Proveržis: naujas vaistas nuo melanomos įteisintas pagreitinta tvarka

Praėjusią savaitę JAV Maisto ir vaistų kontrolės tarnyba (FDA) išimtine tvarka įteisino naują vaistą nuo vienos agresyviausių vėžio formos – melanomos, dalinasi portalas technologijos.lt. Klinikinių testų metu gydymas vaistu, kurio pavadinimas yra „Keytruda“ (pembrolizumabas), buvo toks efektyvus, kad FDA priskyrė jį proveržio terapijų kategorijai, todėl jis buvo įteisintas išimtine pagreitinta tvarka.

 

Agresyviausias vėžio tipas

Melanoma – vėžio atmaina, užsimezganti pigmentinėse ląstelėse melanocituose. Daugiausiai jų yra odoje, tačiau melanocitų aptinkama ir tokių organų, kaip akis ar sėklidės, audiniuose. Melanoma yra ne pats dažniausias odos vėžio tipas, tačiau pats agresyviausias. Jis diagnozuojamas maždaug 5 proc. visų naujų vėžio atvejų. JAV Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, šiemet melanoma bus diagnozuota daugiau kaip 76 tūkst. amerikiečių, iš kurių 10 tūkst. neišgyvens.

Naujojo gydymo būdo esmė – antikūniai, skatinantys imuninių ląstelių gebėjimus atakuoti vėžio ląsteles. Vaisto „Keytruda“ poveikis sutelktas į molekulę, kuri vadinama programuota ląstelės mirtimi-1 (angl. – programmed cell death 1 (PD-1), ir apsaugo nuo sąveikos su molekulėmis, kurios organizme natūraliai prie jos prisijungia.

T ląstelės yra tam tikros atmainos baltieji kraujo kūneliai, kurie, be kita ko, ieško ir naikina navikų ląsteles. PD-1 yra receptorius, kurio padaugėja sužadintose T ląstelėse. Jis neigiamai reguliuoja imuninį atsaką, stabdydamas T ląstelių augimą ir dauginimąsi.

PD-1 lygis padidėja, kai organizme susiformuoja tam tikro tipo augliai. Šios molekulės ne tik silpnina antivėžines ląsteles, bet ir sukelia jų žūtį. Eksperimentų metu receptorius PD-1 buvo blokuojamas antikūniu. Tyrimuose su laboratorinėmis pelėmis antikūnis sėkmingai stabdė naviko augimą.

 

Sėkmingi tyrimai

Labai pozityvių rezultatų gauta ir klinikiniuose eksperimentuose su žmonėmis.Pastaruosiuose dalyvavo daugiau kaip 600 melanoma sergančių asmenų – auglys jų organizmuose jau buvo išplitęs į kitas kūno dalis. Po gydymo preparatu „Keytruda“, pavieniais atvejais jie susitraukė net 72 proc. Trečdaliui pacientų užfiksuotas objektyvus poveikis – navikai jų organizme susitraukė daugiau kaip 30 proc. ir nebepradėjo augti iš naujo.

Vaistas testuojamas antrame ir trečiame klinikinių tyrimų etape. Šiuose eksperimentuose dalyvaus taipogi pacientai su pažengusiomis melanomos stadijomis. Nors kol kas testai atliekami su sergančiaisiais odos vėžiu, manoma, kad vaistas potencialiai gali būti veiksmingas ir kitų vėžio atmainų atžvilgiu (pvz., plaučių ar šlapimo pūslės).

„Šis vaistas yra kone panacėja. Jo vaidmuo melanomos gydyme nepaprastai svarbus ir reikšmingas, – pasakoja klinikinių tyrimų autorius Antoni Ribasas. – Pacientams, kuriems anksčiau taikyti gydymo būdai nepadėjo, šis vaistas yra labai reali auglių mažėjimo galimybė ir viltis nugalėti ligą.“

Komentarų nėra