Santariškėse pasaulinė naujiena – prostatos vėžio gydymas radžiu

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose startavo visame pasaulyje naujas ir inovatyvus prostatos vėžio išplitusio į kaulus gydymo būdas radioaktyviuoju radžio-223 dichloridu. VUL SK radiologai ir urologai ėmėsi aktyvių veiksmų, kad Lietuvos pacientams būtų prieinamas naujausias pažengusio prostatos vėžio gydymo būdas.

Radžio paruošimas.

Radžio paruošimas.

Anot VUL SK Urologijos centro vadovo profesoriaus Felikso Jankevičiaus, toks gydymo būdas yra naujas žingsnis gydant kastracijai atsparų išplitusį į kaulus priešinės liaukos vėžį.

Profesorius Feliksas Jankevičius.

Profesorius Feliksas Jankevičius.

„Radis-223 yra pirmasis alfa daleles skleidžiantis radioizotopas, patvirtintas  klinikiniam naudojimui onkologijoje ir skiriamas, kai nebelieka kitų gydymo būdų.  2013 m. gegužės mėnesį preparatas patvirtintas ir jį leista naudoti JAV klinikoje, 2013  m. lapkričio mėn. – ES šalyse. Radis-223 gaminamas individualiai kiekvienam  pacientui. Pacientui suleistas, šis radioaktyvus izotopas kaupiasi kauluose, kur  skildamas išspinduliuoja alfa daleles, kurios sunaikina vėžines ląsteles ir dėl trumpo  sklidimo kelio žymiai mažiau apšvitina sveikuosius audinius, lyginant su gydymu kitais  radionuklidais. Po atliktų klinikinių studijų, paaiškėjo, kad gydymas radžiu 223 yra ne  tik mažai toksiškas, bet svarbiausiai, reikšmingai prailgina pacientų išgyvenamumą“, –  dėstė profesorius.

 

Gydytojas Donatas Vajauskas.

Gydytojas Donatas Vajauskas.

Jam pritaria ir VUL SK Branduolinės medicinos skyriaus vedėjas gyd. Donatas  Vajauskas.

„Daugeliui gali pasirodyti keista, kad radioaktyvus vaistas suleistas į paciento organizmą, yra ne tik kad nepavojingas jam, ar jo artimiesiems, bet dar ir labiau tausojantis ir saugus gydymo būdas nukreiptas tiesiogiai prieš ligos židinius. Šis gydymo būdas labiau mums, medikams yra atsakingas. Turime labai daug, tarsi nematomo ir kompleksinio darbo. Pats radžio injekcijos leidimas yra tik vienas iš kelių šio gydymo etapų“, – sako D.Vajauskas, – „Visas gydymo kursas apima 6 gydymo ciklus, kurių metu kas 4 savaites intraveniškai yra leidžiamas radioaktyvusis vaistas. Dėl šio gydymo būdo tinkamumo ir saugumo, prieš pat gydymą, pacientas yra išsamiai tiriamas, tuomet medicinos fizikas apskaičiuoja pacientui individualią skiriamo vaisto dozę. Vėliau seka sudėtingas vaisto paruošimas injekavimui specialiomis radiacinės saugos sąlygomis. Ir tik esant tinkamam paciento paruošimui yra skiriamas pats gydymas“, – teigia D.Vajauskas.

 

VUL SK Klinikinės radiacinės priežiūros skyriaus vedėja dr. Birutės Gricienė sako, kad radiofarmakologinis radžio preparatas yra skysta medžiaga, kurio radioktyvumas per pusę sumažėja apytiksliai per 11 dienų, todėl „siekiant užtikrinti saugų darbą šio radiofarmakologinio preparato dozė ruošiama karštojoje laboratorijoje, specialioje traukos spintoje, o ten dirbantis personalas naudoja asmenines apsaugos priemones bei individualius dozimetrus, skirtus jonizuojančiosios spinduliuotės dozės matavimui. Dėl radiacinės saugos reikalavimų visi procedūros su radžiu etapai yra kontroliuojami ir prižiūrimi mūsų radiacinės saugos specialistų. Pacientas iš karto po procedūros yra išleidžiamas į namus. Radį skleidžiančias daleles sulaiko aplinkiniai audiniai, todėl pacientas nesukelia niekam jokio pavojaus“, – pasakoja B. Gricienė.

 

 

Šaltinis: Santariškių klinikų informacija

Palikite komentarą