PSO kovos su falsifikuotais vaistais Europoje kurdami „vaisto sekimo sistemą“

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 1 proc. Europos šalyse parduodamų vaistų yra falsifikuoti, pasaulyje šis skaičius siekia apie 10 proc.. Europos Sąjungos pasienyje kasmet konfiskuojama apie 30 mln. pakuočių falsifikuotų vaistų.

 

Vaisto sekimo sistema

Kaip jiems užkirsti kelią iki vartotojo? Turi būti sukurta ištisinė „vaisto sekimo sistema“ – taip būtų galima trumpai apibūdinti Europos suinteresuotųjų šalių modelį vaistų verifikacijai.

Su juo lietuvius supažindino Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacijos (The European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA) ekspertė Anci Kvarnström, pristatydama pranešimą „Falsifikuotų vaistų direktyva ir Europos suinteresuotųjų šalių modelis vaistų verifikacijai“ (The Falsified Medicines Directive and The European Stakeholder Model (ESM), for the Verification of Medicines). Pranešime A. Kvarnström išsamiai papasakojo, kaip toks saugios, ekonomiškai efektyvios ir partneryste pagrįstos Europos vaistų verifikacijos (tikrinimo) sistemos modelis kuriamas, kaip jis veiktų ir kaip būtų finansuojamas. Analogiškas pilotinis projektas jau buvo išbandytas Švedijoje 2010 – 2011 metais. Dabar jis turėtų būti realizuotas visose ES šalyse ir sujungtas į bendrą sistemą 2015 – 2018 metais.

 

Daugėja gyvybiškai svarbių vaistų falsifikatų

Imtis šių priemonių paskatino būtinybė užkirsti kelią falsifikuotiems vaistams. Susirūpinimą kelia faktas – jei anksčiau paprastai būdavo falsifikuojami medicinos produktai, skirti pakeisti gyvenimo būdą, dabar didėja naujausių medicinos produktų ir gyvybiškai svarbių vaistų falsifikatų. Jų gamybos ir pardavimo mastai kasmet auga. Ir čia kalbame ne apie padirbtus, suklastotus vaistus, o apie padirbinius apskritai be veikliosios medžiagos. Jų vartojimas kelia grėsmę žmonių gyvybei – jei vietoj būtinų antibiotikų pacientas gaus falsifikatus be veikliosios medžiagos, jo šansai išgyventi gali būti minimalūs.

Dar vienas aktualus šios problematikos klausimų – kaip atpažinti falsifikuotus vaistus. EFPIA ekspertės A. Kvarnström pateiktoje iliustruotoje medžiagoje akivaizdu – falsifikatus nusikaltėliai gamina primityviomis antisanitarinėmis sąlygomis, jokios veikliosios medžiagos juose, faktas, nėra, bet pakavimui nupirkta itin moderni įranga, tad atskirti juos nuo originalų nėra paprasta net profesionalams, tad ką jau kabėti apie pacientus. SAM Farmacijos departamento Farmacinės veiklos skyriaus vedėja Gražina Bobelienė informavo susirinkusiuosius apie numatomas vaistinių preparatų pakuočių apsaugos priemones, kurios, planuojama, įsigalios nuo 2017 metų pabaigos.

 

Šaltinis: BNS

Palikite komentarą