„Tylusis žudikas – hepatitas C ir B – šienauja mūsų žmonių gyvybes, sveikatą. Todėl siūlau sukurti Hepatito registrą, o kiekvieno donoro kraują tikrinti nuo hepatito C ir B, atliekant nemokamus kraujo tyrimus. Žmonės ne tik jausis saugesni, bet ir bus skatinama neatlygintina kraujo donorystė, kuri mūsų šalyje dar nėra šimtaprocentinė. Neabejoju, kad galimybė nemokamai išsitirti kraują ir tuo pačiu padaryti gerą darbą sudomins daug žmonių, o tikslas iki 2020 metų turėti šimtu proc. neatlygintiną kraujo donorystę bus pasiektas nesunkiai“, – teigia D. Mikutienė.
Pasak Seimo narės, dažniausiai žmonės apie tai, kad yra infekcijos nešiotojai, sužino visiškai atsitiktinai, neretai tik tada, kai ligonio gyvybę išgelbėti tegali kepenų persodinimas.
„Lėtinė hepatito infekcija gali būti visiškai išgydoma. Diagnozė nėra mirties nuosprendis. Tačiau infekciją reikia nustatyti kuo anksčiau, kai ji dar nespėja pažeisti kepenų. Vėlai diagnozuotas hepatitas kainuoja ne tik žmogaus sveikatą, kartais ir gyvybę, bet ir mokesčių mokėtojų pinigus, nes sudėtingas ligos ir jos pasekmių gydymas, įskaitant ir kepenų persodinimo operacijas, yra brangiai kainuojantis. Akivaizdu, kad didelius nuostolius patiria tiek pacientas, tiek visa valstybė ir jos piliečiai“, – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė.
Lietuvoje hepatito paplitimas tarp donorų yra 17 kartų didesnis nei Lenkijoje ir net 375 kartus didesnis nei Vokietijoje. Lietuvoje hepatitu B gali būti užsikrėtę apie 50 000 žmonių, hepatitu C – apie 100 000 žmonių.
Šaltinis: BNS