Pacientų atstovai: vaistų kainas sumažins tik iš pirmo žvilgsnio

Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymai atskirose vaistų grupėse 100 proc. kompensuoti tik mažiausios kainos vaistą kelia nerimą pacientų atstovams. Jų teigimu, tokiu būdu bus apribojama pacientų teisė pasirinkti jiems tinkamiausius vaistus.

 

Mato nemažai problemų

Ministerija parengė ir patvirtino „Vaistų kompensavimo ir kainodaros tobulinimo ir jų prieinamumo gerinimo priemonių planą“, kurio vienas iš pagrindinių pakeitimų skelbia, kad tais atvejais, kai tas pats vaistas gaminamas trijų ar daugiau gamintojų, reikėtų siūlyti tik pigiausio grupės vaisto 100 proc. kompensaciją. Tuo tarpu kiti tos pačios grupės vaistai būtų kompensuojami tik 50 proc.

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos  pirmininkės Vidos Augustinienės nuomone, iš pirmo žvilgsnio tokia priemone siekiama mažinti vaistų kainas, tačiau yra keletas problemų. „Iškyla opi pacientų pasirinkimo teisės dilema. Teikiant prioritetą tik vienam grupės vaistui, ir mažiau kompensuojant kitus, ligoniai, kurie neturi galimybės prisimokėti, bus priversti vartoti tik pigiausią, o ne gydytojo skirtą ir jam individualiai labiausiai tinkantį preparatą“, – pažymėjo V. Augustinienė.

 

Komplikacijų tikimybė

Pacientų organizacijų atstovė nurodė, kad vaistų, net esančių vienoje grupėje, sudėtinės dalys skiriasi, tad tas pats vaistas nebūtinai tiks kiekvienam. „Vartojant vaistą, kurio organizmas gali ir netoleruoti, susijauks visas ligos gydymas, o gydytojo darbas taps beverčiu. Tokiais atvejais žmogus greičiau atsidurs ligoninėje su komplikacijomis, kurių gydymas bus dešimteriopai brangesnis. Tad, kur čia tas deklaruojamas sutaupymas?“, – retoriškai klausė LPOAT pirmininkė.

V. Augustinienė teigimu, abejotina ir tai, ar siekis sumažinti senų vaistų kainas, bus įgyvendintas. „Tokią abejonę kelia projekto poveikio vertinime esantis nurodymas, teigiantis, jog asmenims už generinį vaistinį preparatą, kurio bazinė kaina grupėje mažiausia,  nereikėtų mokėti paciento priemokos, nes ši vaistinio preparato kainos dalis būtų kompensuojama iš PSDF biudžeto lėšų, didinant tokių vaistinių preparatų bazinę kainą. Taigi iš esmės pati ministerija prieštarauja priemonės tikslui, nes realiai ji jau iškart įsipareigoja kainas padidinti ir taip išleisti dar daugiau lėšų iš savo biudžeto“, – sakė ji.

LPOAT pirmininkė taip pat atkreipė dėmesį į tai, dokumente numatytas draudimas gamintojams dengti pacientų priemokų nuolaidas. „Nuolaidų taikymo ribojimas, kai valstybė pati neturi galimybės dengti priemokų pacientams, mano nuomone, yra neracionalus ir nesuderinamas su pacientų interesais“, – teigė V. Augustinienė.

 

 

Šaltinis: BNS

Komentarų nėra