Penki profilaktiniai tyrimai, kuriuos turi atlikti kiekvienas

Piracetol 300x250

Lietuva yra viena iš nedaugelio ES valstybių, kurioje žmonės mažiausiai laiko ir dėmesio skiria sveikatos profilaktikai ir dažniausiai apie sveikatos patikrą pagalvoja tik tuomet, kai rimtai suserga. O be reikalo. Profilaktiniai patikrinimai tam ir skirti, kad liga būtų diagnozuota ankstyvoje stadijoje, lengviau bei greičiau pagydoma, išvengiama rimtų komplikacijų ir, be abejo, ligos gydymas kainuotų mažiau. Net ir nejaučiant jokių negalavimų ar nesiskundžiant sveikatos sutrikimais, profilaktiškai tikrinti sveikatą patariama kasmet.

Bendrasis kraujo tyrimas turi būti atliekamas nevalgius 3 val., todėl geriausia jį atlikti ryte. (Tomo Lukšio nuotr.)

Bendrasis kraujo tyrimas turi būti atliekamas nevalgius 3 val., todėl geriausia jį atlikti ryte. (Tomo Lukšio nuotr.)

Penki pagrindiniai tyrimai

Vilniaus Centro poliklinikos Senamiesčio filialo šeimos gydytoja Otilija Marcinkevičienė teigia, kad tik apie 20 proc. poliklinikos pacientų savarankiškai atvyksta pasitikrinti sveikatos ir atlikti profilaktinius bei valstybinių prevencinių programų tyrimus. Likusius tenka kviesti ir raginti tai daryti bent vieną kartą metuose. „Prevencinis sveikatos patikrinimas gali apsaugoti nuo daugelio ligų atsiradimo. Todėl atlikus tyrimus ir anksti pastebėjus tam tikrų rodiklių pakitimus, galima laiku diagnozuoti ligą ir paskirti gydymą. Tai padeda išvengti rimtesnių sveikatos sutrikimų“, – pasakoja šeimos gydytoja.

Profilaktinę sveikatos patikrą sudaro penki pagrindiniai tyrimai: bendras kraujo tyrimas, gliukozės ir cholesterolio kiekio kraujyje nustatymas, šlapimo tyrimas ir elektrokardiograma. Kokius tyrimus atlikti nusprendžia ir paskiria šeimos gydytojas, įvertinęs asmens sveikatos būklę ir nustatęs jų reikalingumą.

Visus minėtus tyrimus galima atlikti bet kuriuo metų laiku. „Kiekvienas žmogus atlikęs tyrimus metų pradžioje jaučiasi psichologiškai geriau. Be to, atliekant pakartotinius tyrimus ateityje, aktualu lyginti tyrimų rezultatų dinamiką“, – teigė gydytoja. Pasak gydytojos, vis dažniau pacientams yra rekomenduojama tikrintis ir įsivertinti savo odos būklę. „Ruduo yra pats tinkamiausias laikas šalinti apgamus, nes po šios procedūros reikia vengti saulės spindulių“, – teigia gydytoja.

 

Profilaktinių tyrimams  svarbu iš anksto pasiruošti

Bendrasis kraujo tyrimas turi būti atliekamas nevalgius 3 val., todėl geriausia jį atlikti ryte. Svarbu prisiminti, kad sultys, arbata, kava ir ypač su cukrumi – taip pat maistas. Todėl rekomenduojama gerti tik vandenį.

Prieš gliukozės ir cholesterolio kiekio nustatymą pacientas turi būti nevalgęs 12 val. (per naktį).

Atliekant šlapimo tyrimą tinkamiausias yra rytinis šlapimas, surinktas į sterilų vienkartinį indelį (jie parduodami vaistinėse). Patariama 24 val. nevartoti vitamino C preparatų.

Kiekvienas pacientas prieš atlikdamas profilaktinius tyrimus turi žinoti, kad daugelio fermentų ir hormonų kiekis kraujyje įvairiu paros metu gali svyruoti, todėl kraujo tyrimą patartina atlikti iki 10 val. ryto. Prieš atliekant kraujo tyrimą rekomenduojama vengti fizinio krūvio ir streso, nusiraminti ir 10–15 min. pailsėti. Likus 1–2 dienoms iki tyrimo, patariama mažiau valgyti riebaus ir kepto maisto, nevartoti alkoholio, likus valandai – nerūkyti. Verta prisiminti, kad prieš tyrimą taip pat reikėtų nevartoti jokių vaistų, kavos ir didelio kiekio vandens.

Kadangi pacientai vis dar išlieka pasyvūs profilaktiniam sveikatos patikrinimui, Centro poliklinika jau kelis metus taiko šiuolaikiškų gydymo įstaigų praktiką. Poliklinikos pacientai sulaukia el. laiškų bei skambučių, kuriais yra kviečiami nemokamai pasitikrinti sveikatą. Šį darbą atlieka poliklinikos koordinatoriai informuodami pacientus ir registruodami juos pas šeimos gydytojus. Tokia praktika pasiteisina ir pastebima, kad vis daugiau pacientų atvyksta pasitikrinti sveikatą profilaktiškai, atlikti valstybinių prevencinių programų tyrimus.

„Mums, medikams, labai norėtųsi, jog žmonės suprastų, kad sveikata yra jų rankose. Mūsų pareiga profesionaliai patarti ir suteikti pagalbą“, – teigė gydytoja O. Marcinkevičienė.

 

 

 

Palikite komentarą