Psichozei gydyti vaistai įtariami nevaldomais lošimo, persivalgymo, pirkimo ir seksualinių impulsų protrūkiais

JAV Maisto ir vaistų administracija (angl. Food and Drug Administration, FDA) paskelbė įspėjimą pacientams, vartojantiems vaistą „Abilify“, priklausantį vaistų nuo psichozės grupei. Administracijai nerimą kelia mokslininkų pranešimai, kad pacientus, vartojančius šiuos vaistus, vargina nevaldomi lošimo, persivalgymo, pirkimo ir seksualinių impulsų protrūkiai.

 

Skiriamas ir Lietuvoje

FDA teigia, kad nekontroliuojami protrūkiai nebuvo fiksuoti pacientų elgesyje, kai sergantieji nustojo vartoti „Abilify“ arba buvo sumažinta vaisto dozė.

FDA teigia, kad nekontroliuojami protrūkiai nebuvo fiksuoti pacientų elgesyje, kai sergantieji nustojo vartoti „Abilify“ arba buvo sumažinta vaisto dozė.

Nuo tada, kai 2002 m. FDA patvirtino „Abilify“ vaistą, minėtų pacientų protrūkių buvo užfiksuota 184 kartus. Beveik trečdalis tų incidentų įvyko per pastaruosius metus – 2015 m. daugiau nei milijonui amerikiečių buvo išrašytas šio vaisto receptas. „Abilify“ vaistu gydomi suaugę pacientai, sergantys liga, dėl kurios girdima, matoma arba jaučiama tai, ko nėra, atsiranda įtarumas, sutrinka mąstymas ir elgsena, kalba pasidaro nerišli, išblėsta emocijos.

Šia liga sergančius pacientus taip pat gali varginti bloga nuotaika, kaltės jausmas, nerimas ir įtampa. Pagrindinė vaisto veiklioji medžiaga – aripiprazolas. Šios medžiagos yra ir vaistuose pavadinimais „Abilify Maintena“ ir „Aristada“. Vaisto gamintojas – „Otsuka Pharmaceutical Europe Ltd.“. Lietuvoje šis vaistas parduodamas su receptu, kompensuojamas, kaina gali siekti iki šimto eurų už pakuotę.

Neįvertino šalutinio poveikio mastui

„Abilify“ vartojamas suaugusiems žmonėms, sergantiems liga, kurios simptomai yra nenormaliai gera nuotaika, energijos perteklius, sumažėjęs miego poreikis, greita kalba, šuoliuojančios mintys ir (kartais) didelis dirglumas, gydyti. Be to, saugo nuo šios ligos atkryčio pacientus, kurie anksčiau į gydymą šiuo vaistu reagavo. Ligos, kurioms gydyti skiriamas aripiprazolas – šizofrenija, bipolinis sutrikimas, Tureto sindromas, tam tikri autizmo sutrikimai. Kartais šis vaistas skiriamas kartu su antidepresantais.

FDA teigia, kad nekontroliuojami protrūkiai nebuvo fiksuoti pacientų elgesyje, kai sergantieji nustojo vartoti „Abilify“ arba buvo sumažinta vaisto dozė. Nors potraukis patologiniam lošimui ir yra įtrauktas tarp šalutinių vaisto poveikių, tačiau administracija teigia, kad pacientai nesupranta rizikos masto ir nėra įspėjami dėl kitų potraukių – persivalgymo, pirkimo ar seksualinių impulsų.

Kol kas FDA apsiribojo rekomendacija gydytojams ir pacientams dar kartą svarstyti šio vaisto vartojimą ir, jei yra galimybė, rinktis saugesnę alternatyvą. Pacientų, vartojančių „Abilify“, šeimos nariai ir draugai taip pat įspėjami sekti savo artimųjų elgesio pokyčius ir nedelsiant kreiptis į gydytojus, kilus bet kokiems įtarimams.

 

 

Palikite komentarą