Pritarta naujoms cigarečių pakuočių taisyklėms

Naujos griežtesnės cigarečių pakuočių taisyklės greitu laiku bus įvestos Europos Sąjungoje (ES). Didžiosioms tabako bendrovėms nepavyko užblokuoti pastangų priimti naująjį įstatymą, pagal kurį pakuotė bus standartizuota, o elektroninių cigarečių reklama uždrausta, informuoja BBC.

 

Leis pardavinėti tik „nepatrauklias“ pakuotes

Pagal naująsias taisykles perspėjimai apie rūkymo žalą sveikatai turės užimti 65 proc. vietos abejose cigarečių pakelio pusėse.

Vienas iš cigarečių pakelių dizaino pavyzdžių.

Vienas iš cigarečių pakelių dizaino pavyzdžių.

Naujovės įsigalios nuo šių metų gegužės 20 dienos, tačiau prekyboje naujosios pakuotės pasirodys tik tada, kai nuo prekystalių išnyks senojo pavyzdžio cigarečių pakuotės. Naujojo pavyzdžio pakuočių išpardavimas gali trukti iki metų.

Didžiosios tabako bendrovės – „Philip Morris“ ir „British American Tobacco“ – mėgino užginčyti naujų taisyklių įvedimą. Bendrovių atstovai tvirtino, kad ES viršija savo įgaliojimus.

Tačiau ES Teisingumo Teismas, – aukščiausiasis ES teismas, kurio sprendimai negali būti apskundžiami, – nusprendė, kad naujasis įstatymas „neperžengia ribų to, kas yra leistina ir būtina“.

Atskiros ES valstybės-narės taip pat rengia naujas cigarečių pakuotės taisykles. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje vyriausybė ketina įvesti taisykles, pagal kurias visi tabako gaminiai bus pardavinėjami vienspalvėmis pakuotėmis be išskirtinių ženklų, vien tik paprastu šriftu užrašytu prekės ženklu ir grafiniais perspėjimais apie tabako žalą sveikatai. Siūloma naudoti tamsesnes spalvas, pavyzdžiui, gelsvai žalią spalvą, nes manoma, kad tamsesnės spalvos simbolizuoja grėsmę. Tokioms naujovėms priešinasi didžiosios tabako bendrovės.

 

Cigarečių pakeliai Australijoje.

Cigarečių pakeliai Australijoje.

Gegužės 18 d. Londono Aukščiausiasis teismas svarstys juridines tabako bendrovių pretenzijas, susijusias su šiuo įstatymu.
Su rūkymu susijusi sveikatos rizika

Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių apie 200 laikomi realiai kenksmingais sveikatai, o 40 yra patvirtinti A grupės kancerogenais.

Kancerogenai (įvairūs benzpirenai, nitrozaminai, radioaktyvus polonis ir kt.) patenka į organizmą su dervomis ir labiausiai pakenkia betarpiško sąlyčio vietas (lūpų, burnos ertmės, gerklų, bronchų gleivinę, o pastaraisiais metais paplitus „lengvų“ cigarečių rūkymui, ir alveoles bei intersticinį plaučių audinį), todėl ilgalaikis rūkymas sąlygoja ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, skrandžio, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžio atsiradimą, taipogi padidina riziką sirgti ir kitomis vėžio formomis.

Gleivinę dirginančios medžiagos (rūgščių radikalai, aldehidai ir kt.) sukelia lėtinį bronchų gleivinės uždegimą, virpamojo epitelio atrofiją ir taip vadinamą „rūkaliaus bronchitą“, o ilgainiui ir plaučių emfizemą bei lėtinį plaučių ir širdies nepakankamumą.

Dervos yra pavojingiausios cigarečių cheminės medžiagos. Įrodyta, kad apie 80 iš jų sukelia arba gali sukelti vėžį. Dūmai patenka į burną koncentruoto aerozolio pavidalu, kurio viename kubiniame centimetre yra milijonai dalelių. Aerozoliui atvėsus susiformuoja dervos, kurios nusėda kvėpavimo takuose. Dervos sukelia vėžį ir plaučių ligas. Be to, jos silpnina imuninę sistemą.

Anglies monoksidas (smalkės), sudarydamos stabilų junginį su hemoglobinu, pablogina deguonies apykaitą.  Dėl deguonies stokos smegenys ir raumenys negali normaliai funkcionuoti. Širdis ir plaučiai turi daugiau dirbti, kad užtikrintų organų aprūpinimą deguonimi. Be to, anglies monoksidas pažeidžia kraujagyslių sieneles ir didina aterosklerozės riziką.

Nikotinas yra svarbiausia tabako dūmų veiklioji medžiaga, nes būtent jis sutrikdo neurohormonų apykaitą ir sąlygoja priklausomybės. Nikotinas didina širdies susitraukimų dažnį, sutraukia kraujagysles, didina arterinį kraujospūdį, skatina cholesterolio kaupimąsi kraujagyslių sienelėse, didina trombocitų agregaciją, todėl rūkaliams greičiau vystosi aterosklerozė. Dėl sumažėjusio estrogenų kiekio rūkančioms moterims būna ankstyvesnė menopauzė.

Rūkymas sąlygoja  25 proc. mirtingumo nuo išeminės širdies ligos ir laikomas vienu svarbiausiu jos rizikos veiksniu, ypač derinyje su kitais (hipercholesterolemija, arterine hipertenzija ir kt.). Jaunų ir vidutinio amžiaus vyrų rūkymas laikomas vienu svarbiausių jų ankstyvos mirties nuo miokardo infarkto veiksniu.

Rūkymas sukelia pilvo aortos aneurizmą (sąlygodamas pagrindinės kūno arterijos – aortos – sienelės išplonėjimą ir silpnumą).

Rūkymas sukelia kitas kvėpavimo sistemos ligas (plaučių emfizemą, bronchitą, lėtinę obstrukcinę plaučių ligą ) pažeisdamas kvėpavimo takus ir plaučių alveoles.

 

 

Šaltinis: Užsienio spaudai, ELTA

Palikite komentarą