Kraujospūdis vasarą neatostogauja

Dr. Nora Kupstytė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
Širdies ir kraujagyslių centro vadovė. 

Lietuvoje džiaugiamės orų sezoniškumu, tačiau temperatūrų kaita yra iššūkis žmogaus organizmui. Ypač jautriai į orų permainas reaguoja sergantieji lėtinėmis ligomis. Arterinės hipertenzijos kontrolė yra itin svarbi šiuolaikiniame širdies ir kraujagyslių ligų gydyme, todėl svarbu paaiškinti pacientams, kokie yra hipertenzijos gydymo ypatumai vasarą.

VIENA IŠ SVARBIAUSIŲ PROBLEMŲ YRA TA, KAD VASARĄ PACIENTAI IŠ ESMĖS NORMALŲ KRAUJOSPŪDĮ PALAIKO PAVOJINGAI MAŽU, TODĖL NUSTOJA VARTOTI VAISTUS.
Pacientai gana dažnai teiraujasi, kodėl vasarą, ypač kai orai karšti, kraujospūdis sumažėja. Juos domina, ką reikėtų daryti: vartoti visus gydytojo paskirtus vaistus nuo kraujo spaudimo, ar jų laikinai atsisakyti? Kai vyrauja šilti orai, dėl pakitusios termoreguliacijos išsiplečia kraujagyslės, be to, gausiau prakaituojama, netenkama skysčių, todėl kraujospūdis tikrai gali šiek tiek sumažėti. Pastebėjau, kad pacientai pernelyg jautriai reaguoja į šį sumažėjimą ir iš esmės normalų kraujospūdį palaiko pernelyg mažu, todėl nustoja vartoti vaistus. Daugelio šiuolaikinių vaistų antihipertenzinis poveikis tęsiasi ilgiau nei 24 valandas, tačiau po kelių parų kraujospūdis ima pavojingai didėti. Tuomet pacientas griebiasi didelių vaistų dozių ir netrukus supranta, kad jau nebegali valdyti situacijos. Todėl ateina pas gydytoją skųsdamasis, kad „šokinėja spaudimas“. Tokie arterinio kraujo spaudimo svyravimai yra pavojingi. Jie didina insulto riziką, neužtikrina organų – taikinių apsaugos. Kuo sunkiau pacientą įtikinti, jog vaistus reikia vartoti nuolat, o ne atsižvelgiant į pamatuoto kraujospūdžio rodiklius, tuo naudingiau jam yra skirti fiksuotus vaistų derinius. Taip sumažėja rizika, kad pacientas gali nesuvartoti dalies vaistų.

MAŽIAU DRUSKOS, DAUGIAU VANDENS
Atostogų metu dalis pacientų leidžia sau atsipalaiduoti: nebesilaiko mitybos rekomendacijų, ima vartoti daugiau druskos, nes nebeatsisako patiekalų, kurių anksčiau nevalgydavo. Tuomet atsiranda kita problema – kraujospūdis padidėja. Tenka priminti, jog netgi per vasaros atostogas liga neatostogauja. Todėl atsipalaiduoti neverta. Ypač reikia riboti druskos kiekį, nes staiga padidėjus kraujospūdžiui, gali ištikti insultas ar kitos su hipertenzija susijusios komplikacijos. Visada įspėju pacientus, kad sumažėjus kraujospūdžiui, pakanka tik gerti daugiau vandens ir jokiu būdu nereikia daugiau druskos. Be to, vasarą, ypač daugiau fiziškai dirbant arba aktyviau sportuojant, gausiau ir prakaituojama. Jei vartojama nepakankamai skysčių, kraujospūdis gali sumažėti dėl dehidratacijos. Labai svarbu vartoti pakankamai skysčių ir kalio turinčių maisto produktų, ypač jei hipertenzijos gydymui skiriami diuretikai.

PASIKEITUS ĮPRASTAI DIENOTVARKEI, PACIENTAI PAMIRŠTA IŠGERTI VAISTUS
Gydant arterinę hipertenziją labai svarbu, kad gydymas būtų patogus pacientui. Kad ir kokius gerus ir efektyvius vaistus paskirtume, naudos nebus, jeigu po kelių mėnesių pacientas jų nevartos. Deja, esame ne kartą pastebėję, kad ypač vasarą, pasikeitus įprastam gyvenimo ritmui, pacientai dažnai pamiršta išgerti vaistus. Geriausia išeitis – tokiems pacientams skirti sudėtinius vaistus, kad būtų galima sumažinti tablečių skaičių ir pakaktų jas išgerti vieną kartą per dieną. Tada tikimybė pamiršti vaistus gerokai sumažėja. Dėl to su pacientais kalbamės ir apie jų gyvensenos įpročius. Sergantiems arterine hipertenzija nerekomenduoju ilgai būti saulėje, labai karštomis dienomis patariu pasirūpinti galimybe leisti laiką vėsesnėje aplinkoje. Svarbiausias patarimas – neužsiimti savigyda, iškilus klausimams, tartis su gydytoju ar slaugytoja. Gydytojai, savo ruožtu, turėtų atsakyti į pacientų klausimus, užtikrinti geresnį vaistų vartojimą mažinant vartojamų tablečių skaičių ir skiriant vaistų derinius, o kai kuriems pacientams, jeigu tik įmanoma, vasarą mažinant ir vaistų dozes.

„Medekspresas“

Palikite komentarą