Šiandien Europos aikštėje – nemokama apgamų patikra

Lietuvoje jau aštuntą kartą organizuojama švietėjiška odos vėžio ir melanomos prevencijos akcija – Euromelanomos kampanija Lietuvoje 2015 m. Šių metų šūkis: „Reaguok laiku: pastebėk, atpažink, kreipkis”.  Nuo 9 val. ryto iki vėlyvos popietės Europos aikštėje praeiviai galės nemokamai pasitikrinti dėl odos vėžio ir melanomos. Specialistai įvertins pacientų odą, matomus pigmentinius apgamus ir kitus į odos vėžį panašius darinius. Įtarus odos vėžį ar melanomą, pacientui bus pasiūlyta atlikti papildomus tyrimus.

EUROMELANOMOS _e-PLAKATAS-Kvietimas_2015

 

Melanoma – agresyviausia odos vėžio forma, tačiau anksti nustačius ligą, išgydyti galima apie 97% pacientų. Melanomos atsiradimui, kaip ir kitoms odos vėžio rūšims, svarbus yra UV spindulių poveikis. Melanomos atveju reikšmingas ne kaupiamasis (kumuliacinis) UV poveikis, o UV spindulių sukelti ūmūs nudegimai pūslėmis, nuolat pasikartojanti intensyvi UV spinduliuotė.

Manoma, jog apie 50% melanomų išsivysto iš jau esančių gerybinių odos navikų – apgamų (melanocitų sankaupų), o kitos iš naujai atsiradusių apgamų, nekontroliuojamai dauginantis pigmentinėms odos ląstelėms – melanocitams. Abiem atvejais melanomų morfologinis pagrindas yra melanocitai, išsidėstę epidermio bazaliniame sluoksnyje ir sudarantys apgamus. Dauguma žmonių turi 10-40 apgamų. Apgamai skirstomi į įgimtus (su jais gimstama) ir įgytus (atsiradusius po gimimo), o pastarieji į gerybinius ir atipinius apgamus. Naujų apgamų gali atsirasti iki 35-40 metų amžiaus. Vyresniame amžiuje dalis apgamų gali išnykti.

Šis apgamas kelia įtarimus - jo forma ir spalba netolygios, jo skersmuo didesnis nei 6 mm. (wikipedia.org nuotr.)

Šis apgamas kelia įtarimus – jo forma ir spalba netolygios, jo skersmuo didesnis nei 6 mm. (wikipedia.org nuotr.)

 

Melanoma gali atsirasti daugelyje organų, tačiau 90% atvejų ji atsiranda odoje, likusieji 10% atvejų – pasiskirsto akyse, smegenų dangaluose, kvėpavimo takų, virškinamojo trakto bei lytinių organų gleivinėse. Moterims dažniausia blauzdų, o vyrams – kamieno (krūtinės ir nugaros) odos melanoma. Manoma, jog 52% odos melanomos lokalizuojasi galvos-kaklo ir kamieno srityse, o 46% galūnėse. Pabrėžtina, jog 4-10% melanomos atvejų nepavyksta surasti pirminio naviko. Daugybiniai melanomos navikai reti: pasitaiko 4-5% pacientų ir paprastai išryškėja metų bėgyje.

JAV vėžio fondas yra sukūręs „ABCDE“ apgamų kitimo kriterijų sistemą, kuri populiari visame pasaulyje. Pagal ją galite įtarti, kad apgamas deformuojasi, todėl verta susirūpinti.

A – asimetrija. Jeigu optiškai padalijus apgamą į dvi dalis viena yra didesnė už kitą, tai rodo, kad apgamas pamažu didėja.

B – kontūrų nelygumai. Rodo, kad apgamas plečiasi, ypač jei jo kraštai yra tarsi išpjauti, dantyti ar išplaukę.

C – spalvos pakitimai. Jeigu apgamas įgijo kelias spalvas, tarkime, rudai juodą, pilkai rožinę ar balkšvai rusvus atspalvius, gali būti ženklas, kad jis suaktyvėjo.

D – skersmuo. Atkreipkite dėmesį į apgamo dydį. Ne didesnis nei 6 mm dažniausiai pavojus nekelia.

E – eritema. Paraudusi oda aplink apgamą – pavojaus signalas, kad vystosi rimtų pakitimų ir būtina pasikonsultuoti su odos ligų gydytoju.

Piktybiniams melanocitų navikams yra būdingos regioninės pirminės odos ir poodžio, limfogeninės bei hematogeninės metastazės. Jų gali pasitaikyti visuose organuose bei tolimuose nuo pirminio naviko odos srityse. Melanomos metastazių histologinis vaizdas yra polimorfiškas. Jas diagnozuoti nesunku, kai matoma ryški audinio pigmentacija. Tačiau gali pasitaikyti ir nepigmentuotų melanomos metastazių. Pirminis navikas gali būti nediagnozuotas arba visiškai regresavęs. Todėl tiriant metastazinį anaplazišką naviką, visuomet reikia įtarti melanomą ir atlikti atitinkamus imunohistacheminius tyrimus.

 

 

Šaltinis: BNS

Palikite komentarą