Sezoninio gripo vakcina. Atsakymai į visus rūpimus klausimus.

Gripas – tai ūmi virusinė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Tai viena dažniausių ligų, pasireiškiančių epidemijomis. Lietuvoje daugiausiai sergama rudens-žiemos sezonais, o didžiausias sergamumo pikas paprastai nustatomas gruodžio-sausio mėnesiais.

Kodėl gripo infekcija tokia pavojinga?

Gripo infekcija yra ypač pavojinga ne tik dėl tiesioginio gripo viruso poveikio organizmui, bet ir dėl dažnai pasitaikančių bakterinių komplikacijų. Dažniausios gripo viruso sukeliamos komplikacijos – tai pūlingas vidurinės ausies uždegimas, bronchiolitas (juo serga tik vaikai), lėtinių ligų paūmėjimai (dažniausiai plaučių ir širdies). Viena dažniausių galimų gripo komplikacijų yra ir gripinė pneumonija, lydima kvėpavimo nepakankamumo, kraujingo skrepliavimo ir ūminio respiracinio distreso sindromo.

 

Nuo kokių gripo virusų bus skiepijama šiemet?

Šiandien mūsų aplinkoje tarp žmonių cirkuliuoja 3 tipų gripo virusai: A(H1N1), A(H3N2) ir B tipo. Sezoninio gripo vakcina gaminama kasmet, o jos gamybai Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai kasmet parenka tas gripo virusų padermes, kurių paplitimo tikimybė ateinantį gripo sezoną yra didžiausia. 2015-2016 m. gripo sezono vakcinos yra skirtos apsisaugoti nuo trijų virusų (A/California/7/2009 (H1N1)pdm09, A/Switzerland/9715293/2013 (H3N2) ir B/Phuket/3073/2013).

Lietuvoje vartojamos vakcinos nuo gripo yra gerai toleruojamos, saugios bei pakankamai efektyvios, norint išvengti sunkių ir gyvybei pavojingų gripo komplikacijų. Mūsų šalyje skiepijamų gripo vakcinų veiklioji medžiaga – tai suskaldytas gripo virusas ar išgryninti jo komponentai. Gripo vakcinoje nėra gyvo viruso, todėl gripo vakcina net teoriškai negali sukelti gripo ar į jį panašių susirgimų.

 

Kam rekomenduojama pasiskiepyti?

Remiantis PSO rekomendacijomis, gripo vakcina ypač svarbu pasiskiepyti šių rizikos grupių asmenims:

  • 65 metų ir vyresniems asmenims;
  • Nėščiosioms;
  • Socialinės globos ir slaugos įstaigose gyvenantiems asmenims;
  • Sergantiesiems lėtinėmis ligomis (širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais);
  • Sveikatos priežiūros įstagų darbuotojams.

 

Kurie asmenys gripo vakcina skiepijami nemokamai?

Nemokamai gripo vakcina skiepijami minėtų rizikos grupių asmenys. Norėdami pasiskiepyti jie privalo kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą, šeimos gydytoją. Mokamai pasiskiepyti gali ir visi pageidaujantys, ne rizikos grupėms priklausantys asmenys.

 

Ar visi asmenys gali būti skiepijami?

Gripo vakcina rekomenduojama skiepytis visiems asmenims nuo 6 mėnesių amžiaus. Siekiant nuo gripo apsaugoti naujagimius iki 6 mėnesių amžiaus, labai svarbu skiepyti nėščiąsias. Kita naujagimių apsaugos nuo gripo rekomendacija – vadinamoji „kokono strategija“, kai gripo vakcina būna paskiepijami visi su naujagimiu ar kūdikiu kontaktuojantys šeimos nariai.

 

Kada yra tinkamiausias metas skiepytis?

Geriausias laikas skiepytis – tai spalio-lapkričio mėnuo. Tačiau reikia įsidėmėti, kad pasiskiepijus imunitetas susidaro tik po 2 savaičių, todėl net ir po skiepo kurį laiką rizika susirgti gripu išlieka. Sezoninio gripo vakcinos veikimas yra trumpalaikis ir jau po 6 mėnesių antikūnų koncentracija sumažėja apie 50%. Senyvo amžiaus žmonių imuninė reakcija į vakciną yra silpnesnė. Pasiskiepijęs jaunas ir sveikas asmuo imunitetą išsaugo nuo 6 iki 12 mėnesių, tačiau dėl nuolatinio gripo viruso kintamumo būtina skiepytis kiekvienais metais.

 

Ar pasiskiepijus gripo vakcina, vis tiek galime susirgti gripu?

Net jeigu pasiskiepijama sezoninio gripo vakcina, nedidelė galimybė susirgti gripu išlieka.Galimos kelios šio reiškinio priežastys. Visų pirma, gripo virusu galima užsikrėsti dar prieš pasiskiepijant, o tvirtas imunitetas susidaro tik praėjus 2 savaitėms po vakcinacijos. Taigi, jei užsikrečiama dar nepraėjus šiam laikotarpiui, organizmas gali nespėti pagaminti antikūnų prieš gripo virusą.

Deja, nedidelė galimybė susirgti išlieka ir praėjus 2 savaitėms po pasiskiepijimo. Taip gali atsitikti tuomet, kai užsikrečiama gripo virusu, kurio dalelių nėra sezoninio gripo vakcinos sudėtyje. Visuomenėje nuolat cirkuliuoja daugybė skirtingų gripo virusų. Kasmet gyventojus stengiamasi apsaugoti nuo trijų ar keturių gripo virusų, kurie kaip tyrimai rodo, bus labiausiai paplitę artėjantį gripo sezoną. Taigi galimybė užsikrėsti mažiau paplitusiu gripo virusu vis tiek išlieka.

 

Kokios yra nespecifinės apsaugos nuo gripo priemonės?

Žiemą sąlygos gripo viruso plitimui yra ypač palankios, nes žmonės daug laiko praleidžia uždarose patalpose. Todėl siekiant apsisaugoti nuo gripo viruso patariama dažnai plauti rankas, neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos, gerai vėdinti patalpas. Taip pat rekomenduojama vengti masinio žmonių susibūrimo vietų ir kontakto su sergančiaisiais. Susirgus patariama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, vykdyti gydytojo rekomendacijas bei likti namuose.

gripas

Palikite komentarą