Skelbia, kad didėja pasitikėjimas sveikatos priežiūra ir ligonių kasomis

Pasitikėjimas mūsų šalies privalomojo sveikatos draudimo sistema ir ligonių kasomis didėja. Net 78 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad jų teisė į sveikatos priežiūrą yra užtikrinta ir žino, kad už jiems suteiktas gydymo paslaugas nereikės mokėti patiems, nes ligonių kasos sumokės Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Tai rodo  tyrimas, atliktas Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos užsakymu.

 

Vertina geriau nei daugelį šalies institucijų

Aštuoni iš dešimties (78 proc.) gyventojų yra įsitikinę, kad jų teisę sveikatos priežiūrą mūsų šalyje yra visiškai ar iš dalies užtikrinta. Net 70 proc. apklaustųjų žino, kad Lietuvoje veikia privalomasis sveikatos draudimas, kurio įmokas moka visi gyventojai ir už tai šie žmonės didžiąją dalį gydymo paslaugų gali gauti nemokamai. Tai žinančių žmonių skaičius per metus išaugo 4 procentiniais punktais.

„2014 metų gruodį vykusi apklausa parodė, kad pusė (50 proc.) suaugusių šalies gyventojų pasitiki ligonių kasomis, o jomis nepasitiki tik trečdalis (33 proc.). Šis rodiklis – labai aukštas, o tai reiškia, kad pasitikėjimas ligonių kasomis, lyginant su kitomis šalies institucijomis, yra gana didelis. Per metus 6 proc. punktais išaugo ir šiuo metu gyventojų dalis, žinanti, kokias funkcijas atlieka ligonių kasos, ji siekia 71 proc.“, – teigia bendrovės „Baltijos tyrimai“ direktorė Rasa Ališauskienė.

R. Ališauskienės teigimu, per pastaruosius kelerius metus padaugėjo žmonių, žinančių, kad PSDF lėšomis yra apmokamos sveikatos priežiūros paslaugos – įvairūs tyrimai, gydymas poliklinikose ir ligoninėse. Daugėja ir žinančių, kad yra apmokamos pagal prevencines programas suteiktos paslaugos, kurios leidžia vėžį ir kitas klastingas ligas diagnozuoti ankstyvojoje stadijoje ir sėkmingai pasveikti.

„Vis daugiau žmonių (38 proc.) tvirtina žinantys, kad ligonių kasos PSDF lėšomis apmoka ir specialias judėjimą lengvinančias priemones – kelio, klubo, peties, alkūnės ir čiurnos sąnarių endoprotezus, kuriais operacijų metu yra pakeičiami susidėvėję natūralūs. Daugėja ir žinančių, kad nemokamai galima gauti ir pagalbines judėjimą lengvinančias ortopedijos priemones – kojų, rankų, dubens, krūties protezus, kojų rankų, stuburo ar kaklo įtvarus. Šių priemonių žinomumas per metus išaugo nuo  16 iki 31 proc.“, – tvirtina R. Ališauskienė.

 

Daugėja žinančių savo teises

Vis daugiau gyventojų žino, kad PSDF lėšomis yra apmokamos reabilitacijos, dantų protezavimo vaikams ir suaugusiems paslaugos. Taip pat, kad yra dengiama visa arba dalis brangiai kainuojančių vaistų kainos, kai pacientai juos perka vaistinėse – per metus žinančių apie tai  skaičius išaugo nuo 30 iki 37 proc. Daugėja žinančių, kad yra kompensuojamos klausą ir regėjimą gerinančios priemonės, pavyzdžiui, klausos aparatai, koachleriniai implantai, kuriuos pacientai gali gauti nemokamai.

Daugėja ir pacientų, žinančių, kad ligonių kasos gydymo įstaigas aprūpina labai brangiais vaistais ir medicinos pagalbos priemonėmis, kurios yra naudojamos žmonėms gydyti bei kompensuojamos PSDF lėšomis. Vis daugiau žmonių pasinaudoja galimybe nemokamai išsiimti Europos sveikatos draudimo kortelę, kuri garantuoja nemokamą būtinąją pagalbą lankantis Europos šalyse.

Įdomu tai, kad didžioji dauguma gyventojų, dalyvavusių šiame tyrime, atsakė, kad naudotųsi nemokamomis konsultacijomis VLK interneto svetainėje, jei tokia paslauga būtų teikiama ir norėtų gauti kur kas greičiau informacijos aktualiais klausimais.

Šis tyrimas atliktas 2014 m. pabaigoje, jo metu apklausti 1096 gyventojai.

 

 

Šaltinis: VLK

Komentarų nėra