Spartaus sveikimo programos taikomos atliekant planines kelio ir klubo endoprotezavimo operacijas

Kauno klinikų Ortopedijos traumatologijos klinika – pirmoji gydymo įstaiga Lietuvoje, kur ligoniams po sąnarių keitimo operacijų pradėta taikyti greito sveikimo programa. Dar prieš dešimtmetį Kauno klinikų ir visos Lietuvos bei Rytų Europos gydymo įstaigų pacientai po sąnarių endoprotezavimo operacijų  skyriuje praleisdavo 10 dienų ar net 2 savaites, vėliau – savaitę. Medicinos mokslui žengiant į priekį, daugelyje chirurgijos sričių sėkmingai diegiamos spartaus sveikimo programos, greitinančios paciento grįžimą į įprastą gyvenimą ir taupančios ligoninės sąnaudas. Daugelyje šalių spartaus sveikimo programos sėkmingai taikomos jau ir endoprotezavimo srityje.

Prof. Šarūnas Tarasevičius ir prof. Alfredas Smailys.

Prof. Šarūnas Tarasevičius ir prof. Alfredas Smailys.

„Kai kuriose šalyse endoprotezavimas jau siejamas su dienos chirurgija arba pacientai stacionare gydomi 2–3 dienas, apie sąnarių endoprotezavimo srities naujovę papasakojo Ortopedijos traumatologijos klinikos Endroprotezavimo sektoriaus vadovas prof. Šarūnas Tarasevičius. – Spartaus sveikimo programos jau įrodė, kad veikia daug efektyviau nei įprastinės programos – po operacijų ir sveikdami pacientai geriau jaučiasi, greičiau sveiksta, sumažėja komplikacijų“.

 

Spartaus sveikimo programos taikomos atliekant planines kelio ir klubo endoprotezavimo operacijas

„Tai nėra kažkoks kitoks endoprotezavimo metodas, – pasakojo Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovas prof. Alfredas Smailys. – Taikant spartaus sveikimo programas, atsižvelgiama į priešoperacinį periodą, jo įvertinimą, paciento paruošimą operacijai, taikomas skausmo malšinimo algoritmas prieš, per ir po operacijos bei kt.“

Diegti spartaus sveikimo programas padeda daugiaprofilinių klinikų, kokios ir yra Kauno klinikos, galimybės. Profesorius pasakoja apie bendradarbiavimą su Kauno klinikų anesteziologais ir giria slaugytojų pasiruošimą bei darbą. Slaugos specialistams mokymus pravedė Kauno klinikų reabilitologai ir kineziterapeutai.

„Kaip dažniausiai nutinka, visa, kas pažangu, prasideda Skandinavijos šalyse, – sakė prof. Š. Tarasevičius. – Vienoje iš Danijos ligoninių buvo pastebėta, kad pacientus po endoprotezavimo į namus galima išleisti greičiau. Taikant spartaus sveikimo programą, trumpėja paciento gydymas stacionare ir visas jo sveikimo laikas, greičiau pradedama taikyti reabilitacija, pacientui greičiau grįžta buvęs darbingumas. Pacientas į namus išleidžiamas trečią ar ketvirtą parą po operacijos.“

 

Išvengiama komplikacijų

Prof. Š. Tarasevičius pasakojo, kad, siekiant palyginti, stebėta 30 senuoju būdu operuotų pacientų ir 30 – pagal spartaus sveikimo programą. Pasak profesoriaus, vartojant specialius vaistus prieš operaciją pavyko pasiekti, kad beveik nebereikia kraujo perpylimų. Anksčiau pacientas po operacijos kėlėsi antrą parą, dabar – po operacijos praėjus vos 6 valandoms. Taip anksčiau pradedama reabilitacija, kartu išvengiama tromboembolinių komplikacijų. Taikant spartaus sveikimo programą, neigiamas efektas nepastebėtas.

„Kopenhagoje pacientams, kuriems atliekamas klubo ar tai kelio sąnario endoprotezavimas taikoma 24 val. chirurgija. Mes tokio tikslo, taikydami spartaus sveikimo programą, dar neturime. Mūsų tikslas – pasiekti, kad pacientas stacionare būtų gydomas ne ilgiau nei 3 dienas. Ekonominis efektas klinikoms ir skyriui – akivaizdus, o pacientui užtikrinamas efektyvesnis ir greitesnis gydymas“, – sakė prof. Š. Tarasevičius.

Planuojama, kad per metus Ortopedijos traumatologijos klinikoje pagal spartaus sveikimo programą bus atliekama 1 tūkst. operacijų.

 

 

 

Šaltinis: Kauno klinikų informacija

Komentarų nėra