Nors organų plastinacija – palyginti nauja biologinių muziejinių preparatų technologija pasaulyje, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentai ne tik turi galimybę pamatyti organų plastinatus, bet gali juos panaudoti mokymosi procese.
Plastinacijos metu žmonių ar gyvūnų kūnai, jų dalys ar organai yra paruošiami taip, kad kiekvienas jų kuo tiksliau atskleistų kūno anatominę struktūrą. Tokia informacija yra itin reikšminga studentams ir tampa nepakeičiama mokymo priemone.
Ypač naudingi mokymosi procesui
Pasak LSMU Medicinos fakulteto Anatomijos instituto vadovo profesoriaus dr. Dainiaus Haroldo Paužos, „LSMU studentai greitai galės mokytis iš plastinatų, kurie taps pačiais tiksliausias ir brangiausiais anatomijos modeliais“. Matyti ir liesti natūralius organus ir iš jų pagamintus plastinatus studentui yra itin svarbu, nes to neįmanoma pakeisti kitomis priemonėmis. Profesorius pastebi, kad „studentas, kuris mokosi tik iš modelių labai skiriasi nuo studento, kuris turi galimybę mokytis iš natūralių preparatų“.
Medicinos fakulteto Anatomijos instituto anatominių preparatų laboratorijos vedėjas Arnoldas Garšanovas pažymėjo, kad „plastinatai ypač naudingi mokymosi procesui, kadangi jie mažiau nusidėvi, yra ilgaamžiai. Tokius preparatus galės puikiai naudoti kelios studentų kartos“. Kadangi plastinacijos procesas yra pakankamai ilgas, plastinuotų eksponatų kol kas nėra labai daug.
Sieks plastinuoti visus žmogaus organus
Šiuo metu LSMU Anatomijos institutas turi plastinuotus žmogaus galvos smegenų kamienus, inkstus, gimdą, šiuo metu yra plastinuojamos kepenys. Organą ruošiant plastinacijai, pirmiausiai iš jo išstumiamas vanduo (dehidruojamas), vėliau preparatas laikomas specialiame polimere – silikono dervoje, kol pastarasis pilnai užpildo visus organo audinius. Pasak A. Garšanovo, Anatomijos institutas sieks plastinuoti visus žmogaus organus.
Kaip pastebi pats plastinacijos metodo pradininkas Gunteris von Hagensas, Lietuvoje rengęs „The human body exhibition“ parodas, žmogaus kūno plastinacija yra viena reikšmingiausių anatomijos preparatų gaminimo technologijų. “Galime teisėtai didžiuotis tuo, kad LSMU turi galimybę atlikti organų plastinaciją, kas iki šiol atliekama tik nedaugelyje Europos universitetų”, džiaugėsi LSMU Medicinos fakulteto Anatomijos instituto vadovas profesorius dr. Dainius Haroldas Pauža, dar kartą pabrėždamas, kad LSMU studentai turi iš tiesų šiuolaikiškas mokymosi galimybes.
Šaltinis: LSMU informacija