Pirmą kartą Lietuvoje panaudota Brauno skėčio metodika – išgelbėta gyvybė

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto onkourologai bendradarbiaudami su Vilniaus miesto klinikinės ligoninės angiochirurgais pritaikė Brauno skėčio metodiką ir sėkmingai atliko inksto naviko pašalinimo  operaciją. Pasak operavusių chirurgų urologo dr. Alberto Ulio ir angiochirurgų Gintauto Apanavičiaus bei Mindaugo Paškevičiaus, ši metodika Lietuvoje panaudota pirmą kartą.

„Kartais inkstų navikams augant susiformuoja trombai, – papasakojo VU Onkologijos instituto Onkourologijos skyriaus vedėjas  dr. Albertas Ulys. – Šie trombai,  pradėję formuotis inkstų navike, didėdami plinta į inksto veną, o po to – į vena cava, vadinamą tuščiąją venąTada auga link kepenų ir artėdami  prie dešiniojo prieširdžio kelia akivaizdų pavojų žmogaus gyvybei.“

66 m. pacientui inkstų navikas bei navikinis trombas  buvo diagnozuotas kairiajame inkste, išplitęs inksto venoje ir tuščiojoje venoje, tęsėsi virš diafragmos, buvo netoli dešiniojo prieširdžio, taip pat spaudė ir dešiniojo inksto veną.

„Šiuo atveju įprastinė operacija pašalinant trombą iš tuščiosios venos buvo rizikinga dėl to, kad trombas galėjo atplyšti ir nukeliauti į širdį, – pasakė dr. A. Ulys. – O dėl inkstų nepakankamumo negalėjome planuoti operacijos, kurios metu trombas būtų pašalintas per dešinįjį prieširdį panaudojant dirbtinę kraujotaką.“

Brauno skėčio metodika (dailymail.co.uk nuotr.)

Brauno skėčio metodika (dailymail.co.uk nuotr.)

Gerai išanalizavus paciento būklę, ligos stadiją bei prognozę, aptarus  su angiochirurgais gydymo taktiką, ši kartą buvo nuspręsta taikant chirurginį gydymą panaudoti Brauno skėčio metodiką.  Brauno skėtis naudojamas profilaktiškai: jis įstatomas į tuščiąją veną, kad būtų užkirstas kelias trombui atitrūkus  jam nukeliauti į dešinįjį prieširdį.

„Angiografijos procedūros metu pacientui per dešinę bendrąją šlaunies veną į tuščiąją veną buvo įstumtas Brauno skėtis ir tokiu būdu užkirstas kelias jam atitrūkus sukelti mirtiną komplikaciją, – pasakė  dr. A. Ulys. – Po kelių dienų drauge su angiochirurgais  Vilniaus universiteto Onkologijos institute  atlikome operaciją, kurios metu buvo pašalintas inkstas su 9 cm skersmens naviku ir minėtu trombu.“

Pasak  dr. A. Ulio operacija pasisekė gerai, trombas sukėlus atbulinę kraujotaką buvo išstumtas iš venos, vena susiūta, o Brauno skėtis apsaugojo nuo galimos trombembolijos. Tokia metodika Lietuvoje panaudota pirmą kartą.

Po operacijos pacientas jaučiasi gerai, pagerėjo likusio inksto funkcija  bei visa kraujotaka. „Tikimės Brauno skėčio metodiką panaudoti ir ateityje,“ – pasakė dr. A. Ulys.

 

Šaltinis: www.vuoi.lt

Palikite komentarą