Savaiminis abortas (persileidimas) – tai savaiminis nėštumo nutrūkimas, įvykstantis iki 21 nėštumo savaitės. Nepaisant to, jog su šiuo reiškiniu susiduria daugybė šeimų, dažnai faktą apie įvykusį persileidimą stengiamasi nutylėti net artimiausių draugų ir šeimos rate, jis neretai lydimas gėdos jausmo ir turi didžiulę psichologinę įtaką moteriai bei jos partneriui.
Plačiai pasklidę mitai apie persileidimą
Visuomenės žinios apie savaiminio aborto dažnį ir priežastis dažnai yra klaidingos. Dar kartą tai įrodo šiemet Amerikos Akušerijos ir ginekologijos (Obstetrics & Gynecology) žurnale pasirodęs straipsnis, atskleidžiantis daugelio žmonių požiūrį ir turimas žinias apie savaiminius persileidimus. Tyrimo metu daugiau nei tūkstančiui 18 – 69 metų amžiaus vyrų bei moterų buvo pateikta 33 klausimų anketa apie savaiminį abortą. Net 15% apklaustųjų teigė, kad jų šeimoje yra įvykęs bent vienas ar daugiau persileidimų. Tačiau daugiau nei pusė dalyvavusiųjų tyrime teigė manantys, kad persileidimas yra retas reiškinys ir jį patiria mažiau nei 5% nėščiųjų.
Paaiškėjo, jog daugelis klaidingai vertina ne tik persileidimų dažnį, tačiau ir jų priežastis. Dauguma apklaustųjų buvo įsitikinę, kad persileidimą gali sukelti stiprus nerimas ar stresas (76%), sunkaus daikto kėlimas (64%) ar peroralinių kontraceptikų vartojimas (22%). Apie pusė patyrusiųjų persileidimą jautė kaltę ar manė, jog nėštumo metu padarė kažką netaip, todėl yra atsakingi dėl įvykusio savaiminio aborto. Taip pat daugelis teigė, jog patyrė vienišumo, praradimo ar net gėdos jausmus.
Tikrasis savaiminio aborto dažnis
Savaiminis abortas yra dažniausia nėštumo komplikacija ir pasitaiko apie 15-20% visų kliniškai patvirtintų nėštumų. Savaiminių abortų tikimybė tampa vis didesnė, didėjant moters amžiui. Įrodyta, kad įtakos turi ir vyresnis tėvo amžius. Viena šio reiškinio priežasčių yra ta, jog didėjant amžiui, didėja ir chromosominių anomalijų dažnis. Rizikos faktoriams priskiriamas ir labai jaunas pastojusios moters amžius – paauglėms tikimybė patirti savaiminį abortą yra didesnė. Nuolatinė įtampa ir didelis nerimas tai pat dažnai minimi rizikos veiksniai.
Svarbu paminėti ir tai, jog ne viso nėštumo metu rizika patirti savaiminį abortą yra vienoda. Didžioji dauguma (iki 80%) persileidimų įvyksta pirmojo nėštumo trimestro laikotarpiu, o didėjant gestaciniam amžiui mažėja ir persileidimo tikimybė.
Dažniausios priežastys, lemiančios persileidimą
Dažniausiai persileidimai įvyksta dėl embrioninių priežasčių ir su išoriniais aplinkos veiksniais yra susiję mažiau, nei manome. Didžioji dauguma (net iki 60%) visų persileidimų yra nulemti chromosominių defektų, vadinamų aneuploidijomis. Tai reiškinys, kai embriono ląstelės branduolyje yra ne 46, o mažiau ar daugiau chromosomų. Galimi įvairūs aneuploidijų variantai, kuriuos nulemia tai, kurioje iš 23 chromosomų porų atsiranda papildoma ar trūksta chromosomos. Pavyzdžiui, dauno sindromu sergantiesiems nustatoma 21 chromosomos trisomija. Teratogeniniai ir mutageniniai faktoriai yra retesni už aneuploidijas, tačiau taip pat gali turėti lemiamą reikšmę savaiminio aborto išsivystymui.
Persileidimui gali turėti reikšmės ir tam tikros motinos būklės ar ligos. Įrodyta, jog vienas svarbiausių veiksnių yra motinos amžius. Pastojus po 40 metų aneuploidijų rizika gali siekti net iki 30%. Galimos ir kitos moters organizmo nulemtos persileidimų priežastys. Tai struktūrinės gimdos anomalijos (miomos ar gimdoje esanti pertvara), gimdos kaklelio nepakankamumas, trombofilijos (antifosfolipidinis sindromas), endokrininė patologija (hipotirozė), taip pat autoimuninės ligos (pvz. skydliaukės autoimuninės ligos ar sisteminė raudonoji vilkligė).
Svarbu paminėti ir mūsų aplinkoje dažnai paistaikančius egzogeninius veiksnius, didinančius persileidimo riziką – tai tabakas, alkoholis ar nesaikingas ypač didelių kofeino dozių suvartojimas.
Savaiminio aborto požymiai ir gydymas
Moterims savaiminis abortas paprastai pasireiškia kraujavimu, taip pat audinių pasišalinimu iš gimdos bei pilvo skausmu. Pasišalinus audiniams ir slopstant kraujavimui, pilvo skausmas taip pat pamažu praeina. Galimi ir kiti lydintys simptomai – pavyzdžiui, karščiavimas. Jis dažnesnis tuo atveju, kai abortą sukelia infekcinės priežastys. Esant infekcijai kyla sepsio išsivystymo pavojus, todėl tai gyvybei grėsmninga ir reikalaujanti neatidėliotino gydymo būklė.
Prasidėjus savaiminiam abortui galimos skirtingos gydymo taktikos. Jei įvyksta visiškas savaiminis abortas, papildomas gydymas gali būti ir nereikalingas. Tačiau jei prasidėjus savaiminiam abortui audiniai iš gimdos pasišalina nepilnai, gali būti reikalingas papildomas medikamentinis gydymas misoprostoliu, o kartais neišvengiama ir chirurginė intervencija.
Įtaka kitiems nėštumams
Moters, patyrusiusios savaiminį abortą, prognozė paprastai puiki. Patyrus ankstyvą persileidimą, pakartotinio savaiminio aborto tikimybė kito nėštumo metu nepadidėja. Nors dauguma persileidimų yra susiję su embrioninėmis priežastimis bei aneuploidijomis ir jų išvengti negalime, svarbu atkreipti dėmesį į kitus rizikos veiksnius. Streso ir nerimo mažinimas bei žalingų įpročių atsisakymas gali ne tik sumažinti persileidimo riziką, bet ir padėti užtikrinti normalų embriono ir vaisiaus vystymąsi.
Melagių melagiai taip neatsake kodėl pratadau 2men.kūdikėlį.nebetikiu niekuom nei medikais,nei kadanors vel tapsiu mama…man polei siol neaišku kodėl praradau kūdikį 2men.kurio lb laukiau o praradimą patyriau 2012 metais. Man tai but buve 1 naujagimis.po kurio praradimo dg nebepastoju o ir laikas tiksi man….