Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena: paneigiami populiariausi mitai

Beveik 600 gyvybių kasmet Lietuvoje nusinešantis prostatos vėžys dažniausiai diagnozuojamas per vėlai, kadangi vyrai vis dar vengia urologo kabineto, pastebi vaistininkai ir gydytojai. Tačiau, jų teigimu, norint išvengti bėdų su prostata vien reguliariai tikrintis sveikatą gali nepakakti, svarbu ir koreguoti gyvenimo būdą bei mitybą. Šiandien, rugsėjo 15-ąją, pažymimą Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną, specialistai ragina skirti daugiau dėmesio vyrų sveikatos profilaktikai.

 

Galima ir neįtarti

„Įvairių negalavimų, susijusių su prostata, turi beveik kas trečias, vyresnis nei 40 metų vyras, tačiau tik retas kreipia pakankamą dėmesį į juos. Daugelis, net ir užklupti rimtų bėdų, vengia apsilankyti pas urologą, tikėdamiesi, kad liga praeis savaime arba tiesiog gėdydamiesi. Tai klaidingas požiūris, nes ankstyva prostatos vėžio diagnozė ir tinkamas gydymas suteikia didelę galimybę pasveikti. Kita vertus, džiugu, kad pastaraisiais metais situacija gerėja, ypač tarp jaunesnių vyrų. Jau trisdešimtmečiai ima rūpintis savo prostata, konsultuojasi su specialistais, – teigė vaistinių tinklo  vaistininkė Gintarė Kirkščiūnienė. 

Pasak  šeimos gydytojos Vilmos Gavelienės, prostatos vėžys, kitaip negu kitų organų vėžys, gali ilgus metus tūnoti prostatoje nesukeldamas jokių simptomų. „Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, taigi būtent jaunesniems vyrams nesukelia jokių problemų. Tik nedidelei vyrų daliai prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač į kaulus. Dėl šios priežasties ši liga vis dar apgaubta mito, kurį galima apibūdinti taip: nieko nejaučiu, vadinasi esu sveikas“, – sakė ji.

 

Užtenka paprasto tyrimo

Kitas dažnas klaidingas požiūris, anot gydytojos, yra įsitikinimas, kad norint pasitikrinti prostatą, reikia atlikti daug sudėtingų tyrimų. „Išties kraujo paėmimas vadinamajam PSA tyrimui trunka vos keletą minučių. Jei rodikliai neperžengia normos, daugiau jokie tyrimai neatliekami. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje vykdoma prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, pagal kurią visiems 50–75 m. vyrams toks testas atliekamas nemokamai. Tiesa, jei prostatos vėžiu sirgo ar serga pirmos eilės artimieji (tėvas, broliai), rekomenduojama atlikti šį tyrimą jau sulaukus 40-ies“, – aiškino V. Gavelienė.

Gydytoja pažymėjo, kad ženklas susirūpinti prostata gali būti ne amžius, bet ir atitinkami simptomai: šlapinimasis daug dažniau nei įprasta, staiga atsirandantis noras šlapintis nedelsiant, dažnas šlapinimasis naktimis, susilpnėjusi šlapimo srovė, seksualinės funkcijos sutrikimai, kraujas šlapime ir kaulų skausmai.

 

Profilaktikos, deja, nėra

Specialistai sutaria, kad moksliškai patvirtintos prostatos vėžio profilaktikos, deja, nėra. „Manau, geriausia profilaktika yra laiku, reguliariai tikrintis PSA nuo 40-ies metų, net ir nejaučiant jokių simptomų. Taip pat būtina, pajutus pirmuosius negalavimus, kreiptis į gydytoją, vykdyti visus jo paskyrimus. Žinoma, nepamiršti nuolat rūpintis savo sveikata, atsisakyti žalingų įpročių“, – sakė  šeimos gydytoja.

Gydytojų ir vaistininkų teigimu, išlaikyti sveiką prostatą gali padėti ir subalansuota mityba, ypač svarbu valgyti daug daržovių, mažinti druskos, riebalų ir raudonos mėsos vartojimą. Vyro organizmui svarbios morkos ir kopūstai, nes juose gausu likopeno, vitamino A, C , taip pat selenas, vitaminai K ir  B6. Patartina valgyti daugiau žuvies, gerti žalios arbatos, nepamiršti daugiau judėti.

Tyrimų duomenimis, prostatos vėžys kasmet nustatomas per 3 tūkst. Lietuvos vyrų, ši vėžio forma sudaro 25 proc. visų vyrams diagnozuojamų vėžio atvejų.

 

Šaltinis: BNS

Palikite komentarą