Nutraukė tylą: kochlearinė implantacija atlikta iki šiol vyriausiam pacientui

Kauno klinikose vasaros pabaigoje atlikta kochlearinė implantacija iki šiol vyriausiam pacientui Lietuvoje. Po otochirurgo Giedriaus Gylio atliktos operacijos 74-erių pacientas, kelerius metus kentęs tylą, vėl girdės viena ausimi.

Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos otochirurgas Giedrius Gylys teigia, kad tokios operacijos vyersniame amžiuje yra rizikingesnės dėl taikomos narkozės, pačios operacijos komplikacijų ir gretutinių ligų. „Vyresnis paciento amžius iki šiol Lietuvoje buvo kontraindikacija kochlearinei implantacijai. Tačiau tokie pacientai neturėtų būti pasmerkti tylai, spengimui ir ūžesiui“, – teigia operaciją atlikęs gydytojas G. Gylys.

 

Gyveno kelerių metų tyloje

Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikoje dirbantis gydytojas Giedrius Gylys. (Kauno klinikų nuotr.)

Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikoje dirbantis gydytojas Giedrius Gylys. (Kauno klinikų nuotr.)

74-erių pacientas panoro atlikti operaciją, nepaisydamas galimų komplikacijų, kad galėtų grįžti į visavertį socialinį gyvenimą. „Pacientas greitai girdės viena ausimi. Po kelerių metų visiškos tylos tai – didelis pasiekimas“, – įsitikinęs G. Gylys. Valstybinė ligonių kasa kompensavo visą implanto kainą. Dešiniosios ausies operacija atlikta rugpjūčio viduryje.

Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikoje dirbantis gydytojas Giedrius Gylys operavo ir jauniausią Lietuvos pacientę, kuriai reikėjo kochlearinio implanto. Mergaitės klausai grąžinti prireikė net dviejų operacijų, kai jai buvo vos 7 mėnesiai. Dabar mergaitė girdi abiem ausimis.

Ar implantas veikia, ar gaunamas atsakas į garsinį stimulą, tikrinama operacinėje, o tolesnis procesoriaus programavimas vyksta prižiūrint kochlearinės implantacijos specialistų komandai. Pasak Ausų, nosies ir gerklės ligų Ambulatorinio skyriaus vyr. slaugytojos-slaugos administratorės Ramintos Urkienės, implantas programuojamas po operacijos praėjus mėnesiui – iš pradžių pradedant nuo silpnesnio garso ir palaipsniui, keičiant programas, pereinama prie sveikiems žmonėms įprasto girdimumo.

 

Skiria milijonus kompensacijai

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2015 metais abipusė kochlearinė implantacija arba implantacija antrai ausiai atlikta apie 50 pacientų (vaikų ir suaugusiųjų). Vieno kochlearinio implanto kaina – apie 25,5 tūkst. eurų, tad VLK kasmet šioms priemonėms ir intervencijoms skiria apie 2 milijonus eurų.

Kochlearinės implantacijos Lietuvoje atliekamos dviejuose centruose – Kauno klinikose ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose. Pirmąją kochlearinės implantacijos operaciją Baltijos šalyse 1998 metais atliko Kauno klinikų medikai. Per aštuoniolika metų Kauno klinikose iš viso atlikta daugiau nei 250 operacijų vaikams ir suaugusiems. Kaune taip pat atliekamos klausos atkūrimo operacijos BAHA įsriegiamaisiais kauliniais implantais.

 

Pranešimas spaudai

 

Palikite komentarą