Dr. Rūta Petereit: nutukusiems ir antsvorį turintiems vaikams bėgti draudžiama

Piracetol 300x250

Per pastaruosius 20 metų nutukusių vaikų skaičius išsaugo keturis kartus. Dietologai sako, kad kas penktas vaikas iki 10 metų turi antsvorio ir nutukimo problemą. Šie skaičiai auga ir paauglių tarpe, ypatingai berniukų. Tačiau kyla klausimas, ar šią problemą turintiems vaikams naudingas intensyvus fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, bėgimas.

Gydytoja dietologė, Lietuvos dietologų draugijos prezidentė ir Lietuvos antsvorio ir nutukimo prevencijos asociacijos prezidentė dr. Rūta Petereit teigia, kad tiek nutukusiems, tiek antsvorį turintiems vaikams bėgti draudžiama. Pagrindinė priežastis – tokie vaikai pasižymi labai mažu judrumu (1500-2500) žingsnių per parą.

„Bėgant itin didelis krūvis tenka sąnariams, raumenims ir širdies kraujagyslių sistemai. Net ir lėtas bėgimas yra stresas organizmui, kuris iššaukia netaisyklingą kvėpavimą, susikūprinimą ir su tuo susijusias pasekmes. Dėl padidinto svorio, netaisyklingo pėdos statymo bėgimo metu palaipsniui traumuojamos vaikų pėdos ir kitos atraminės sistemos“, – sako gydytoja dietologė.

R. Petereit pabrėžia, kad antsvorio ir nutukimo problemą gali nustatyti tik gydytojai. Svorio antsvorio nutukimo rodikliai vaikams yra matuojami procentilėmis. Tai tas pats KMI, kuris naudojamas vertinant suaugusiųjų būklę, tačiau adaptuotas vaikams. Vaikas turi antsvorį, kai jo amžiaus, ūgio ir svorio santykis virš 85-os procentilės. Vaikas laikomas nutukusiu kai procentilės virš 95.

Pradėti rekomenduojama mažais žingsniais

Pasak gydytojos dietologės, visiškai ar itin mažai judriam kūnui pradėti reikia nuo nedidelio krūvio. Geriausias būdas – ėjimas, keičiant greitį, kryptį ir aukštį.

„Ėjimas yra natūralus prigimtinis kūno judesys, tačiau net ir tuo atveju reikalinga pagalba dėl kvėpavimo technikos, nes antsvorį turintys vaikai dažnai linkę dusti. Taip pat jiems reikia tiesinti nugaras, reguliuoti žingsniavimo techniką ir derinti poilsio pauzes“, – aiškina specialistė.

Pirmosiomis dienomis specialistai rekomenduoja nueiti 8 kilometrus, bet tik su jų priežiūra. „Vaikai turi pamatyti ir praplėsti savo galimybių ribas. Paprastai tokį atstumą didžioji dauguma įveikia nesunkiai. Tam, kad kūnas tinkamai pasiruoštų tokiam krūviui, prieš pasivaikščiojimus būtina pasimankštinti, sustiprinti raumenis, padaryti tempimo pratimus“, – tikina R. Petereit.

Palikite komentarą