Pradėjo veikti Lietuvos e. sveikatos sistema. Ką svarbu žinoti?

Vakar pradėjo veikti Lietuvos E. sveikatos sistema, kurią sudaro centrinė e. sveikatos informacinė sistema bei jos posistemės – elektroninis receptas ir medicininiai vaizdai, taip pat gydymo įstaigų informacinės sistemos, teiksiančios duomenis į centrinę sistemą.

 

Viena istorija – vienoje vietoje

Pasak sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, E. sveikatos sistema leis sveikatos priežiūros paslaugas teikti efektyviau, kokybiškiau, saugiau, užtikrinant duomenų mainus tarp sveikatos priežiūros įstaigų.

„Šiandieninė E. sveikatos sistema užtikrina pacientų elektroninių sveikatos istorijų, medicininių vaizdų, e. receptų tvarkymą, duomenų analizę ir kitas ataskaitas, – sakė ministrė. – Tai naudingos informacijos pateikimas vienoje vietoje, lengvas reikalingų sveikatinimo paslaugų pasiekimas, viena istorija – vienoje vietoje“.

Lietuvos E. sveikatos sistemos pristatyme dalyvavęs Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius pabrėžė, kad tai didelė šventė ir svarbus žingsnis ne tik Lietuvos medicinai, bet ir vyriausybei. Jis džiaugėsi, kad gero dialogo rezultatas – naujų technologijų bei inovacijų įdiegimas. „Manau, šio projekto įgyvendinimas leis daugiau dėmesio skirti žmogui, nes dažnai girdisi, kad gydytojai apkrauti biurokratiniu darbui, todėl lieka mažiau laiko pacientui. Reikia tikėtis didelės grąžos kiekvienam mūsų Lietuvos žmogui“, – kalbėjo Ministras Pirmininkas.

 

Pacientai matys skirtingai

Asmens sveikatos priežiūros įstaigos, dalyvaujančios E. sveikatos sistemos plėtros projektuose, užbaigusios savo projektus, bet ne vėliau kaip nuo 2015 m. lapkričio 2 d. duomenis, susijusius su pacientų sveikata ir jos priežiūra, privalės tvarkyti elektroniniu būdu ir teikti juos į Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemą (ESPBI IS).

Pacientams ir jų atstovams e. sveikatos portalas prieinamas nuo 2015 m. birželio 1 d., tačiau informaciją apie savo sveikatos įrašus jie matys tik tuomet, kai jų gydymo įstaigos pateiks tuos įrašus elektroniniu būdu į ESPBI IS. Kitaip tariant, iki pirmo apsilankymo pas gydytoją, kurio įstaiga tvarkys ir teiks duomenis į centrinę e. sveikatos sistemą, pacientas galės prisijungti prie savo asmens sveikatos istorijos, tačiau ten neras įrašų iš sveikatos priežiūros įstaigų. Privalomas e. sveikatos sistemos pilnas naudojimas visose sveikatinimo veiklos įstaigose numatomas nuo 2018 m.

Viso E. sveikatos sistemos kūrimo projektuose dalyvauja 176 sveikatos priežiūros įstaigos. Investicijos į šias priemones yra apie 96 milijonų litų (28 mln. Eurų) ES struktūrinių fondų lėšų.

Paciento sveikatos istorija, tyrimai, diagnozės, receptai, siuntimai, rentgeno nuotraukos, pažymos ir kita svarbi informacija bus talpinama e. sveikatos sistemoje – www.esveikata.lt.

 

 

Šaltinis: SAM Ryšių su visuomene skyrius

 

Palikite komentarą