„Ne!“ cigaretei: Lietuvoje nuo rūkymo sukeltų ligų miršta dažniau nei kitose šalyse

Lietuvos suaugusių žmonių tyrimas parodė, kad per pastaruosius 12 metų kasdien rūkančių vyrų skaičius sumažėjo nuo 52 proc. 2000 m. iki 33 proc. 2014 m. Rūkančių moterų skaičius labiau nekito ir 2014 m. rūkė 12 proc. moterų. Ypač svarbu, kad rūkymo paplitimas mažėja aukštesnį išsilavinimą turinčių asmenų grupėje. Tačiau Valstybinės Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programos duomenimis, rūkymo paplitimas reikšmingai padidėjo nuo 19,3 proc. 2009 m. iki 22,7 proc. 2012 m. Tai daugiausia lėmė didėjantis rūkančių moterų skaičius. Tabako Atlasas skelbia, kad Lietuvoje 2010 m. nuo rūkymo sukeltų ligų mirė daugiau vyrų (23,7 proc.), nei kitose išsivysčiusiose šalyse, dauguma mirusių buvo darbingo amžiaus vyrai.

 

Kodėl reikai įvertinti priklausomybės nuo tabako stiprumą

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras rūkančiuosius apibūdina kaip suaugusiuosius, kurie per savo gyvenimą surūkė 100 cigarečių ir rūko kasdien arba nereguliariai (ne kasdien). Jungtinėje Karalystėje rūkantysis apibūdinamas kaip suaugęs, kuris nurodo, kad rūko reguliariai kas dieną. Vaikų rūkymo apibrėžimas skiriasi nuo suaugusiųjų. Jei 16 metų amžiaus ir jaunesnis vaikas surūko 1 tabako turintį produktą per savaitę (elektroninę ar įprastą cigaretę, cigarą ar kitą), tai vertinama, kaip reguliarus rūkymas.

Fizinės priklausomybės nuo nikotino stiprumui nustatyti naudojami įvairūs klausimynai, kuriais vertiname per kiek laiko nuo pabudimo pacientas surūko pirmą cigaretę, kiek cigarečių surūko per dieną, ar pabunda naktį parūkyti. Ši ir kita svarbi informacija apie psichinę sveikatą, kaip, pavyzdžiui, nerimo, depresijos ir kiti simptomai, leidžia individualiai parinkt vaistus ir jų stiprumą, suplanuoti pakartotinų vizitų dažnį, taikyti psichoterapijos intervencijas keičiant negatyvias mintis ir mokantis valdyti stresą. Ypač naudinga atlikti anglies monoksido (smalkių) koncentracijos testą iškvepiamame ore, nes tai ne tik parodo priklausomybės nuo nikotino stiprumą, bet ir, išvydus „žalią, geltoną ar raudoną“ rezultatą, didina motyvaciją ir pastangas neberūkyti. Tiek silpną, tiek stiprią priklausomybę nuo nikotino turintys rūkantieji vienodai dažnai bando mesti rūkyti, bet geriau pavyksta tiems, kurių priklausomybė silpnesnė.

 

Kokios priežastys paskatina žmones mesti rūkyti?

Dažniausiai žmonės meta rūkyti, nes bijo susirgti vėžiu, širdies, kraujagyslių ir plaučių ligomis, taip pat stengiasi sutaupyti pinigų. Labai svarbu atrasti savo asmeninę motyvaciją, kodėl norite mesti rūkyti. Tai gali būti noras tapti nepriklausomu, pavyzdžiu kitiems, planuoti nėštumą ar laukiantis, apsaugoti savo būsimą šeimą nuo tabako poveikio.

Beveik trys ketvirtadaliai rūkančiųjų sako, kad jie norėtų neberūkyti. Kasmet 4 iš 10 (30 proc.) bando mesti rūkyti, tačiau tik mažai daliai (5 proc.) pavyksta mesti sėkmingai.

 

Dėl kokių priežasčių dažniausiai nepavyksta? Kokias klaidas dažniausiai daromos?

Dažniausia klaida – nutraukti rūkymą neparuošus konkretaus plano ir mesti rūkyti tik valios pastangomis. Tabako rūkymas yra lėtinė liga, kuriai būdingi psichologiniai ir fiziniai abstinencijos simptomai, kurie skatina vėl užsirūkyti, todėl žmonės vėl ir vėl „atkrinta“. Gydymą vaistais turėtų mokėti parinkti gydytojas, reguliariai vartoti medikamentus reikėtų nors 3 mėnesius. Svarbu žinoti, kad ne visi rūkaliai vienodi, kai kurie turi psichikos problemų, yra priklausomi nuo kitų psichiką veikiančių medžiagų ar žalingai vartoja alkoholį, gali būti ir kitų svarbių būklių, tokių kaip nėštumas, kai reikia specialių žinių, nutraukiant rūkymą. Menko išsilavinimo, mažas pajamas gaunantys ir blogose socialinėse sąlygose gyvenantys rūkaliai sunkiau meta rūkyti, nes yra labiau priklausomi ir rečiau kreipiasi pagalbos.

 

Pagrindinis patarimas žmogui, norinčiam mesti rūkyti

Jūsų Galite Mesti rūkyti! Sėkmingo bandymo šansai padidės net keturis kartus, jei kreipsitės pagalbos į priklausomybės nuo tabako gydymo specialistą ir vartosite medikamentus (pakaitinę nikotino terapiją, varenikliną arba bupropioną) rūkymo nutraukimo simptomams mažinti. Mesti rūkyti sunku, bet nepasiduokite. Daug žmonių bando nerūkyti 3-7 kartus, kol galiausiai pavyksta. Svarbiausias patarimas – pasižymėkite metimo datą ir griežtai laikytis taisyklės „nė vieno dūmelio“, kasdieną pradėkite su mintimi „aš šiandien nerūkau“.

 

 

Šaltinis: Vilniaus visuomenės sveikatos biuro informacija

Palikite komentarą