Naujų gerklų operacijų privalumas – tikslumas ir greitesnis sveikimas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytojai pirmą kartą Baltijos šalyse atliko dalies gerklų pašalinimo operaciją, naudodami  lazerį. Tai pirma tokios didelės apimties operacija, atlikta be išorinių pjūvių.

Gyd. E. Padervinskis (kairėje).

Gyd. E. Padervinskis (kairėje).

 

Plačiausiai pasaulyje taikomas metodas

LSMU Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos vadovas prof. Virgilijus Ulozas pasakoja, kad lazerinė gerklų mikrochirurgija yra pasaulyje plačiai taikomas radikalus ir tausojantis pradinių gerklų vėžio stadijų gydymo metodas. Kauno klinikose šis metodas taikomas nuo 2006 metų.

„Lazerinės mikrochirurginės operacijos jau tapo mūsų klinikos kasdienybe. Dažniausiai jos atliekamos pacientui sergant pirma, rečiau – antra gerklų vėžio stadija, – pasakojo prof. V. Ulozas. – Operacijų privalumas yra tikslumas. Operacija atliekama kontroliuojant mikroskopu, esant geram matomumui, todėl gerklų naviko audinys pašalinamas visai šalia sveikų audinių ribos, išlaikant onkologinį radikalumą.“

Otorinolaringologas onkologas Evaldas Padervinskis stažavosi Mont-Godinne universitetinėje ligoninėje Belgijoje pas lazerinės gerklų mikrochirurgijos autoritetus prof. M. Remacle ir prof. G. Lawson.

 

Operacija truko trumpai

Praėjusių metų lapkritį klinikos vadovas prof. V. Ulozas ir gydytojas E. Padervinskis naują gerklų chirurgijos metodą pritaikė 66 metų Alytaus rajono gyventojui, kuriam diagnozuotas antros stadijos gerklų vėžys.

„Paciento anatomija buvo itin palanki  lazerinei chirurgijai, todėl nuspręsta atlikti išplėstinę lazerinę dalinę laringektomiją“, – pasakojo E. Padervinskis, kuris Belgijoje įgytą patirtį sėkmingai taiko Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikoje.

Gerklų chirurgai su pacientu po operacijos.

Gerklų chirurgai su pacientu po operacijos.

Pasak gydytojo, operacija truko palyginti neilgai – apie keturias valandas. Jos metu pašalinta balso klostė, vestibulinė klostė, vedeginis gumburas ir gerklų komisūra. Jau kitą dieną po operacijos pacientas galėjo ryti, o po penkių dienų buvo išleistas namo. Po klasikiniu būdu per išorinius pjūvius atliktų gerklų operacijų pacientai ligoninėje praleidžia dvi savaites, jiems atliekama tracheostomija, įvedamas maitinimo vamzdelis.

Praėjus kelioms savaitėms po minėtos operacijos, E. Padervinskis kitam pacientui atliko panašią operaciją – dėl viršutinės gerklų srities naviko pašalino antgerklį. Tai buvo pirmoji antgerklio pašalinimo operacija, atlikta chirurginiu lazeriu ir mikroskopu.

 

Svarbiausia – tikslumas 

Lazerinių gerklų operacijų metu taikoma bendrinė endotrachėjinė nejautra, tačiau pasiruošimas anestezijai dėl galimo pavojaus yra specifinis. Tam naudojami specialiai paruošti intubaciniai vamzdeliai, kurie apvyniojami lipnia folijos juostele. Dėl rizikos, kad operacijos metu gali nudegti kvėpavimo takai, naudojama mažesnė nei 30 proc. deguonies koncentracija, vengiama inhaliacinių anestetikų.

„Lazerinės kvėpavimo takų operacijos metu svarbu užtikrinti tinkamą ventiliaciją, oksigenaciją ir išvengti kvėpavimo takų nudegimo“, – iššūkius, su kuriais tokių operacijų metu tenka susidurti anesteziologui, atskleidžia gydytoja anesteziologė Jurgita Borodičienė.

Po pirmosios operacijos praėjus trims mėnesiams, pacientui atlikta kontrolinė operacija, paimta biopsija ir pašalinti randai, dėl kurių buvo susiaurėjęs kvėpavimo takų spindis.

„Naujoviškos operacijos leidžia pacientams daug greičiau pasveikti ir grįžti į įprastą gyvenimo ritmą, taupo lėšas ir medikų laiką, – klinikoje besiplečiančiu operacijų spektru džiaugiasi prof. V. Ulozas. – Tai svarbus žingsnis plėtojant lazerinę gerklų mikrochirurgiją ir tobulinant gerklų vėžiu sergančių pacientų gydymą.“

 

 

 

Šaltinis: Kauno klinikų informacija

Komentarų nėra