Siekia riboti el. cigarečių vartojimą

Seimas pradėjo svarstyti Tabako kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siekiama apriboti elektroninių cigarečių vartojimą ir uždrausti elektronines cigaretes vartoti tose pačiose vietose, kaip ir kitus tabako gaminius. Pasiūlymo iniciatoriai tikisi, kad šios pataisos padės sumažinti elektronines cigaretes rūkančių asmenų skaičių.

Elektronines cigaretes vis dažniau renkasi paaugliai. (Asociatyvi nuotr.)

Elektronines cigaretes vis dažniau renkasi paaugliai. (Asociatyvi nuotr.)

 

Pagal dabar galiojančias įstatymo nuostatas, tabako gaminių vartojimo ribojimas yra apibrėžtas tik tabako gaminiams, tarp kurių elektroninės cigaretės nepatenka, o specialaus teisės akto, reglamentuojančio elektroninių cigarečių apyvartą, kol kas nėra.

„Gyventojams patariama susilaikyti nuo šių prekių platinimo, pardavimo bei vartojimo, tačiau rūkyti elektronines cigaretes nėra draudžiama. <…> Pasaulio sveikatos organizacija ir kitos tabako kontrolės organizacijos skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo, nes nėra iki galo ištirtos galimos jų vartojimo pasekmės“, – teigiama dokumento aiškinamajame rašte.

Dokumente pabrėžiama, kad Italija jau yra uždraudusi, o Latvija rengia teisės aktus dėl elektroninių cigarečių uždraudimo.

 

Nikotino daugiau nei nurodoma

Elektroninės cigaretės yra pripildomos specialaus skysčio – dažniausiai susidedančio iš propilenglikolio, glicerolio, aromatinių medžiagų ir nikotino. Nikotino kiekis elektroninėse cigaretėse yra labai skirtingas – teigiama, jog vienose nikotino nėra išvis, o kitose – nikotino kiekis siekia net iki 48 mg/ml. Tuo tarpu vidutinio stiprumo cigaretėje yra 0,7 mg nikotino. Per dieną surūkant 10 tokių cigarečių į žmogaus organizmą patenka apie 7 mg nikotino. Tyrimai rodo, kad ant elektroninės cigaretės pakuotės nurodytas nikotino kiekis neretai skiriasi nuo realaus elektroninėje cigaretėje esančio nikotino kiekio. Be to, net rūkant tą pačią elektroninę cigaretę, iškvepiamuose dūmuose nikotino kiekis gali smarkiai svyruoti ir kaskart būti vis kitoks (visas straipsnis).

Tyrimai atskleidžia, kad elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi  net 12 organizmo sistemų sutrikimų simptomais pradėjus vartoti elektronines  cigaretes ar praėjus savaitei nuo vartojimo pradžios. Dažniausiai jaučiami  nemalonūs kvėpavimo ir nervų sistemos sutrikimų simptomai, burnos ir  gleivinės pakenkimai. Elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi pakilusiu  kraujo spaudimu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, sausu  kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu ir kt. Jas siekia uždrausti ir Pasaulinė sveikatos organizacija.

Nuo 2015 m. liepos 1 d. įsigalios draudimas rūkyti transporto priemonių salonuose, jeigu juose yra asmenų iki 18 metų ir (ar) nėščių moterų.

Pritarus projektui po pateikimo bendru sutarimu, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Sveikatos reikalų komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama sugrįžti birželio 23 d.

 

 

Šaltinis: BNS, Provizorius.lt

Palikite komentarą