Kauno klinikose pirmą kartą Baltijos šalyse atlikta unikali kepenų transplantacija

Po 7 valandas trukusios operacijos pacientas sėkmingai sveiksta. Kepenų transplantacija pacientui, sergančiam portopulmonine hipertenzija, Kauno klinikose Baltijos šalyse atlikta pirmą kartą. Portopulmoninė hipertenzija – vartų venos ir plaučių arterijos bei smulkiųjų kraujagyslių spaudimo padidėjimo priežastis yra C hepatito viruso sukelta kepenų cirozė. Penkiasdešimtmetį pacientą operavo Kauno klinikų Chirurgijos skyriaus vadovo prof. habil. dr. Giedriaus Barausko vadovaujama chirurgų komanda.

Prof. habil. dr. Giedrius Barauskas (Kauno klinikų nuotr.)

Prof. habil. dr. Giedrius Barauskas (Kauno klinikų nuotr.)

Vyras daug metų sirgo C hepatitu, buvo gydomas Kauno klinikų gastroenterologų. Ligai progresuojant, pacientas įtrauktas į laukiančiųjų kepenų transplantacijos sąrašą. Tiriant pagal protokolą paaiškėjo, kad išsivystė reta komplikacija – portopulmoninė hipertenzija. Skirtingai nei įprastinės kepenų cirozės atveju, šiam pacientui diagnozuotas ne tik vartų venos, bet ir plaučių arterijos spaudimo padidėjimas. Pasak Gastroenterologijos klinikos vadovo prof. habil. dr. L. Kupčinsko, tai labai retas ir pavojingas derinys. Dėl to vystosi sunkus širdies nepakankamumas ir gali prireikti kombinuotos kepenų ir širdies transplantacijos.

„Laiku atsirado kepenų donoras, tinkantis pagal kraujo grupę, kai širdies pažeidimas dar nebuvo pavojingas, – sakė prof. habil. dr. L. Kupčinskas. – Transplantacija pavyko“.

Tokią operaciją atlikti būtų sudėtinga be aukštos kvalifikacijos anesteziologų, turinčių patirties gydant širdies ir kraujagyslių ligomis sergančius pacientus.

„Visos transplantacijos operacijos metu reikėjo ypač stebėti širdies ir kraujagyslių sistemos būklę, skirti specialius vaistus spaudimui plaučių kraujagyslėse mažinti“, – apie pasiruošimo specifiką pasakojo prof. habil. dr. L. Kupčinskas.

Operacija praėjo sklandžiai, po jos pacientui normalizavosi kepenų veikla, itin sumažėjo spaudimas plaučių kraujagyslėse ir išnyko širdies nepakankamumo reiškiniai. Prof. habil. dr. L. Kupčinskas pabrėžia, kad sėkmę lemia darnus komandinis darbas: gastroenterologai atsakingi už ligonio paruošimą operacijai ir ilgalaikį stebėjimą bei gydymą po transplantacijos. Intensyvios terapijos klinikos gydytojai – už stebėjimą iškart po transplantacijos, tačiau svarbiausia – darnus ir sėkmingas chirurgų bei anesteziologų komandos darbas operacijos metu.

Kauno klinikose kepenų transplantacijos atliekamos nuo 2002 metų. Iš viso atliktos 36, per 2014 metus – 6 kepenų persodinimo operacijos.

 

 

 

Šaltinis: Kauno klinikų informacija

Palikite komentarą