Skauda dantį? Veiksmingiausios namuose randamos priemonės

Nors skaudančio danties jokių antpilai, masažai ar skalavimai neišgydys, ne visuomet turime galimybę iškart užklupus skausmui apsilankyti pas stomatologą. Tad pateikiame keletą patarimų, kuriais pasinaudoję apmalšinsite visa veriantį dantų skausmą.

Kodėl skauda dantis?

Kauno kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų studijų centro Burnos ir dantų priežiūros katedros stomatologas Arūnas Žiūrys pasakoja, kad dantų skausmas gali būti ūminis ir lėtinis.

Laiku nepašalinus skausmo priežasties, išsivysto karieso komplikacija - pulpitas. Negydomas pulpitas gali komplikuotis: išsivystyti viršūniniai periodontitai (anksčiau vartotas terminas parodontozė), viršūniniai pūliniai, kurie savo ruožtu gali sukelti periostitą, osteomielitą ir kt. (Asociatyvi nuotr.)

Laiku nepašalinus skausmo priežasties, išsivysto karieso komplikacija – pulpitas. Negydomas pulpitas gali komplikuotis: išsivystyti viršūniniai periodontitai (anksčiau vartotas terminas parodontozė), viršūniniai pūliniai, kurie savo ruožtu gali sukelti periostitą, osteomielitą ir kt. (Asociatyvi nuotr.)

„Ligos, dėl kurių patiriamas dantų skausmas, skirstomos į dvi grupes. Tai kariesas ir jo komplikacijos bei periodonto (audinių, esančių aplink dantį) ligos.  Dantų kariesas pagal pažeidimo laipsnį gali būti paviršinis, vidurinis ar gilus. Įvertinti ligą padeda ir būdingi dirgikliai: šaltis, šiluma, saldūs produktai ar jautrumas mechaniniam dirginimui. Trumpalaikis skausmas – tai signalas, kad vystosi patologija. Laiku nepašalinus skausmo priežasties, išsivysto karieso komplikacija – pulpitas. Negydomas pulpitas gali komplikuotis: išsivystyti viršūniniai periodontitai (anksčiau vartotas terminas parodontozė), viršūniniai pūliniai, kurie savo ruožtu gali sukelti periostitą, osteomielitą ir kt.

Skausmas – tai atsakomoji reakcija į pažeidimą. Apie tai „signalizuoja“ nervų skaidulos. Skausmo malšinimas tėra trumpalaikė išeitis. Todėl būtina šalinti ligos priežastį, jeigu reikia, nuskausminti. “ – kalbėjo odontologas.

Namudinės priemonės

Ką daryti, jeigu skauda naktį, kai odontologo kabinetas užrakintas? Pirmaisiais pagalbininkais nuo danties skausmo nuo seno laikyti druska, česnakas ir svogūnas. Iš druskos galima pasigaminti skalavimo skystį ištirpinus jos šaukštelį stiklinėje šilto vandens. Skalavimui nenaudokite karšto vandens – uždegimas nuo to gali dar labiau sustiprėti. Dar vienas būdas – košelė iš druskos, česnako ir svogūno. Česnaką ir svogūną smulkiai supjaustykite, sumaišykite su druska ir pridėkite gautą košelę prie skaudamo danties. Laikykite kol skausmas neapmalš.

Nuo danties skausmo padės ir vaistažolės. Dauguma jų turi antiseptinį, priešuždegiminų, skausmą malšinantį poveikį teikiančių veikliųjų medžiagų. Štai gvazdikėliai nuo senų senovės žinoma dantų skausmo malšinimo priemonė. Pridėti keletą gvazdikėlių prie skaudančios vietos ir laikyti, kol skausmas aprims. Taip pat galima užlašinti keletą lašų eterinio gvazdikėlių aliejaus (svarbu nepadauginti), pasigaminti tirštą pastą iš smulkintų gvazdikėlių bei vandens arba alyvuogių aliejaus, užtepti ant danties ir dantenų.

Į pagalbą sunkią minutę gali atskubėti ir įprastos daržovės. Pavyzdžiui, svogūną galima panaudoti ne tik gaminant aukščiau aprašytą košelę, bet ir savarankiškai. Svogūnas smulkiai supjaustomas, nedidelis jo kiekis įsukamas į marlę ir įkišamas į ausį, esančią priešingoje pusėje nei skaudamas dantis. Gerai nuima skausmą burokėlio griežinėlis – tiesiog pridėkite jį prie skaudamo danties. Atsipjovus griežinėlį šviežio agurko rekomenduojama laikyti ant geliančios vietos. Jeigu daržovė laikyta šaldytuve, o jūsų dantys jautrūs šalčiui, prieš tai agurką atšildyti kambario temperatūroje. Taip pat galima pasigaminti pastą iš smulkiai sutarkuoto agurko ir druskos.

Dar keletas receptų:

  • Šaukštą druskos išmaišyti stiklinėje šilto vandens. Paruoštu druskos tirpalu skalauti burną aplink skaudantį dantį kiek galima ilgiau. Tuomet išspjauti. Procedūrą kartoti keletą kartų, skausmas turėtų sumažėti.
  • Pamirkyti vatos diskelį vanilės, migdolų, pipirmėtės arba citrinų ekstrakte ir pridėti prie skaudančio danties.
  • Užlašinti keletą lašų eterinio arbatmedžių aliejaus ant skaudančio danties bei dantenų aplink jį ir pamasažuoti pirštu, kad geriau įsigertų. Taip pat galima suvilgyti arbatmedžių aliejumi vatos diskelį ir palaikyti priglaustą prie skaudančios vietos.
  • Pamirkyti vatos diskelį obuolių acte ir priglausti prie skaudančios vietos. Palaukti, kol skausmas atlėgs. Tinka ir paprastas vyno actas.
  • Suvilgyti vandeniu vatos diskelį, pamirkyti jį sodos tirpale ir pridėti prie geliančio danties. Laikyti, kol skausmas atlėgs. Taip pat galima pasigaminti burnos skalavimo skystį iš šaukšto sodos ir pusės stiklinės šilto vandens – skalauti burną aplink skaudantį dantį, po to išspjauti.
  • Dantes skausmą malšina ir rankos masažas ledo kubeliu. Suraskite viršutiniame plaštakos paviršiuje vietą, kur susijungia nykščio ir smiliaus kaulai. Pamasažuokite šią duobelę ledo kubeliu tvirtai spaudžiant 7 minutes.

 

 

 

Pranešimas spaudai

 

1 komentaras

  1. Danielius says:

    Aišku skausmo malšinimas senais, tradiciniais, namų metodais yra natūralus, bet kartais nevisada toks veiksmingas kaip norėtųsi. Ypač kai užklumpa skausmai vidurį nakties, o keltis 6h į darbą turi. Aš be senųjų metodų stengiuosi savo namų vaistinėlej turėti kažkokių universalių vaistukų nuo skausmo – ar danties skausmas užpuola, ar galvos, ar pilvo. Gal ir nėra taip sveika, bet tuo metu suveikia, gali ramiau užmigti ir jau kitą dieną spręsti problemą.

Palikite komentarą