Reta hemofilijos forma serga 11 lietuvių: medikai vienam jų grąžino galimybę judėti

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų medikai pirmą kartą Lietuvoje 19 metų pacientui, sergančiam komplikuota hemofilijos forma (genetiškai paveldima liga, kai kraujas nekreša arba kreša labai sunkiai) atliko operaciją, kurios metu pašalino pakitusius dviejų kojos sąnarių – kelio ir čiurnos – audinius ir padidino sąnarių judesio amplitudę taip sumažindami spontaninių kraujavimų į šiuos sąnarius riziką.

 

Lietuvoje serga 11 žmonių

gGdytoja hematologė Lina Kryžauskaitė (santa.lt nuotr.)

gGdytoja hematologė Lina Kryžauskaitė (santa.lt nuotr.)

„Hemofilija – tai įgimta, genetiškai paveldima liga, kai organizmas negamina reikalingų kraujo krešėjimo faktorių. Šia liga paprastai serga tik vyrai, ji trunka visą gyvenimą, pasireiškia sunkiai stabdomu kraujavimu. Dėl dažnų kraujavimų pažeidžiami sąnariai, juose kaupiasi geležies apykaitos produktai, kurie sukelia pakartotinus kraujavimus bei lemia negrįžtamus degeneracinius pakitimus. Pacientai gydomi suleidžiant kraujo krešėjimo faktorius, tačiau retais atvejais sergančiojo organizmas „kovoja“ su suleistais krešėjimo faktorių preparatais, gamindamas prieš juos antikūnus. Tokiais atvejais kraujavimai pasireiškia dažniau ir būna sunkesni, labiau nukenčia žmogaus sąnariai, o ligą valdyti darosi dar sunkiau“, – apie hemofiliją pasakoja Santariškių klinikų gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė.

Santariškių klinikų medikai atliko sėkmingą operaciją jaunam vyrui, sergančiam hemofilijos A forma. Tai labai reta komplikuota hemofilijos forma, kuria Lietuvoje serga 11 žmonių.

VULSK traumatologas ortopedas Liudvikas Kervys (santa.lt nuotr.)

VULSK traumatologas ortopedas Liudvikas Kervys (santa.lt nuotr.)

Anot pacientą operavusio Santariškių klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centro gydytojo ortopedo-traumatologo Liudviko Kervio, jaunuolis  jau pusę metų negalėjo vaikščioti, sėdėjo neįgaliojo vežimėlyje. Medikų komanda, apsvarsčiusi visas galimybes, įvertinę kraujavimo ir kitas galimas rizikas operacijos metu ir po jos, nusprendė rinktis artroskopinę kojos sąnarių operaciją.

„Iki operacijos pacientą kamavo skausmai, dėl dažnų kraujavimų buvo labai riboti kelio ir čiurnos sąnarių judesiai, smarkiai apribota galimybė judėti. Vaikštant intensyvėja kraujavimas į sąnarius, o nevaikštant – nyksta raumenys. Dėl to smarkiai mažėja sąnarių judesių amplitudė. Turint omeny jauną paciento amžių, prastėjančią gyvenimo kokybę, paties jaunuolio nusiteikimą ir pasiryžimą, buvo nuspręsta pirmą kartą tokia liga sergančiam pacientui atlikti dviejų kojos sąnarių operaciją. Dabar jo laukia ilga reabilitacija“, – nuveiktu darbu dalinasi L. Kervys.

 

Veikia pagalbos centras

Santariškių klinikose veikia Hemofilijos ir krešėjimo sutrikimų koordinacinis centras, gavęs Europos hemofilijos konsorciumo (Europeant Hemophilia Consortium) sertifikatą. Šiame centre prižiūrimi nepagydomomis krešėjimo ligomis sergantys ligoniai nuo gimimo per visą jų gyvenimą, jiems garantuojama visavertė diagnostika, ilgalaikė stebėsena, taikomas šiuolaikinis gydymas ir medikai gali efektyviai kovoti su pagrindinėmis šių ligų komplikacijomis. Lietuvoje yra apie 150 žmonių, sergančiųjų hemofilija. Kitomis krešėjimo ligomis sergančiųjų Lietuvoje tikslaus skaičiaus nėra, tačiau šiuo metu jau kuriamas tokiomis ligomis sergančiųjų duomenų bankas.

Tai – retos, sudėtingai gydomos ligos. Norint šiems pacientams suteikti visavertę ir profesionalią pagalbą, reikia ne tik gydytojo hematologo pagalbos, bet ir kitų specialybių gydytojų, turinčių šių retų ligų srities žinių: genetiko, akušerio-ginekologo, ortopedo-traumatologo, laboratorinės medicinos gydytojo, odontologo, gastroenterologo, kraujagyslių chirurgo, reabilitologo ir kitų.

 

 

Šaltinis: santa.lt

Palikite komentarą