„Nemoku sportuoti“, arba kai sportas virsta stresu

Prieš pradedant sportuoti, labai svarbu tinkamai paruošti savo organizmą, nes priešingu atveju, ne tik nepasieksite trokštamų rezultatų, bet ir „užsidirbsite“ rimtų nemalonumų – išsekimą, raumenų mėšlungį ir traumas, sako vaistininkai ir gydytojai. Specialistų teigimu, nors sportu užsiimančių žmonių Lietuvoje daugėja, tik dalis tai daro tinkamai ir reguliariai, ypač žiemą.

 

Sportas – streso priežastis?

„Sportas šiandien madingas tarp visų amžiaus grupių ar tarp abiejų lyčių. Aktyviai sporto salėse ir gryname ore laisvalaikį leidžiančių žmonių gausa džiugina, iš kitos pusės pastebime, kad priešokiais sportuojantys ir tam tinkamai nepasiruošę gyventojai dažnokai nukenčia nuo nepageidaujamų pasekmių – nuovargio, traumų, skausmo“, – sakė vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Jos pastebėjimu, sportuoti, judėti, aktyviai leisti laiką yra būtina, tačiau jeigu tai tampa perkrova organizmui, jis į tai reaguoja kaip į stresą. „Pagrindinė taisyklė – sportuoti reikia pastoviai, reguliariai ir teisingai. Svajonės, kad visą savaitę sedėjau ofise, prie televizoriaus ar buvau kelionėje, o per savaitgalį pasportuosiu tiek, kad atsigriebčiau, niekada neduos teigiamo efekto. Žinoma, galima sportuoti ir tik savaitgaliais, bet tai turi būti nuolatos, ir ne už visą savaitę“, – įsitikinusi vaistininkė.

Pasak šeimos gydytojos Gretos Latakės, sportuoti vertėtų apie 3 kartus per savaitę, mažiausiai po pusvalandį, vidutiniu intensyvumu.

„Sportavimo būdą reikia rinktis pagal savo sveikatą, fizines galimybes. Sąnarių, stuburo, širdies problemų turinčiam žmogui tikrai netinka bėgimas, svorių kilnojimas. Tačiau mažo ir vidutinio intensyvumo pasivaikščiojimas yra kaip tik. Manau, kad reikia rinktis tokį sportą, kuris yra nesudėtingas ir nereikalauja meistriškumo, nes netaisyklingas, neteisingas judesių, pratimų atlikimas gali sužaloti, o ne atnešti naudą. Galvojantiems pradėti siūlyčiau tai daryti nuo paprasčiausios mankštos“, – sakė gydytoja.

 

Lauke ar salėje?

G. Krikščiūnienė mano, kad vienas geriausių pasirinkimų yra sportas gryname ore. „Juk tai visų pirma galimybė atsipalaiduoti, pabėgti nuo kasdienių darbų, rūpesčių. Sportavimas namuose tai vargiai suteiks, tuo tarpu judėjimas gryname ore yra naudingas visais metų laikais. Tiesa, žiemą būtina atkreipti dėmesį į aprangą, kuri turėtų būti ne per šilta, bet kartu saugoti nuo vėjo ir drėgmės, taip pat papildomai pasirūpinti imuniteto stiprinimu. Keletą valandų po sporto mūsų organizmas būna itin lengvai pažeidžiamas, todėl vitaminai, tam tikros maistinės medžiagos sportuojantiems reikalingos visada“, – sakė ji.

Vaistininkės teigimu, sportuoti salėje taip pat yra gerai, tačiau su sąlyga, kad ten būtų gera ventiliacija, šlapiai valomos grindys, dezinfekuojami paviršiai. „Žiemos metu sporto klubas – viena iš tų vietų, kur virusų daugiausia, jei į salę ateina infekuotas entuziastas, o tokių yra nemažai, rizika užsikrėsti itin padidėja. Svarbu ir taisyklingai bei reikiamu intensyvumu atlikti pratimus. Ne kartą buvo atvejų, kai į vaistinę užsukdavo vyrai, kamuojami raumenų skausmų, kuriuos sukeldavo neadekvatūs krūviai. Tuo tarpu kai kurios sportuojančios merginos bijo gerti vitaminus, kad nesukiltų apetitas. Tad jaučiasi silpnai, nepasiekia rezultatų, nors ir stengiasi. Vertėtų žinoti, kad vitaminai reikalingi metaboliniams procesams, jų trūkumas sulėtina medžiagų apykaitą, o tokiu atveju sportas tampa praktiškai bergždžias“, – aiškino G. Krikščiūnienė.

Pasak vaistininkės, nuolat sportuojantiems būtini polivitaminai ir kalcis, kurie užtikrina kaulų kietumą, kai stuburui tenka atlaikyti didelius svorius, gausiai prakaituojant pravartus kalis ir magnis, o imunitetui stiprinti bei širdies ir kraujagyslių sistemai apsaugoti tinka omega 3 rūgštys. Auginantiems raumenis vaistininkė rekomenduoja papildomai vartoti aminorūgščių, o lieknėjantiems – medžiagų apykaitą greitinančias priemones. Taip pat svarbu išgerti ne mažiau nei du litrus gryno vandens.

 

 

Pranešimas spaudai

Komentarų nėra