra verčiami laukti po kelis mėnesius, LR Seimas priėmė Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pataisas. Jame nustatyta, kad nemokamos paslaugos draustiems pacientams turės būti suteikiamos per nurodytus terminus, pradedamus skaičiuoti nuo kreipimosi į asmens sveikatos priežiūros įstaigą momento iki paskirto paslaugos gavimo laiko.
Įstatyme įtvirtinta, kad, jeigu paslaugos suteikimo laikas vėluos, už ją bus sumokėta mažesniu tarifu. Teritorinė ligonių kasa, nustačiusi, kad apdraustam pacientui sveikatos priežiūros paslauga be paciento sutikimo buvo suteikta praleidus nurodytą terminą, už sveikatos priežiūros paslaugos suteikimą iš PSDF biudžeto lėšų apmokėtų tokia tvarka:
- praleidus terminą ne daugiau kaip 10 dienų – išlaidų apmokėjimas mažinamas 20 procentų;
- praleidus terminą nuo 11 iki 20 dienų – apmokėjimas mažinamas 30 procentų;
- praleidus terminą 21 ir daugiau dienų – išlaidų apmokėjimas mažinamas 50 procentų.
Paslaugų suteikimo terminai:
- Pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros (šeimos gydytojo) paslauga sveikatos apsaugos ministro nustatytų ūmių būklių atveju – ne vėliau kaip per 24 valandas;
- Pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros (šeimos gydytojo) paslauga – ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas;
- Antrinės ir tretinės ambulatorinės sveikatos priežiūros (gydytojo specialisto) paslauga – ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų;
- Brangiojo tyrimo ir (ar) procedūros paslauga planinės pagalbos atveju – ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų;
- Stacionarinė, dienos stacionaro ir (ar) dienos chirurgijos sveikatos priežiūros paslauga planinės pagalbos atveju – ne vėliau kaip per 60 kalendorinių dienų.
Taip pat įstatymu siūloma padėti gydymo įstaigoms efektyviau vykdyti veiklą sukuriant jų vertinimo sistemą – įvesti gydymo įstaigų reitingavimą, taikomą daugelyje kitų Europos šalių. Šie siūlymai atitinka gerąją tarptautinę patirtį, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos bei Europos Sąjungos rekomendacijas.
Įstatymas įsigalios 2018 metų sausio 1 dieną.