Plečiamos šeimos gydytojų paslaugos, pacientai abejoja kompetencija

Šeimos gydytojai nuo sausio 1-osios įgavo daugiau kompetencijų: jie galės vertinti ir skirti daugiau tyrimų bei nebesiųsti pas gydytojus specialistus. Kartu jie sulauks piniginių skatinimų už pacientų skiepijimą ar jų dalyvavimą valstybės finansuojamose programose. Šeimos gydytojų ir pacientų organizacijos abejoja Sveikatos ministerijos iniciatyvomis, esą tai nepadės sutrumpinti eilių prie gydytojų specialistų kabinetų, o tik užkraus papildomo darbo šeimos gydytojams.

 

Siekiama mažinti eiles

Sveikatos ministerija pritarė naujai tvarkai, kad šeimos gydytojai pacientams galėtų suteikti daugiau paslaugų. Bus siekiama, kad pacientas būtų išsamiai ištiriamas per vieną konsultaciją, o siuntimai būtų išrašomi ne pas gydytojus specialistus, o tik atskiriems tyrimams. Juos skirti ir įvertinti galės šeimos gydytojas. Tokiomis naujovėmis norima mažinti eiles pas gydytojus specialistus.

„Jei siunčiama [pas specialistą] paciento prašymu, tai pacientas turėtų pusę kainos sumokėti pats, nes tyrimai – brangūs“, – sako sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Šeimos gydytojai bus skatinami. Jie galės pacientus siųsti dalyvauti storosios žarnos vėžio programoje, raginti juos skiepytis nuo gripo, vaikams galės nustatyti streptokoko antigeną, šiuo tyrimu bus skatinama mažinti antibiotikų vartojimą.

Plečiamos ir slaugos namuose paslaugos, jas galės teikti privačios įstaigos. Gausės kompensuojamų inovatyvių vaistų, naujagimiai bus tikrinami dėl įgimtų širdies ydų.

 

Pacientų organizacijos abejoja

Tačiau pacientų ir šeimos gydytojų organizacijos abejoja, ar šeimos gydytojai aprėps tiek, kiek yra sumaniusi Sveikatos ministerija. Abejojama ir tuo, ar eilės prie kabinetų sutrumpės.

„Šeimos gydytojo institucija nėra guminė, nežinau, kiek ją galima plėtoti. Tikrai mūsų gydytojai dirba kaip „barbės devyndarbės“. Šiandien jie turi atlikti ir onkologų, ir vaikų gydytojų, ir psichologų funkcijas“, – teigia Sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos pirmininkas Gediminas Žižys.

„Neįvyko pirminės sveikatos priežiūros decentralizacija, mes turime didžiules poliklinikas – didžiuliai kiekiai pacientų, didžiuliai kiekiai infekcijų ir turbūt trečdalis gydytojų nuolat serga. Likę du trečdaliai turi prižiūrėti tų gydytojų, kurie serga, pacientus ir krūviai jiems dar padidėja. Jei gydytojai aptarnautų po 1000–1200 pacientų, jie sugebėtų, bet kai jų aptarnaujamų pacientų skaičius 2000–2500, kai kurių – 3000, tai realiai jie šito padaryti nesugeba“, – aiškina Bendrosios praktikos šeimos gydytojų asociacijos vadovas prof. habil. dr. Julius Kalibatas.

Šeimos gydytojus retina ir emigracija. Kasmet, anot šeimos gydytojų asociacijos, Lietuvą palieka dešimtadalis pirminės grandies gydytojų, nuo jų neatsilieka ir slaugytojos, masiškai traukiančios į Skandinaviją, Didžiąją Britaniją ar Vokietiją.

 

 

 

Šaltinis: LRT

Palikite komentarą