Sergančių cukriniu diabetu skaičius siekia 100 tūkst. – dar antra tiek nežino, kad serga

Jau rytoj, lapkričio 14 d. kaip ir kamet nuo 1991 m. bus minima Pasaulinė diabeto diena (PDD), kurios tikslas – atkreipti visuomenės ir vyriausybių dėmesį į šią ligą, jos komplikacijas, prevenciją ir ligos kontrolę, įskaitant mokymą ir informaciją įvairiomis žiniasklaidos priemonėmis. 2014–2016 m. tema – „Sveika gyvensena ir diabetas“, šūkis – „Veikime šiandien, kad pakeistume rytojų“.

Pasaulinė diabeto diena yra oficialiai pripažinta Jungtinių Tautų (toliau – JT) diena, kuri minima nuo 2007 metų. Tai paskelbė JT Generalinė Asamblėja, 2006 m. gruodžio 20 dieną pasirašydama rezoliuciją 61/225. Šia svarbia rezoliucija pripažinta, kad diabetas yra „lėtinė, sunki ir brangiai kainuojanti liga, sukelianti sunkias komplikacijas, kurios daro žalą šeimoms, valstybėms ir visam pasauliui.“

 

Diabeto profilaktikos programa – paruošta?

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė sako, kad darbo grupė yra parengusi diabeto profilaktikos ir kontrolės programą, tačiau ją kol kas dar tik vertina ekspertai. Pasak Sveikatos apsaugos ministrės, šiemet diabetui gydyti buvo skirta 27 milijonai eurų. Už šiuos pinigus kompensuojamos pompų keičiamosios dalys, juostelės, insulinas, kiti vaistai, kurie reikalingi normaliai žmogaus būsenai palaikyti.

„Apgailestauju, kad neturime tokio biudžeto, kokio norime, kad visas Lietuvoje tiekiamas insulinas būtų kompensuojamas pilnai ir visiems. Tačiau, jeigu ne kitais metais, tai 2017-ais yra numatytos Europos Sąjungos fondų lėšos, kurių dėka dar 13 savivaldybių įsteigsime diabeto kabinetus“, – žadėjo sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Lietuvoje vis dar nėra Nacionalinės diabeto programos. Ministerijos sudaryta darbo grupė yra parengusi šios ligos profilaktikos ir kontrolės programą, kurią dabar analizuoja ekspertai, tačiau neaišku, ar ši programa taps valstybine.

Šiuo metu mūsų šalyje 2-jo tipo cukriniu diabetu serga kas dvidešimtas šalies gyventojas, tačiau endokrinologai perspėja – jeigu sergančiųjų šia liga ir ateityje daugės taip sparčiai, kaip dabar, greitai cukriniu diabetu gali sirgti kas dešimtas mūsų šalies žmogus: per pastaruosius dvejus metus sergančiųjų diabetu padaugėjo net 10 procentų! Dar vienas pavojaus signalas – daugėja 2-jo tipo cukriniu diabetu sergančių vaikų.

 

Vis daugiau vaikų serga cukriniu diabetu

Ligos plitimą skatina vakarietiškas gyvenimo būdas, urbanizacija, ydinga mityba, mažas fizinis aktyvumas ir kt. veiksniai, kurie lemia nutukimą. Nutukimas yra pagrindinis 2-jo tipo cukrinio diabeto rizikos veiksnys.

Liga ne tik blogina žmogaus gyvenimo kokybę, trikdo darbingumą, padaro jį neįgaliu, trumpina amžių. Diabeto sukelti šalių ekonominiai nuostoliai dėl žmonių prarasto darbingumo daug kartų viršija tiesiogines išlaidas sveikatos apsaugai. Tačiau rizikuojantiems susirgti 2-ojo tipo diabetu asmenims taikant profilaktikos priemones, jie ligos gali išvengti arba atitolinti susirgimo pradžią.

Cukrinio diabeto profilaktika gali būti efektyvi tik nacionaliniu lygiu suderinus sveikatos, švietimo, energetikos, žemės ūkio, sporto, transporto, miestų planavimo, aplinkos apsaugos, darbo, finansų, ekonomikos plėtros ir kt. sektorius. Tam specialistai parengė cukrinio diabeto programos projektą. Jis apima tris grandis: cukrinio diabeto prevenciją, ankstyvą diagnostiką ir individualizuotą gydymą.

 

Apie ligą

Diabetu susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Insulinas yra kasos gaminamas hormonas, kurio reikia, kad kraujo gliukozė patektų į ląsteles ir būtų paversta energija. Tiek insulino stoka, tiek sutrikusi jo veikla gausina gliukozės kraujyje kiekį (hiperglikemija), dėl to ilgainiui pažeidžiamos organizmo kraujagyslės, įvairūs audiniai ir organai.

Rizikos veiksniai gali būti šie: nutukimas arba antsvoris, judėjimo stoka, anksčiau nustatytas gliukozės tolerancijos sutrikimas, nesubalansuota mityba, vyresnis negu 40 m. amžius, per didelis kraujospūdis, per didelis kraujo cholesterolis, artimi giminės sirgo ar serga diabetu, moterims – nėštumo diabetas, tautybė – dažniau diabetu serga azijiečiai, ispanai, vietiniai JAV, Kanados ir Australijos gyventojai, afroamerikiečiai.

Diabeto požymiai: dažnas šlapinimasis, besaikis troškulys, didėjantis alkis, svorio mažėjimas, nuovargis, negebėjimas susikaupti ar išlaikyti dėmesį, suprastėjusi rega, vėmimas ir skrandžio skausmai (dažnai painiojami su gripu), plaštakų ir pėdų dilgčiojimas ar nejautrumas, neryškus matymas, dažnos infekcijos, blogai gyjančios žaizdos. Sergantiesiems II tipo diabetu šie požymiai gali būti neryškūs arba jų žmogus gali iš viso nejausti.

 

 

 

Šaltinis: SAM

 

Palikite komentarą