Populizmo pasekmės: tymų protrūkiai grįžta

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis tymai išlieka viena pagrindinių mirties priežasčių, ypač mažų vaikų tarpe. 2013 metais pasaulyje nuo tymų mirė apie 150 000 žmonių, tai yra apie 400 mirčių per dieną. Buvo paskelbtas tikslas iki 2015 m. pabaigos 95 proc. sumažinti mirties atvejų nuo tymų skaičių (lyginant su 2000 m.), o iki 2020 m. likviduoti tymus bent jau penkiuose PSO regionuose. Tačiau Europoje nuo šių metų pradžios registruoti nauji tymų protrūkiai.

 

Vienintelė profilaktika – skiepai

Vokietijoje pranešama apie beveik 600 susirgimo atvejus. Nuo tymų mirė 18 mėn. amžiaus berniukas. Šis protrūkis prasidėjo 2014 m. spalio mėn., kai į Berlyną atvyko pabėgėliai iš Bosnijos ir Hercegovinos, Serbijos. Tymų protrūkiai nuolat registruojami ir kitose pasaulio šalyse: Bosnijoje ir Hercegovinoje, Serbijoje, Kirgizijoje, JAV, Kinijoje, Sudane ir Papua Naujojoje Gvinėjoje.

Tymai – labai užkrečiama liga, plintanti oro lašeliniu būdu. Ligos sukėlėjas –virusas, iš infekuoto asmens išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas. Tymų inkubacinis periodas trunka nuo 7-9 iki 17, kartais – iki 21 dienos. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Dažniausios tymų komplikacijos – plaučių, bronchų ir ausų uždegimai, gerklų pakenkimas (krupas), rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas).

Vienintelė profilaktikos priemonė yra skiepai. Tymai išlieka pavojingi daugelyje šalių, kuriose vakcinacijos apimtys nėra pakankamos (mažiau nei 95 proc. vaikų).

 

Liūdnos populizmo pasekmės

Kol nebuvo skiepijimo nuo tymų, pastoviai buvo registruojami tymų protrūkiai. Paskutinis didelis tymų protrūkis Klaipėdos mieste kilo 1963 metais. Jo metu susirgo 2114 vaikų. Labiausiai sirgo vaikai lankantys ikimokyklines vaikų ugdymo įstaigas. Visuose, tuo metu buvusiuose, 36 vaikų lopšeliuose darželiuose buvo užregistruoti tymų susirgimai – nuo 1 iki 53 atvejų. 83 vaikai buvo hospitalizuoti, 1 vaikas mirė. Nuo 1964 metų lapkričio mėnesio Klaipėdos mieste buvo pradėti pirmieji vaikų skiepijimai nuo tymų.

Po to, kai žiniasklaidoje pasirodė nepagrįstas ir vėliau paneigtas straipsnis, jog vakcina nuo tymų sukelia autizmą, Europoje daug žmonių ėmė savo vaikų neskiepyti nuo tymų. Tokio pasyvaus skiepijimo rezultatas – kilę tymų protrūkiai ir mirtys nuo tymų sukeltų komplikacijų.

2013 metais Lietuvoje taip pat buvo užregistruotas tymų protrūkis, kurio metu susirgo 35 žmonės. 2014 metais buvo registruota 11 ligos atvejų. Visi susirgę asmenys buvo nepilnai paskiepyti arba neskiepyti nuo šios ligos.
Žmonės pamiršta, kad keliaujant jie gali susidurti su užkrečiamosiomis ligomis, kurios neregistruojamos Lietuvoje, bet plačiai paplitusios kitose šalyse. Padidėjęs tarptautinių kelionių skaičius ir nepakankamos skiepijimų apimtys didina riziką tymų virusui patekti ir į mūsų šalį.

Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas tymų vakcina būtina paskiepyti du kartus. Rekomenduojama pasiskiepyti ir suaugusiems, kurie yra neskiepyti nuo tymų, nesirgę tymais arba yra gavę tik vieną vakcinos dozę. Nuo 2013 metų Lietuvoje valstybės lėšomis vyksta suaugusiųjų skiepijimas nuo tymų, kiaulytės ir raudonukės. Visi norintys nemokamai pasiskiepyti nuo šių ligų turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

 

 

Šaltinis: klaipedosvsc.sam.lt

 

Komentarų nėra