Ar yra ryšys tarp žvynelinės ir širdies nepakankamumo?

Vis dažniau kalbama apie ryšį tarp žvynelinės (psoriazės) ir širdies nepakankamumo. Kol kas atlikti tyrimai vienareikšmio atsakymo nesuteikia, tačiau medikai pripažįsta, kad šios ligos susijusios.

Sergant žvyneline, oda ima atrodyti lyg padengta žvynais. Žmogų lydi niežulys, kartais net skausmas. (Asociatyvi nuotr.)

Sergant žvyneline, oda ima atrodyti lyg padengta žvynais. Žmogų lydi niežulys, kartais net skausmas. (Asociatyvi nuotr.)

Apie žvynelinę

Žvynelinė arba psoriazė – lėtinė neišgydoma uždegiminė liga. Ja sergant pažeidžiama kūno ir galvos plaukuotosios dalies odą ir nagai. Paviršinės odos ląstelės pradeda pernelyg greitai daugintis. Oda ima atrodyti lyg padengta žvynais. Žmogų lydi niežulys, kartais net skausmas. Kas dešimtam pacientui susiformuoja artritas. Rankų ir kojų pirštų sąnariai ištinsta, juos skauda.
Žvynelinės priežasčių esama įvairių: stresas, kontaktiniai alergenai, genetiniai veiksniai, medžiagų apykaitos sutrikimai, bakterinės infekcijos. Ligą sukelti gali net kai kurie vaistai. Apie 70 procentų ligonių šią ligą paveldi.

Sergant žvyneline oda išberiama ribotais, raudonais, įvairaus dydžio mazgeliais, kurie apsitraukia sausais balsvais žvynais. Pradžioje odos pakilimas gali būti taško, lašo, monetos dydžio, vėliau bėrimo elementai gali susijungti, susilieti į delno didumo ir didesnius, nelygiais kraštais laukelius. Dažniausiai pažeidžiami lenkiamieji alkūnių ir kelių paviršiai, kryžkaulio sritis, plaukuotoji galvos dalis. Dažnai židiniai iš plaukuotosios galvos dalies išplinta į neplaukuotąją kaktos, skruostų, ausų, sprando sričių odą. Dėl žvynelinės galva nenuplinka. Dažniausiai žvynelinės židiniai neniežti, tačiau gali niežėti, jei vystosi uždegimas, liga greitai plinta. Ligos eiga ir odos pažeidimo pobūdis yra labai nevienodi tiek atskiriems žmonėms, tiek ir pačiam ligoniui. Vieniems atsiranda tiktai pavienių mazgelių ir liga nė kiek neapsunkina ligonio gyvenimo. Kitiems gausių išbėrimų atakos seka viena po kitos ir ligonis ištisais metais būna išbertas.

Širdies nepakankamumas

Duomenys gauti išanalizavus 5,85 milijono Danijos nacionalinio registro ligonių, kurie stebėti nuo 1997 iki 2008 metų. Tarp šių pacientų buvo 57 tūkst. asmenų, kenčiančių nuo žvynelinės, ir stebėta jų širdies ir kraujagyslių ligų istorija vertinant riziką.

Paaiškėjo, kad sergantiems žvyneline rizika išsivystyti iki tol dar nediagnozuotam širdies nepakankamumui buvo net du kartus didesnė negu nesergantiems šia liga. Atmetus visus kitus rizikos faktorius ir vartojamus medikamentus perskaičiuotas rizikos padidėjimas siekė 64 proc. sergant nesunkia žvynelinės forma ir 85 procentus sergant sunkia žvyneline.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos gydytoja dermatovenerologė dr. Vesta Kučinskienė „Vakarų Lietuvos medicinai“  atsakė:

„Tai paaiškina bendri patogenetiniai mechanizmai. Žvynelinė – lėtinė uždegiminė liga. Autoimuninis uždegimas, vykstantis odoje, vyksta ir kituose organuose: sąnariuose, širdies ir kraujagyslių sistemoje, žarnyne. Suaktyvėję T limfocitai išskiria citokinus, kraujagyslių endotelio ir keratinocitų augimo faktorius. Interleukinai skatina neutrofilų migraciją į epidermį ir uždegimą tikrojoje odoje, KAF – greitesnį keratinocitų atsinaujinimą, kraujagyslių endotelio augimo faktorius (KEAF) – kapiliarų proliferaciją. Skiriant sunkios žvynelinės gydymui metotreksatą ar biologinius vaistus, rizika sirgti kardiovaskulinėmis ligomis sumažėja“.

Išsamūs tyrimai dėl galimos kardiovaskulinės patologijos

Daktarės V. Kučinskienės nuomone,  sergančiuosius žvyneline reikia  išsamiai informuoti apie galimą didesnę riziką sirgti kardiovaskulinėmis ligomis, kad pacientas ir pats dažniau aplankytų šeimos gydytoją, papasakotų apie savo savijautą, dažniau būtų užrašoma elektrokardiograma, paimami tyrimai dėl galimos hipercholesterolemijos.

Lietuvoje žvyneline serga apie 120 tūkstančių žmonių. Vieni mano, kad šią ligą sukelia stresas, kiti kaltę verčia oro taršai, netinkamai mitybai ar net prakeiksmui. Žvynelinė užklumpa netikėtai, neatsižvelgdama į amžių, lytį ar užimamą padėtį visuomenėje. Iki šiol nėra vaistų, kurie galėtų ją išgydyti. Gydytojai kardiologai dažnai pastebi, kad ne visada besilankantieji pas kardiologą ligoniai prisipažįsta, kad turi odos problemų.

 

Komentarų nėra