Farmacinė rūpyba išspręstų vieną didžiausių sveikatos sistemos problemų

Tarptautiniai ekspertai tvirtina, kad Lietuvos vaistininkai jau yra pasirengę diegti farmacinės rūpybos standartus ir praplėsti paslaugų spektrą bei didinti savo kompetenciją. Lankydamas Lietuvoje farmacinės rūpybos ekspertė Arijana Meštrovič skaitė pranešimą vaistinių vedėjų konferencijoje. Ji pažymėjo, kad laukiami pokyčiai šalies vaistinėse naudingiausi bus pacientams, mat vaistininkai, dirbdami pagal farmacinės rūpybos principus, turės daugiau galimybių sekti ligos eigą ir užtikrinti, kad žmonės sveiktų greičiau.

 

Vaistininkais pasitiki

Lietuvoje nuo 2016 m. pradės galioti Farmacinės rūpybos įstatymas ir vaistinėse galės būti teikiamos papildomos paslaugos – gydymo plano stebėjimas ir kontrolė, sveikatos tyrimų įvertinimas, prevencinės programos ir t.t. Lietuvoje viešėjusi tarptautinės Farmacijos federacijos tarybos narė, Kompetencijų vystymo ir vertinimo grupės atstovė, mokslų daktarė iš Kroatijos A. Meštrovič sakė, kad Lietuvos vaistininkai sėkmingai rengiasi farmacinei rūpybai.

„Tyrimai rodo, kad vaistininkais Europos visuomenė pasitiki. Lietuvoje atliktos apklausos irgi parodė, kad vaistinėse vis dažniau lankomasi ne tik dėl vaistų, bet ir patarimų, kaip geriau įveikti negalavimus, išvengti ligų, stiprinti sveikatą. Įdiegus farmacinę rūpybą, tokie lūkesčiai bus patenkinami geriau, kadangi vaistininkai turės daugiau laisvės priimti sprendimus, susijusius tiek su ligų gydymu, tiek su jų prevencija. Žinoma, dėl to padidės jų atsakomybė, tačiau matant, kaip šalies vaistininkai tam ruošiasi, neabejoju, kad farmacinė rūpyba bus įdiegta sėkmingai. Lietuva yra viena iš pirmųjų šalių Europoje, kurioje jau įdiegtas kompetencijų žemėlapis“, -teigė A. Meštrovič.

Mokslų daktarės įsitikinimu, svarbiausias pasirengimo žingsnis teikiant kokybiškas farmacinės rūpybos paslaugas yra gydytojų ir vaistininkų bendradarbiavimo stiprinimas. „Kol kas daugeliu atveju šių dviejų profesijų atstovai dirba atskirai ir neišnaudoja vieni kitų žinių, bendrauja tik iškilus kokiems nors neaiškumams dėl pacientui skirto gydymo. O kai abu sveikatos specialistai išnaudos savo kompetenciją siekdami geriausio gydymo rezultato, pacientai iš to smarkiai išloš“, – sakė A. Meštrovič.

 

Išspręstų didžiausias problemas

Ekspertės teigimu, gydytojas ir vaistininkas turėtų bendrauti tarpusavyje ir kartu aktyviai spręsti su paciento vartojamais vaistais ir gydymo rezultatais susijusius klausimus. „Taip pat įgyvendinant farmacinę rūpybą svarbu užtikrinti, kad vaistininkas galėtų prieiti prie sistemingos ir patikimos paciento sveikatos informacijos. Tai būtina siekiant įvertinti gydymo vaistais rezultatus, nustatyti nepageidaujamas, šalutines reakcijas, paskatinti pacientą imtis prevencijos. Taigi vaistininkai turėtų žinoti apie paciento vartojamus vaistus, diagnozes, kai kuriuos laboratorinių tyrimų rezultatus“, – sakė ekspertė.

Pasak A. Meštrovič, farmacinė rūpyba galėtų išspręsti vieną didžiausių šiandieninių sveikatos sistemos problemų – netinkamą vaistų vartojimą. „Dažnas pacientas nesupranta vaistų vartojimo niuansų, pakankamai nežino apie savo būklę, yra vedamas išankstinių nusistatymų. Vaistininkas, vadovaudamasis farmacinės rūpybos principais, gali padėti pacientui ir užtikrinti, kad gydytojo paskirti vaistai būtų vartojami tinkamai, veiksmingai ir saugiai. Tyrimai Vokietijoje, Anglijoje rodo, kad net vienas vaistininko įsikišimas gali ženkliai pagerinti, pavyzdžiui, astma sergančio paciento gyvenimo kokybę“, – aiškino ji.

Jos teigimu, taip pat farmacinės rūpybos paslaugos gali būti naudingos ir dar nesergantiems paskatinti juos keisti gyvenimo būdą, pasitikrinti sveikatą. „Įgyvendinus farmacinę rūpybą, vaistininkas tampa lygiaverčiu gydytojo partneriu, kuris seka, kad gydymas pasiektų numatytus rezultatus. Vaistininkas daug anksčiau padeda gydytojui nustatyti neatitikimus, nepageidaujamus reiškinius, šalutines reakcijas. Taip pat jis gali atpažinti pacientus, kuriems būtina gydytojo konsultacija, ir nukreipti juos į medicinos įstaigas. Vaistinė taip pat gali vykdyti įvairius sveikatos rodiklių matavimus, mokyti pacientus valdyti savo lėtinę ligą, padėti ūmių susirgimų atveju, skiepyti nuo įvairių ligų ir taip pagerinti vakcinacijos rezultatus“, – vardijo farmacinės rūpybos ekspertė.

 

 

Šaltinis: BNS

Palikite komentarą